Architektura

Mniej znaczy więcej! Wielki powrót marmuru do wnętrz

• Zakładki: 69

Znany ludzkości już od czasów starożytnych marmur w wielkim stylu powrócił do świata projektowania, ponownie stając się ważnym elementem wystroju wnętrz. Zmieniło się natomiast podejście do wprowadzania marmuru nie tylko na salony. Mniej znaczy więcej! Marmurowy trend zakłada stosowanie tego kamienia w małych dawkach, w ilościach, które nie przytłaczają. Jeśli zatem zastanawiasz się nad marmurową podłogą lub ścianą, pamiętaj, że kluczowa jest część „lub”. Nowoczesne aranżacje z marmurem w tle są efektem perfekcyjnego opanowania sztuki dokonywania wyborów.

Choć na jakiś czas zniknął nam z oczu, tak naprawdę nigdy nie wyszedł z mody. O szlachetności tego materiału nieustannie przypominają nam najpiękniejsze budowle na świecie, w tym Taj Mahal, Panteon, The Washington Monument czy katedra Duomo St. Maria Nascente di Milano. Myśląc o marmurze i jego pięknie nie sposób nie wspomnieć „Piety” Michała Anioła i jego słynnego, monumentalnego „Dawida”, a także „Wenus z Milo” i „Nike z Samotraki”. Ze względu na walory estetyczne, wszechstronność zastosowania i wytrzymałość marmur jest idealnym wyborem do każdego wnętrza, które trzeba koniecznie przenieść o kilka oczek wyżej na skali luksusu. Marmurowe płyty we wnętrzu sprawiają wrażenie przepychu i bogactwa.

Decydując się na marmur w swoim domu, powinieneś skupić się jednak na czymś innym. Ten wyjątkowy kamień przeżyje kilka pokoleń twojej rodziny. Umiejętnie wprowadzony do wnętrza sprawi, że przestrzeń mieszkalna będzie wyglądać bardzo nowocześnie i przytulnie. Tak, tak, wbrew pozorom marmur nie jest zimny, chciałoby się rzec pozbawiony emocji. Ten klasyczny akcent twojej aranżacji może bardzo dużo namieszać – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – w każdej przestrzeni, zmieniając ją do nie do poznania. Marmurową „wyniosłość” można wsadzić między bajki.  Ten kamień zawsze będzie prezentował się zjawiskowo i ponadczasowo, ciesząc oczy domowników i gości.

Marmurowe powierzchnie

Myśląc o marmurze w domu, warto nawiązać do antycznej architektury, wykładając nim powierzchnie, które do tej pory były malowane, tapetowane lub otulone dywanem. Tak by zrobili starożytni. Jeśli zależy ci na tym, by odmienić swoje wnętrze, możesz pokusić się na wyprowadzenie tego kamienia z miejsc oczywistych, tj. łazienki i kuchni, wprowadzając go do sypialni i salonu. Poświęć temu kamieniowi całą ścianę, podłogę lub jej część albo schody, pamiętając o tym, że marmur niekoniecznie lubi walczyć o uwagę, co oznacza oszczędne dodawanie akcesoriów. Wystarczy odpowiednie oświetlenie, by uzyskać efekt wow.  Od wnętrz minimalistycznych po industrialne – marmurowa ściana to sposób na wprowadzenie odrobiny glamour do wnętrza. To także sposób na optyczne podniesienie pomieszczenia za sprawą przykuwającego oko punktu centralnego. Aranżując przestrzeń z marmurem w tle, nie zapominaj o wspomnianej wyżej zasadzie. Gdyby zarówno ściany, jak i podłogi zostały pokryte marmurem, przestrzeń wyglądałaby na zbyt surową i zimną – a tego chyba nie chcesz!

Hrabiowskie usposobienie marmuru

Chociaż marmur jest kamieniem dekoracyjnym, a zatem nie jest tak wytrzymały, jak granit (choć nadal trwały), nie sposób oprzeć się pięknym, naturalnym odznaczeniom i dlatego tak chętnie wybieramy marmurowe podłogi do kuchni i łazienki.  Zanim jednak zainwestujesz w marmurową posadzkę, pamiętaj o tym, że staranna pielęgnacja to jedyny sposób na wsparcie sił natury zaklętych w kamieniu. Niestety niezwykle łatwo o odbarwienie, gdyż marmur jest porowaty. Bliskie spotkanie trzeciego stopnia z różnymi plamami (olej, napoje, tłuste produkty) i zalaniem może skończyć się źle, więc wymaga natychmiastowej reakcji (czyszczenia).  Niezależnie od tego, czy wybierzesz wykończenie szlifowane, czy polerowane, będziesz musiał pracować nad przedłużeniem żywotności marmuru. Nie lubi brudu i piasku, więc trzeba oczyszczać go z materiałów o właściwościach ścierających.  Czymże jest nieco częstsze ścieranie kurzu, zamiatanie wobec posiadania wnętrza stylowego i naprawdę wyjątkowego?

Wzory marmurowych podłóg

  • Duże płytki o regularnym wzorze, który układa się w kierunku poziomym, to dobry wybór do każdego wnętrza, które należy optycznie powiększyć.
  • Marmurowa podłoga w jodełkę zawsze wygląda dobrze, a szczególnie atrakcyjnie w nowoczesnych kuchniach i łazienkach.
  • Marmur w romby pozwala na tworzenie złożonych projektów zarówno przy użyciu jednego rodzaju marmuru, jak i kilku (co najmniej dwu). Powtarzający się motyw uzupełnia ogólną estetykę wnętrza.
  • Geometryczne i wielokolorowe motywy pozwalają na kreatywne podejście do przestrzeni.
  • Wzór cegły znakomicie prezentuje się na tarasie lub podjeździe.

Marmur we wnętrzach: kamień wielu zalet

Niewątpliwą zaletą marmuru jest jego podatność na obróbkę. W praktyce oznacza to zaokrąglone lub kanciaste wykończenia oraz możliwość wycinania cienkich płyt, które idealnie nadają się do zastosowania na ścianach. Jako że marmur znakomicie przewodzi ciepło, płytki z tego kamienia sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie zainstalowano ogrzewanie podłogowe.

Meble z marmuru

projekt Giorgio Soressi

Tak, wszyscy mamy takie samo skojarzenie – niewygodne! Nie jesteś w tym odosobniony. Na szczęście wszyscy źle do tego podchodzimy. Marmur w połączeniu z odpowiednimi elementami to wręcz doskonały materiał na meble. Wysoka jakość i odporność na codzienne użytkowanie – czy trzeba czegoś więcej? Częstym wyborem są stoły i kuchenne wyspy. Kolejne miejsce zajmują blaty. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zainwestować w marmurowe krzesła (plus miękkie poduszki), komody czy też stoliki kawowe. Wprost idealnym wyborem są marmurowe meble ogrodowe (stół i ławy). Jeśli nie masz jeszcze odwagi na tego typu posunięcie, na dobry początek marmurowej przygody sprawdzą się uchwyty do mebli, poręcze krzeseł lub balustrada przy schodach do sypialni.

stół marki Trident

Marmur we wnętrzach: duety idealne

Mawiają, że marmur to materiał o bezwstydnym luksusie. Nic dziwnego, że lubi otaczać się najlepszymi teksturami – futrami, włoskim jedwabiem, miękkimi aksamitami. Ponad wszystko kocha metale o ciepłych odcieniach – złoto, miedź i mosiądz. Znakomicie czuje się w towarzystwie przedmiotów, które kojarzą się ze sztuką, są nią lub też wzmacniają jej efekt. Duże obrazy na ścianach, lustro w nietuzinkowej oprawie lub efektowny żyrandol, niekoniecznie z kryształu – marmur lubi to! Wręcz wymarzonym miejscem na metaliczno-marmurowy duet jest kuchnia, gdzie nie brakuje metalowych powierzchni. Nie zawsze są one w ciepłych barwach (zlewozmywak, lodówka), ale tę „niedoskonałość” niweluje odpowiednie oświetlenie. Światło sprawia, że dwa materiały pięknie się dopełniają. Wydaje się, że zagadka popularności kuchennych blatów z marmuru została rozwiązana. W takiej przestrzeni nie jest trudno stworzyć naprawdę efektowną aranżację.

Marmur we wnętrzach: dodatki

Ma być luksusowo? Nie będzie tanio! Marmur to jeden z najdroższych materiałów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz. Na szczęście współczesny marmurowy trend zakłada oszczędne wykorzystanie materiału, co znacząco zmniejsza koszty. Wyrafinowany wygląd możemy uzyskać dzięki marmurowym akcesoriom i drobnym sprzętom. Marmurowa umywalka, deska do krojenia, zestaw obiadowy, doniczki, tacka, zestaw akcesoriów łazienkowych, młynek do kawy, listwy przyblatowe, narożniki zewnętrzne i wiele innych  – niezależnie od gabarytów  marmur pozwala uzyskać oszałamiające wykończenie każdej aranżacji.

Rodzaje marmuru – odrób pracę domową!

marmur Calacatta

Miejsce występowania (naturalne środowisko) ma bardzo duży wpływ na wygląd marmuru. Ma on wiele rodzajów, które różnią się kolorem, intensywnością żyłkowania i twardością (10-stopniowa skala twardości Moksa). Różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. Niestety cena również. Zanim udasz się do sklepu, by kupić marmur, odrób pracę domową. To warunek konieczny. Pomijając cenę (zły zakup mocno uszczupli twój portfel), waga przedmiotów wykonanych z marmuru jest czynnikiem dopingującym do precyzyjnych obliczeń. Raczej nie trzeba tej kwestii tłumaczyć. Do najbardziej znanych i kochanych przez miłośników designu wnętrz marmurów należą: Calacatta, Calacatta Gold, Michelengelo i Borghini, a także Emperador, Crema Maril, Carrara i Levadia Black.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
90 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *