Architektura

Top 10 kwestii przy zakupie projektu domu

• Zakładki: 160 • Komentarz: 1

Planując budowę własnego domu chcemy, aby spełniał one nasze wyobrażenia i oczekiwania, a także potrzeby jego mieszkańców. Przeglądamy wówczas zwykle szereg projektów i szukamy najlepszego rozwiązania dla siebie i naszych najbliższych.

Jednak poza walorami wizualnymi i praktycznymi powinniśmy również zwrócić na inne aspekty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagą przy wyborze projektu na dom.

Warunki zabudowy

Jeszcze przed zakupieniem projektu budowlanego powinniśmy się upewnić, czy działka na której chcemy postawić dom posiada tzw. WZ-tkę, czyli Decyzję o warunkach zabudowy. Pozyskuje się ją w urzędzie gminy i ma ona określa ona zasady, na jakich powinna wyglądać architektura na danej działce. Plan domu powinien być zgodny z ustaleniami Decyzji o warunkach zabudowy.

Wysokość domu i kształt dachu, poddasze

Warunki zabudowy mogą określać np. jaka powinna być geometria dachu. Czasami jednak nie jest to określone, wówczas może być on dowolny, lecz powinien być dopasowany do sąsiedztwa. Podobne rzecz ma się w przypadku wysokości budynku. W przypadku, gdy warunki zabudowy pozwalają na wybudowanie domu z poddaszem, należy przeanalizować jego opłacalność i wygodę użytkowania.

Liczba mieszkańców domu i ich potrzeby

Przy wyborze odpowiedniego projektu domu należy także wziąć pod uwagę, ile będzie w nim mieszkać osób, w jakim są wieku i jakie mają potrzeby. Każdy z domowników będzie potrzebował swojego pokoju, potrzebna będzie także przestrzeń wspólna. W przypadku rodzin z dziećmi należy także wziąć pod uwagę to, że dzieci będą chciały kiedyś „iść na swoje”.

Indywidualne wymagania

Decydując się własny dom, należy także wziąć pod uwagę indywidualne wymagania jego mieszkańców. Ktoś może np. chcieć urządzić biblioteczkę, ktoś inny potrzebuje przestrzeń do uprawiania sportu, ktoś może chcieć mieć własną pracownię malarską, czy rzeźbiarską. Na takie przestrzenie również należy przewidzieć miejsce w projekcie domu.

Układ domu na działce

Należy również wciąć pod uwagę dostosowanie domu do gabarytów działki. Minimalna odległość ściany z oknem w domu do granicy działki powinna wynosić 4 m, natomiast ściany bez okien – 3 m. Salon, taras, jadalnia, czy inne przestrzenie przeznaczone do przebywania dziennego powinny mieć południową wystawę. Od strony północnej powinna znaleźć się kuchnia, a sypialnia od wschodu.

Podział domu na strefy funkcjonalne

Warto także podzielić dom mieszkalny na strefy, które nie powinny się mieszać pomiędzy sobą. Jedną z takich stref powinna być strefa dzienna, w której znajdować się będą kuchnia, jadalnia, salon, czy łazienka dla gości. W strefie nocnej lokujemy sypialnia, garderoby, łazienka dla mieszkańców. Pozostają jeszcze część gabinetowa – do pracy i techniczno-magazynowa.

Odpowiednie gospodarowanie przestrzenią

To, że w domu będzie więcej miejsca niż w mieszkaniu w bloku nie oznacza, że tej przestrzeni będzie nieograniczona ilość. W związku z tym należy rozsądnie planować jej zagospodarowanie. Garderoba powinna znajdować się przy sypialni, tam również miejsce do prasownia. Dobre miejsce na magazyn to garaż. W ten sposób już na etapie planowania unikniemy chaosu i zagracenia.

Miejsce na samochód – garaż, wjazd, podjazd

W projekcie domu należy uwzględnić, ile przestrzeni potrzebne będzie na samochody. Można zdecydować się na garaż o różnych gabarytach, np. na dwa samochody. Wszystko zależy od wielkości działki oraz indywidualnych potrzeb. Należy uwzględnić podjazd, miejsce, gdzie będzie znajdować się brama wjazdowa na działkę.

Możliwości finansowe

Przy wyborze projektu naszego przyszłego domu, a co za tym idzie – jego późniejszą powinniśmy wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe, czyli budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na budowę przyszłego domu. Na koszt budowy domu wpływają nie tylko jego wielkość, ale także to jak skomplikowana jest jego bryła.

Rozwiązania ekonomiczne i ekologiczne

Przy projektowaniu domu, warto wziąć pod uwagę pewne rozwiązania ekologiczne, które w przyszłości pozwolą na znaczne oszczędności. Domy energooszczędne i pasywne charakteryzują się prostą bryłą, warto także pomyśleć o pompie ciepła, rekuperacji, czy instalacji fotowoltaicznej. Te rozwiązania przyniosą z czasem spore oszczędności.

Marek Lont

comments icon1 komentarz
1 komentarze
120 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *