Architektura

Sufit napinany czy podwieszany – które rozwiązanie jest lepsze?

• Zakładki: 37

Urządzając wnętrza coraz większą uwagę zwracamy na wygląd naszych sufitów. Kiedyś standardem była bezpieczna biel – jednocześnie banalna i niesamowicie nudna. Oczywiście czasem pojawiały się ciekawe trendy. Kto pamięta boazerię, która w latach swojej świetności opanowała nie tylko ściany polskich mieszkań, ale i sufity? A przypominacie sobie kasetony wykonane ze styropianu? To dopiero była okropność! Na szczęście w ostatnich latach zyskaliśmy coraz większą świadomość w kwestii urządzania wnętrz, a w inspiracjach coraz częściej pojawiają się stonowane aranżacje w stylu skandynawskim, ponadczasowa klasyka lub minimalistyczne klimaty. Nic dziwnego, że szukamy też ciekawych rozwiązań na wykończenie sufitu. Aktualnie dużą popularnością cieszą się sufity napinane oraz podwieszane. Czym różnią się między sobą te rozwiązania? Jakie mają zalety i w jakich wnętrzach się sprawdzą? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule przygotowanym przy współpracy z firmą Efekt

Sufit podwieszany – klasyczne rozwiązanie

Bardzo popularną formą wykończenia wnętrza jest montaż sufitu podwieszanego. Jego konstrukcja składa się ze specjalnego stelażu montowanego do ściany i płyt kartonowo gipsowych, które stanowią powierzchnię sufitu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy skutecznie ukryć wszelkie kable, a także instalację wentylacyjną i rekuperację. W suficie podwieszanym z płyty k/g można umieścić paski LED lub oprawy LED w postaci okrągłych oczek. 

Niestety decydując się na montaż sufitu napinanego, należy pamiętać, że do pomieszczeń, w których panuje wilgoć, należy wybrać wodoodporną płytę. Czasem niestety sufity podwieszane mogą pękać pod wpływem “pracy” budynku. 

Sufit napinany – dlaczego warto go wybrać?

Nowoczesną odpowiedzią na sufity podwieszane są sufity napinane. Podobnie jak poprzedni system, polegają one na montażu specjalnego stelażu na ścianie poniżej stropu. Pomiędzy profilami stelaża rozciągnięta jest membrana z tworzywa sztucznego. Dzięki szerokiemu wyborowi rodzajów materiałów, można uzyskać ciekawe efekty: sufit w wersji matowej, sufit lustrzany (idealny do niewielkich wnętrz), a także sufit z nadrukiem wielkoformatowym. Sufit podwieszany sufit łatwo utrzymać w czystości – wystarczy tylko przetrzeć wilgotną ściereczką z mikrofibry. Ten rodzaj sufitu sprawdzi się też doskonale we wnętrzach, w których panuje duża wilgotność.

Jakie są Wasze doświadczenia i inspiracje związane z aranżacją sufitu? Jak zawsze czekamy na Wasze komentarze!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
224 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *