To, jakie oświetlenie powinno znaleźć się w miejscu pracy, ściśle określają przepisy i normy. Oczywiście przestrzeganie określonych standardów jest bardzo ważne, jednak jeżeli chcemy rzeczywiście zadbać o naszych pracowników i stworzyć przyjazne miejsce pracy, warto poświęcić chwilę na dobór właściwego oświetlenia biurowego. O czym należy pamiętać? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule, który przygotowaliśmy we współpracy z hurtownią artykułów elektrycznych El-Team.
Oświetlenie biurowe dopasowane do potrzeb pracowników
Pracownik spędza w biurze około 8 godzin dziennie, co stanowi większą część dnia. Należy mieć to na uwadze, planując oświetlenie. Dobrze dobrane oświetlenie wpływa na samopoczucie, a także komfort pracy – to znów przekłada się na wydajność i jakość pracy.
Według norm i standardów w przypadku pracy biurowej natężenie oświetlenia powinno wynosić minimum 500 luksów. Czasem jednak takie natężenie światła nie wystarcza, a komfortowe okazuje się dopiero natężenie na poziomie 1000 luksów. Oczywiście, jeżeli istnieje taka możliwość, to warto wykorzystać w pełni światło dzienne, ale zawsze należy wyposażyć pomieszczenia w źródła LED, które doświetlą wnętrza.
Warto też zwrócić uwagę na specyfikę pracy biurowej. Nie jest ona jednostajna, więc oświetlenie też powinno takie być. Warto zadbać o różnorodne oświetlenie biura. Najważniejsze jest oświetlenie sufitowe, które wypełnia całe wnętrze. Poza lampami sufitowymi należy zadbać o oprawy biurkowe, stołowe, za pomocą których pracownik może doświetlić sobie przestrzeń roboczą, gdy nastąpi taka konieczność.
Jaka powinna być temperatura światła biurowego?
Jednym z istotniejszych parametrów, jakie należy mieć na uwadze przy wyborze oświetlenia biurowego, jest temperatura barwowa światła, wyrażana w stopniach Kelvina. Zimne światło (3300 K) działa pobudzająco na umysł. Jednak nadmiar światła o chłodnej barwie może powodować zmęczenie wzroku i złe samopoczucie. Najlepsze oświetlenie biurowe ma temperaturę barwową zbliżoną do światła dziennego. Istotne jest także modelowanie światła i jego kierunkowanie. W tym pomogą z pewnością odpowiedniego kształtu oprawy oświetleniowe, które pomogą skomponować oświetlenie w pomieszczeniu.
Oszczędne oświetlenie LED do biura
Wybierając oświetlenie do przestrzeni biurowej, warto zdecydować się na źródła światła LED. Ich dużą zaletą jest długie działanie i wydajność. Warto zauważyć, że od razu po włączeniu osiągają swoją pełną moc. Stosując źródeł światła LED, unikniesz migotania światła i efektu stroboskopowego, który powoduje bóle głowy i problemy z koncentracją.
4 thoughts on “Oświetlenie do biura – jakie najlepiej wybrać?”