Wnętrza

Regulacja okien na zimę. Co zrobić, aby w domu było ciepło?

• Zakładki: 29 • Komentarz: 1

Kiedy przychodzi zima i temperatura wyraźnie spada, większość z nas włącza ogrzewanie. Zanim jednak uruchomimy kaloryfery i „podłogówkę”, warto sprawdzić szczelność okien PVC. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wiele energii ulatnia się przez nieszczelne okna. Aby temu zapobiec, poprawić komfort życia i obniżyć wysokość rachunków za prąd, wystarczy poświęcić kilka chwil i poznać sposoby regulacji PVC okien na zimę.

Okucia okienne – funkcje

Przyglądając się nieco bliżej oknom PVC, można się przekonać, że składają się one z kilku podstawowych elementów. Poza szybą i ramą mowa jeszcze m.in. o zawiasach, uszczelkach i okuciach. O ile funkcje dwóch pierwszych części wydają się oczywiste, o tyle rola okuć w budowie okien PVC nie musi być znana każdemu. Jakie są główne funkcje okuć okiennych?

Ten element konstrukcji odpowiada za możliwość regulacji skrzydeł okiennych. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że dzięki mechanizmowi okuć okiennych możemy ustawić okno w dowolnym położeniu. Okucia są regulowane przy pomocy klamki. Poruszając nią, sprawiamy, że okno zostaje odpowiednio:

  • szczelnie zamknięte;
  • rozszczelnione;
  • uchylone
  • albo całkowicie otwarte.

Szczegółowa charakterystyka i funkcje okuć okiennych jest przedstawiona w instrukcji konkretnego modelu.

Regulacja okien „lato/zima” krok po kroku

Wraz z nadejściem pierwszych mrozów, wielu z nas niemal automatycznie „podkręca” kaloryfery. Zamiast tego warto skontrolować szczelność okien w domu. Niemal cała nowoczesna stolarka okienna, takie jak pięciokomorowe okna Iglo 5, posiadają system regulacji okuć „lato/zima”. W jaki sposób z niego korzystać?

  • Przede wszystkim należy znaleźć ruchome elementy systemu okuć okien PVC. Charakteryzują je rolki i zaczepy służące do ich regulacji. Przekręcając klamkę do położenia „zamknięte”, można zauważyć, że rolki zaczynają się do siebie zbliżać i wreszcie – nachodzić na siebie. Stąd uczucie oporu.
  • Właśnie te rolki są elementem odpowiedzialnym za istnienie systemu „lato/zima”. Regulując je ręcznie lub z wykorzystaniem prostego klucza imbusowego powodujemy, że rolki zaczynają się obracać. Zmieniając pierwotne położenie, zmniejszają lub powiększają szczelinę pomiędzy ramą okienną i skrzydłem.
  • Właśnie ta odległość decyduje o tym, czy do wnętrza dostaje się większa, czy mniejsza ilość zimnego powietrza z zewnątrz.

Zalety właściwej regulacji okien

Główną zaletą odpowiedniej regulacji okien PVC w systemie „zima/lato” jest możliwość kontrolowania temperatury w pomieszczeniu. To jednak niejedyna funkcja opisywanego systemu. Poza kontrolą temperatury, dzięki regulacji „lato/zima” można też zmniejszyć lub zwiększyć wodoszczelność okna. Ta cecha wpływa bezpośrednio na poziom wilgotności w mieszkaniu.Artykuł powstał we współpracy z firmą Twoje Okna.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
94 wyświetlenia
bookmark icon

1 thoughts on “Regulacja okien na zimę. Co zrobić, aby w domu było ciepło?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *