Różne

Głośniki w pokoju?

• Zakładki: 35 • Komentarz: 1


Jak prawidłowo ustawić w pokoju głośniki?

Dobre rozstawienie głośników w pomieszczeniu jest łatwiejsze niż myślicie – wystarczy stosować się do zaleceń producenta, zwracać uwagę na konstrukcję sprzętu i akustykę pomieszczenia. W połączeniu z precyzyjnym określeniem własnych oczekiwań droga do satysfakcjonującego dźwięku będzie prosta i przyjemna.

Próby i błędy

W tekście skupię się na systemie audio 2.0, czyli takim, który składa się z dwóch kanałów szerokopasmowych. To tradycyjne stereo, czyli zestaw najpopularniejszy, a jednocześnie najłatwiejszy do skonfigurowania. Na początku warto zapamiętać, że biorąc pod uwagę akustykę, pomieszczenia z reguły znacznie się od siebie różnią. Dlatego niezależnie od tego, co przeczytacie, często mogą pomóc różne wariacje i kombinacje – nie od dziś wiadomo, że metoda prób i błędów cechuje się wysoką skutecznością.

Na dźwięk mają wpływ długość, szerokość i wysokość pomieszczenia. Często potrafią go zmienić nawet przedmioty, które znajdują się między głośnikami a naszymi uszami, np. stół albo regał. Głośniki ustawiamy często w taki sposób, że nawet ich nie widzimy. Dociera do nas wtedy dźwięk odbity, zniekształcony, czyli po prostu o dużo gorszej jakości. O czym warto pamiętać przygotowując pomieszczenie pod kątem dobrego nagłośnienia?

Przede wszystkim o tym, żeby dobre były same głośniki. Nie osiągniemy satysfakcjonujących rezultatów na kolumnach kupionych w przecenie na hali hipermarketu. Z bogatą ofertą np. monitorów studyjnych można zapoznać się m.in. na stronie dj-sklep.pl.

Dziura w bazie

Na potrzeby tego tekstu za domyślne ustawienie mebli względem głośników przyjmę zestaw: kanapa, na której będziecie siedzieć, żeby słuchać np. muzyki i/lub patrzeć w stojący na przeciwko ekran. W takim ustawieniu osiągniemy najwyższą średnią jakość dźwięku i obrazu. Środek ekranu powinien znaleźć się mniej więcej na takiej wysokości, na jakiej znajdują się oczy siedzącego na wprost widza. Głośniki powinny stanąć w równej odległości po obu stronach ekranu, ale przed jego linią. W układzie stereofonicznym odległość między kolumnami określa się jako bazę. Głośniki nie powinny stać za daleko od siebie, bo w bazie zrobi się „dziura”, a dźwięk będzie niepełny. Głośniki można ustawić „pod kątem”, czyli delikatnie skierować oba w stronę środka bazy. W idealnej sytuacji dźwięk powinien promieniować wzdłuż dłuższej osi pokoju. Co może wpływać na zniekształcenie dźwięku? Na przykład gołe ściany i twarde podłogi, które potrzebują wytłumienia. Między głośnikami, a miejscem w którym siedzimy, dobrze położyć nawet mały dywan. Jakość dźwięku może poprawić ustawienie czegoś przy ścianach, np. półek, regału czy chociaż kwiatów w doniczce. To szczególnie istotne dla ścian znajdujących się na przeciwko głośników, które w ten sposób z akustycznie twardych przeistoczą się w akustycznie miękkie. Ściana znajdująca się za głośnikami może być akustycznie twarda. Głośników z reguł nie powinno się stawiać w kątach pomieszczenia – chyba że producent wykonał je z myślą o właśnie takim przeznaczeniu.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
143 wyświetlenia
bookmark icon

One thought on “Głośniki w pokoju?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *