Biorąc pod uwagę konieczność ocieplenia ścian budynku najczęściej myślimy wówczas o izolacji ścian od zewnątrz. Czy jest jednak możliwe ocieplenie ścian od wewnętrznej strony? W jakich sytuacjach taka izolacja ma sens oraz jakie rozwiązania pozwalają na efektywne przeprowadzenie tego typu prac termomodernizacyjnych?
Kiedy ocieplanie ścian od wewnątrz ma sens?
W większości przypadków domy jednorodzinne oraz budynki użyteczności publicznej są docieplane wyłącznie od zewnętrznej strony ścian. Istnieją jednak obiekty, w których zewnętrzna izolacja termiczna nie może zostać wykonana, a jedyną alternatywą jest docieplenie wewnętrzne. Choć ocieplanie ścian od wewnątrz jest mniej popularne wśród inwestorów, to jest ono możliwe. Co więcej, takie prace są wskazane do wykonania w określonych sytuacjach.
Ocieplanie ścian od wewnątrz będzie koniecznym rozwiązaniem w momencie, gdy inwestor chce zaizolować ściany lokalu w budownictwie mieszkaniowym, szczególnie w blokach z tzw. „wielkiej płyty”. Osoby, które mieszkają lub mieszkały kiedykolwiek w takim budownictwie, doskonale wiedzą, że zewnętrzne ocieplenie „wielkiej płyty” nie zawsze zdaje egzamin, generuje pewne problemy, a często administracja budynku odkłada przeprowadzenie takich prac w czasie. Wówczas ocieplenie ścian od wewnątrz jest jedynym wyjściem, aby zatrzymać uciekające z mieszkania ciepło i zapewnić lokatorom właściwą izolację termiczną.
Ocieplanie ścian od wewnątrz może okazać się również lepszą alternatywą w przypadku starego budownictwa. Wiekowe kamienice czy budynki mające wartość historyczną, będące pod opieką konserwatora zabytków, są często pozbawione zewnętrznej izolacji z uwagi na walory estetyczne i zachowanie autentyczności architektonicznej tego typu obiektów. Wówczas ocieplenie ścian od środka to jedyny sposób na zapewnienie takim lokalom jakiejkolwiek izolacji termicznej.
Docieplenie ścian od wewnątrz sprawdzi się również w sytuacji, gdy np. dom stoi na granicy działki, a sąsiad z różnych powodów nie zgadza się na udostępnienie terenu do przeprowadzenia zewnętrznych prac termoizolacyjnych.
Czym zaizolować ściany od wewnątrz?
Dzisiejszy rynek dostarcza kilka praktycznych rozwiązań i materiałów, dzięki którym ocieplanie ścian od wewnątrz jest efektywne i szybkie w wykonaniu.
Jednym z najbardziej wydajnych materiałów, często wykorzystywanych w tego typu inwestycjach, jest piana poliuretanowa otwartokomórkowa. Jej największymi zaletami są bez wątpienia natryskowa metoda aplikacji, która pozwala szczelnie pokryć daną powierzchnię, włącznie z trudnodostępnymi szczelinami, oraz niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki któremu można uzyskać bardzo dobrą efektywność energetyczną już przy zastosowaniu cienkiej warstwy izolacyjnej tego materiału. Pianka poliuretanowa marki Purios zapewnia wysoką zdolność do dyfuzji pary wodnej, dzięki czemu cała konstrukcja domu jest zabezpieczona przed zawilgoceniem.
Otwartokomórkowa piana poliuretanowa to materiał wysoce trwały, utrzymujący swoje właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat. Ponadto jest to produkt w pełni bezpieczny zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego. Piana marki Purios może być z powodzeniem wykorzystywana w pomieszczeniach zamieszkiwanych przez alergików. Ocieplanie ścian od wewnątrz pianą PUR nie obciąża konstrukcji budynku, a sama pianka nanoszona jest bezspoinowo, co eliminuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek mostków termicznych. Piana poliuretanowa to materiał wysoce przyczepny do izolowanej powierzchni, dlatego też sprawdzi się zarówno na powierzchni drewnianej i szklanej, jak i betonowej czy blaszanej.