Architektura

Sauna ogrodowa – rodzaje, porady przy wyborze i budowie

• Zakładki: 61

Pochodzące z krajów skandynawskich sauny wyszły daleko poza ten region i zdobywają cały świat, popularność zdobywają również w Polsce. Choć saunę zazwyczaj umieszcza się w domu, to można też umieścić ją w oddzielnym budynku, np. w ogrodzie.

Sauna ogrodowa to rozwiązanie, które będzie mieć nie tylko praktyczne zastosowanie – domownicy i ich goście chętnie będą z niej korzystać, ale również stanie się bardzo atrakcyjnym elementem dekoracyjnym przestrzeni przydomowej.

Czym jest sauna ogrodowa? Najważniejsze informacje

Słowo sauna pochodzi z języka fińskiego i oznacza ono pomieszczenie, które przeznaczone jest do odbywania w nim cieplnych zabiegów prozdrowotnych. W saunie panują specyficzne, zupełnie inne niż poza nią warunki termiczne i wilgotnościowe – mogą jednak one różnić się w zależności od rodzaju pomieszczenia. Jeśli nasza sauna będzie się znajdować w ogrodzie, wówczas nazwiemy ją sauną ogrodową.

Istotą korzystania z sauny jest poddawanie naszego organizmu na działanie temperatury wyższej od temperatury ciała i powietrza. Ponadto to powietrze jest nasycone znacznie parą wodną. Często zamiennie stosuje pojęcia sauna oraz łaźnia łaźnia parowa – należy jednak zaznaczyć, że ta druga jest jednym z głównych rodzajów saun.

Jakie mogą być rodzaje sauny ogrodowej?

Sauna ogrodowa, zewnętrzna może być umieszczona np. w domku saunowym. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów saun, w tym również tych umieszczanych w ogrodzie:

  • sauna sucha – inna popularna nazwa to sauna fińska – temperatura powietrza w niej jest bardzo wysoka i może dochodzić nawet do 100°C, natomiast wilgotność powietrza w takiej saunie jest stosunkowo niska i zawiera się zazwyczaj w przedziale 5-15%, stąd też bierze się nazwa – sauna sucha, ciepło w takiej saunie generowane jest przez piec – podgrzewa on siedziska, oparcia oraz kamienie, konstrukcja takiej sauny jest drewniana, a jej odmianą może być sauna solna;
  • sauna mokra – w jej przypadku temperatura jest niższa niż z saunie suchej i oscyluje zazwyczaj w granicach około 50-65 °C, natomiast wilgotność powietrza w saunie mokrej zawiera się zwykle w przedziale 20-40%, taką wilgotność można uzyskać poprzez polewanie wodą z dozownika gorących kamieni albo przy zastosowaniu generatora pary, konstrukcja takiej sauny też jest drewniana, można w niej stosować aromaterapię – dodając olejki zapachowe do wody, odmianą sauny mokrej jest tzw. ruska bania – temperatury i wilgotność w niej są bardzo wysokie, a ponadto elementem zabiegu w niej jest smaganie rozgrzanego ciała witką;
  • sauna parowa – inaczej łaźnia parowa – charakteryzuje się zwiększoną wilgotnością powietrza w porównaniu do poprzednich typów sauny, a także temperaturą w granicach 45-55°C, wysoką wilgotność uzyskuje się dzięki generatorowi pary temperaturą, występują dwa podstawowe typy takiej sauny: sucha łaźnia parowa z wilgotnością na poziomie około 40% oraz mokra łaźnia parowa z wilgotnością dochodzącą nawet do 100%, należy zaznaczyć, że tak wysoka wilgotność wiąże się z koniecznością zastosowania do budowy sauny takich materiałów jak np. ceramika, hartowane szkło oraz tworzywa sztuczne, specyficznymi odmianami sauny parowej są sauna ziołowa oraz sauna caldarium, która wykorzystuje aromaterapię i koloroterapię;
  • sauna infrared – to specyficzny rodzaj sauny – sauna na podczerwień, temperatura oraz wilgotność w niej są takie same, jak w przypadku otoczenia, natomiast ciało nagrzewa się przy pomocy promienników podczerwieni.

Jak może wyglądać sauna ogrodowa?

Ogród, w którym umieścimy ładnie zaprojektowaną i wybudowaną saunę zyska na atrakcyjności nie tylko użytkowej, ale również wizualnej. Dostępne są gotowe już sauny ogrodowe, lecz przy niewielkim wkładzie finansowym i logistycznym samemu wykonać saunę zewnętrzną.

Sauna ogrodowa – porady aranżacyjne

Wolnostojącą saunę zewnętrzną ogrodową można wybudować np. jako tradycyjny – urokliwy drewniany domek, czy też jako nowoczesny domek o futurystycznych kształtach geometrycznych z przeszkleniami. Innym rozwiązaniem jest projekt sauny zewnętrznej typu beczka. Styl, w jakim będzie wykonana nasza zewnętrzna sauna powinien być, rzecz jasna, dopasowany do stylu architektonicznego domu i aranżacji ogrodu. Domek saunowy znakomicie zaprezentuje się nad brzegiem rzeki, strumienia, jeziora lub stawu.

Saunę do ogrodu można wyposażyć w takie elementy jak np. natrysk, przebieralnia, leżanka lub wanna SPA, ewentualnie pomieszczenie gospodarcze. Ciekawym rozwiązaniem może być też weranda, na której można będzie ustawić balię do schładzania lub grilla. Jeśli chcemy umieścić saunę nad jeziorem lub stawem, można ją też wyposażyć w małe molo. Innym rozwiązaniem w ogrodzie może być ruska bania – nieco uproszczona sauna pochodząca z kultury rosyjskiej. Taka sauna ma formę balii z wkładem akrylowym, doprowadza się do niej gorącą wodę, a kąpiele odbywają się na otwartej przestrzeni.

Porady praktyczne przy budowie sauny ogrodowej

Fundamenty wolnostojącej sauny powinny być solidne. Na posadzce powinniśmy ułożyć materiały charakteryzujące się odpornością na wysokie temperatury – mogą to być np. ceramiczne płytki łazienkowe. Do popularnych rozwiązań należy też budowa sauny na podstawie drewnianej. Nadbudowę sauny ogrodowej można wykonać z różnego rodzaju trwałych materiałów budowlanych, mogą to być np. cegły, bloczki betonowe lub silikatowe. Jednak bardzo popularnym rozwiązaniem, które daje klimatyczny efekt jest drewno w postaci np. drewnianych bali lub lżejszych desek.

Budowa sauny ogrodowej wiąże się też z podłączeniem mediów: elektryczności i wody. Elektryczność jest niezbędna do podłączenia pieca i oświetlenia. Woda jest z kolei konieczna, aby zainstalować prysznic i do wytwarzania pary wodnej. Nie można zapomnieć o zastosowaniu termoizolacji – najlepiej sprawdzi się wełna mineralna.

Kolejny etap prac to ułożenie paneli drewnianych. Na posadzki układa się płytki, potem kamień i na końcu drewniane kratki. Wnętrze ogrodowej sauny należy wykonać odpowiednich gatunków drewna, najlepiej sprawdzą się: cedr, świerk skandynawski lub jodła kanadyjska. W dalszej kolejności układa się drewniane ławy i piec. Saunę ogrodową można ogrzewać przy użyciu pieca na drewno, pieca elektrycznego lub promienników infrared. Piece do sauny wykonują specjalizujące się w tej branży firmy. Po zainstalowaniu pieca przychodzi moment na zamontowanie drzwi do sauny – drewnianych lub szklanych. To może być już koniec budowy naszej sauny ogrodowej. Lecz jeżeli ma być ona częścią większego kompleksu rekreacyjnego, można też wybudować pomosty, werandy itp.

Sauna ogrodowa to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie niebanalne formy spędzania wolnego czasu. Sprawdzi się także w sytuacji, gdy w domu nie ma wystarczająco wolnej przestrzeni na zainstalowanie tam sauny. Może ona przybrać nowoczesną formą z przeszkleniami lub wyglądać jak mały drewniany domek.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
65 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *