W każdym domu i mieszkaniu bardzo ważną rolę pełnią łazienka i kuchnia. Łazienka to miejsce, gdzie dbamy o higienę, natomiast w kuchnia przygotowuje się posiłki. W związku z tym bardzo ważny jest wybór właściwych urządzeń sanitarnych – armatury.
Powinniśmy zatem szczególną uwagę zwrócić na to, aby w pomieszczeniach tych zastosować urządzenia dobrej jakości, wykonane z trwałych materiałów. To podstawa, aby spełniały swoje zadanie i służyły nam przez długi czas.
Urządzenia sanitarne – armatura najważniejsze informacje
Urządzenia sanitarne, innymi słowy armatura, to wszelkie urządzenia, których zadaniem jest dostarczanie lub odprowadzanie wody oraz wyposażenie rurociągów. W budownictwie mieszkaniowym mają zastosowanie przede wszystkim w kuchniach oraz łazienkach. To m.in. takie urządzenia jak:
- baterie i krany łazienkowe i kuchenne;
- zawory czerpalne, regulacyjne, a także zawory i kurki odcinające;
- prysznice i całe zestawy prysznicowe;
- zlewozmywaki i umywalki;
- muszle klozetowe i całe instalacje im towarzyszące.
Kuchenne urządzenia sanitarne
Jeśli chodzi o wyposażenie kuchni, to wyróżnia się dwa urządzenia sanitarne, które tworzą jedną całość – to zlewozmywak oraz bateria. Przyjrzyjmy się jakie rozwiązania z tego zakresu stosuje się w kuchniach.
Zlewozmywak do kuchni
Zlewozmywak kuchenny to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchni – często zajmuje centralne miejsce w tym pomieszczeniu, więc producenci oferują wiele estetycznych rozwiązań. Zlew kuchenny może być wykonany z różnych materiałów, może mieć różne kształty, konstrukcję oraz sposób montażu. Najczęściej stosowane materiały do produkcji zlewozmywaków do kuchni to:
- stal nierdzewna,
- stal emaliowana,
- materiały ceramiczne,
- kwarc;
- granit.
Współcześnie zlewozmywaki występują w rozmaitych kształtach – najczęściej są to zlewy prostokątne, choć można też spotkać się ze zlewami okrągłymi, trapezowymi czy też narożnymi. Zlewozmywaki mogą być z ociekaczem lub bez niego. Pod względem konstrukcji wyróżnia się:
- zlewozmywaki jednokomorowe;
- zlewozmywaki 1,5-komorowe;
- zlewozmywaki dwukomorowe;
- zlewozmywaki 2,5-komorowe.
Jeżeli natomiast chodzi o sposób montażu wyróżnia się następujące rodzaje zlewozmywaków:
- nakładane – inaczej modułowe – są umieszczane bezpośrednio na standardowej podbudowie bez blatu;
- wbudowywane – są montowane od góry we wcześniej przygotowane wycięcie w blacie nałożonym na podbudowę;
- podbudowywane – inaczej podwieszane – montuje się je w blacie od dołu.
Bateria – kran kuchenny
Oczywiście bez baterii, czyli kranu, zlewozmywak byłby niekompletny. Baterie kuchenne mogą być wykonane w różnym stylu, tak by można było dobrać odpowiedni model do aranżacji. Ponadto różnią się one pomiędzy sobą sposobem, w jaki dozuje się wodę, reguluje wielkość strumienia i temperaturę wody. Krany kuchenne mogą być podłączone do instalacji na dwa sposoby:
- baterie ścienne – podłącza się je bezpośrednio do instalacji wodnej znajdującej się w ścianie, to rozwiązanie spotykane przede wszystkim w budownictwie starego typu;
- baterie stojące – inaczej sztorcowe – montuje się je w otworze zlewozmywaka lub w blacie przeznaczonym do instalacji, we współczesnym budownictwie znacznie częściej stosowane rozwiązanie od wcześniej opisanego.
Jeśli chodzi o sposób dozowania wody i regulacji wielkości jej strumienia i temperatury to wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje baterii:
- dwuuchwytowe – są wyposażone w dwa kurki – oddzielnie do ciepłej i do zimnej wody – to wciąż najczęściej spotykane rozwiązanie;
- jednouchwytowe – przy użyciu jednego uchwytu, który jest oparty na głowicy reguluje się wielkość strumienia wody i jej temperaturę.
Innym rozwiązaniem są baterie bezdotykowe – jednak te spotyka się częściej w budynkach użyteczności publicznej niż w budownictwie mieszkaniowym. Kran kuchenny ma zazwyczaj wylewkę (czyli element dozujący wodę) stałą, która obraca się w pewnym zakresie. Lecz można się też spotkać z baterią z wylewką wyciąganą – jest ona połączona z instalacją przy pomocy węża podobnego do prysznicowego.
Łazienkowe urządzenia sanitarne
W przypadku armatury łazienkowej, mamy znacznie więcej urządzeń niż w kuchni. Oprócz kranów i umywalek będziemy mieć też instalację prysznicową lub wannę, a także muszlę klozetową z całą instalacją konieczną do jej obsługi.
Umywalki łazienkowe
Umywalki stosowane w łazienkach dostępne są w różnych kolorach sposobach wykończenia i kształtach, dzięki czemu każdy może wybrać sposób jej wykończenie do swoich oczekiwań i wybranej aranżacji. Ten element wyposażenia łazienki wykonany może być takich materiałów jak np.:
- stal nierdzewna;
- stal emaliowana;
- tworzywa sztuczne – ABS oraz akryl;
- kamień – granit lub marmur.
Baterie łazienkowe – do umywalki, do wanny i pod prysznic
Baterie łazienkowe, które stosuje się w łazience do umywalki, zasadniczo nie różnią się od tych, które stosuje się w kuchni do zlewozmywaka. Również mogą być ścienne lub stojące, jedno- lub dwuuchwytowe, a czasem bezdotykowe. W wielu przypadkach baterie do umywalki w łazience stosuje się zamiennie z bateriami kuchennymi. Baterie łazienkowe to także baterie do wanny – od tych montowanych do umywalki różnią się obecnością prysznica.
Kolejnym rodzajem baterii do łazienki są baterie stosowane do kabin prysznicowych. Mocuje się je do ściany, jednak wyróżnia się dwa sposoby ich montażu:
- baterie prysznicowe naścienne – inaczej natynkowe – montuje się je bezpośrednio do orurowania w łazience;
- baterie prysznicowe podtynkowe – przeprowadzenie ich instalacji wymaga, by zostały doprowadzone do rur w łazience poprzez kucie ściany.
Baterie prysznicowe mogą, podobnie jak pozostałe baterie stosowane w domu, mogą być jedno- albo dwuuchwytowe.
Muszle klozetowe
Muszle klozetowe wykonuje się najczęściej z porcelitu, ewentualnie z innego rodzaju ceramiki. Inne materiały, które mogą być użyte do wykonania muszli klozetowej to: tworzywo sztuczne – ABS, duroplast lub PVC, czasem także drewno, HDF lub stal nierdzewna.
Jeśli chodzi o rodzaje sedesów to wyróżnia się następujące rozwiązania:
- kompakty stojące – mogą być montowane poziomo lub pionowe, występują w nich trzy rodzaje mechanizmu spłukującego: zwykły, 3/6l oraz stop, a sposób spłukiwania muszli może być zwykły lub tzw. dookoła – kropelkowy, dostępny jest w trzech typach: klasycznym, z półką oraz krótkim;
- muszle podwieszane – mogą być do zabudowy lekkiej, czyli do montowania pod płytę g-k lub do zabudowy ciężkiej, czyli do montowania w cegłach;
- miski ustępowe stojące – mogą być wyposażone w zbiornik typu górnopłuk lub dolnopłuk, stosuje się jeden z następujących mechanizmów spłukujących: ciągadło, dźwignia lub przycisk, montuje się je poziomo lub pionowo.
Urządzenia sanitarne to jedne z najważniejszych elementów wyposażania każdego gospodarstwa domowego. Dobrze, aby wybrać takie rozwiązania, które będą dopasowane do naszych potrzeb. Warto zainwestować w armaturę łazienkową i kuchenną wykonaną z materiałów dobrej jakości. To sprawi, że unikniemy ewentualnych kłopotów z nieszczelnością i np. nieprzewidzianym zalaniem sąsiadów.
Marek Lont