Chcesz urozmaicić przestrzeń w swoim ogrodzie? Doskonałym pomysłem jest stworzenie skalniaka. Ta forma kompozycji ogrodowej imituje środowisko górskie. Skalniak ma najczęściej kształt pagórka czy też skarpy. Czasem może być też urozmaicony kaskadą wodną. Jakich materiałów użyć do stworzenia skalniaka, żeby był efektowny i do tego trwały? O tym opowiemy dziś w naszym artykule.
Budujemy skalniak ogrodowy – od czego zacząć?
Jeżeli mamy w ogrodzie naturalne ukształtowanie terenu w postaci górki, to warto je wykorzystać i wkomponować w to miejsce skalniak. Niestety większość z nas nie ma takiego szczęścia i nasze ogrody są raczej płaskie. Wówczas możecie w wybranym miejscu stworzyć kopiec, na którym urządzicie piękny skalniak. Bazę skalniaka najlepiej usypać z różnych gatunków ziemi. Do podbudowy skalniaka warto wykorzystać cięższą ziemię, co ustabilizuje konstrukcję. Wierzchnia warstwa ziemi powinna wynosić około 15-20 cm i powinna być dobrana do preferencji roślin, które będą zasadzone na skalniaku.
Piaskowiec ogrodowy na skalniak
Zakładając skalniak należy zastanowić się, jaki rodzaj kamienia wybrać do jego dekoracji – czym byłby skalniak bez kamieni? Wybierając kamienie warto zdecydować się na jeden gatunek, wówczas skalniak będzie ładnie się prezentować. Znaczenie ma też odczyn użytych kamieni, na przykład w przypadku piaskowca lub skał wapiennych należy dobrać później odpowiednie rośliny, którym odpowiada taki odczyn gleby. Piaskowiec ogrodowy jest doskonałym materiałem na skalniak, ma piękny odcień i łatwo go wkomponować. Przyjmuje się, że skały nie powinny zajmować więcej niż połowę powierzchni skalniaka. Warto też zróżnicować rozmiar użytych kamieni. Doskonale na skalniaku będą wyglądać większe bryły piaskowca ogrodowego, przeplatane z drobniejszym rumoszem skalnym. Ciekawym akcentem w ogrodzie będzie też bryła piaskowca umiejscowiona w sąsiedztwie skalniaka niczym głaz narzutowy.
Jak umieścić piaskowiec na skalniaku?
Żeby konstrukcja skalniaka była stabilna i odporna na rozmywanie przez deszcz należy umieścić kamienie w odpowiedni sposób. Pamiętajcie, że skała powinna być nieco większa niż się Wam wydaje – większa część kamienia powinna być umieszczona pod ziemią. Dzięki temu nie będą się one osuwać i będą też znacznie naturalniej wyglądać.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Kamieniarstwo Pawlik.
1 thoughts on “Piaskowiec ogrodowy – jak z nim piękny stworzyć skalniak?”