Wyraźne i czytelne oznakowanie poziome parkingu jest bardzo ważne. Znacznie zwiększa ono bezpieczeństwo użytkowników, wyznaczając strefy ruchu, a także organizując ruch w określonym porządku. Na dobrze wykonane oznakowanie poziome składa się kilka elementów. Przed wykonaniem oznakowania poziomego parkingu konieczny jest projekt, który dobrze zagospodaruje dostępną przestrzeń. – Oznakowanie poziome parkingu wydaje się proste, jednak o sukcesie decydują drobne elementy — mówi specjalista z Malowanielinii.com. O czym należy pamiętać, by oznakowanie poziome parkingu pełniło swoją funkcję?
Precyzyjny projekt oznakowania poziomego
Połową sukcesu jest wykonanie dobrego projektu. Warto poświęcić więcej uwagi i zaplanować oznakowanie parkingu poziomego tak, by wykorzystać, jak najlepiej dostępną przestrzeń. Oczywiście organizacja przestrzeni parkingu powinna być też czytelna, a poruszanie się po jego terenie proste i umożliwiające manewr parkowania i wyjazdu każdemu użytkownikowi. W projekcie należy uwzględnić miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, a jeżeli to parking firmowy, to warto wyznaczyć strefę dla pracowników i dla klientów. Konieczna jest także droga umożliwiająca dostanie się do miejsca parkingowego.
Przygotowanie podłoża przed malowaniem linii
Żeby oznakowanie poziome parkingu było trwałe, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Wówczas będziemy mieć pewność, że trwałość farby zostanie wydłużona, a linie zachowają idealny wygląd. Ważne jest, aby powierzchnia parkingu była oczyszczona z plam oleju, pyłu, piasku, a także luźnych fragmentów podłoża. Jeżeli już wcześniej wykonywane było oznakowanie poziome, konieczne jest usunięcie pozostałości poprzedniej farby. Zazwyczaj stosuje usuwanie mechaniczne lub chemiczne — w zależności od terenu, rodzaju podłoża i obiektu.
Wybór farby do malowania oznakowania poziomego
Oznakowanie poziome parkingu narażone jest na działanie czynników atmosferycznych, które mogą zmniejszyć trwałość farby i czytelność linii. Do czynników wpływających na trwałość farby zalicza się także intensywność eksploatowania danego terenu. Do malowania oznakowania poziomego stosuje się specjalne farby:
- farbę epoksydową
- farbę poliuretanową
Farby te odznaczają się wyjątkową trwałością, a także krótkim czasem schnięcia — nie jest konieczne zamknięcie obiektu na czas malowania oznakowania.