Kto raz odwiedził Toskanię, ten zapragnie tam wrócić. Sposobem na cieszenie się klimatem tego zachwycającego regionu Włoch na co dzień jest urządzenie wnętrza w stylu inspirowanym domami mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Styl toskański, bo o nim mowa, znakomicie czuje się w kuchni. Słynie z klimatycznego oświetlenia o ciepłej barwie, rustykalnych elementów, teksturowanych materiałów, ścian z cegły lub kamienia, malowniczych, ręcznie zacieranych tynków, majestatycznych łuków, a także ziemistej palety barw. Jeśli poważnie myślisz o kuchni w stylu toskańskim, poznaj kilka charakterystycznych rozwiązań aranżacyjnych.
Czy kuchnia w stylu toskańskim jest dla Ciebie?
Jeśli marzysz o wnętrzu przytulnym – gdzie można spędzić wiele godzin nie tylko jedząc, ale i pijąc wyborne wino z przyjaciółmi – które jest przestrzenią wypełnioną niemal wyłącznie naturalnymi materiałami, a na dodatek budzi skojarzenia z domem babci i wakacjami na wsi, to jesteś gotów na toskańską metamorfozę swojej kuchni. Wnętrze w stylu toskańskim to miejsce, gdzie czas płynie inaczej. By uchwycić charakterystyczne dla Toskanii ciepło, wystarczy odpowiednia gra kolorów i wzorów oraz wprowadzenie kilku elementów, których ostatnimi czasy nie spotykamy w naszych nowocześnie urządzonych kuchniach.
Zaproś naturalne materiały do domu
Czy wiesz, dlaczego toskańskie wnętrza są niezwykle klimatyczne, a my czujemy się w nich wyjątkowo swobodnie? W pewnym sensie stanowią przedłużenie natury. W tym regionie Włoch bardzo często zaprasza się do wnętrza materiały, które na co dzień spotykane są poza domem. Grubo ciosane kamienie, antyczna kostka brukowa, drewniane słupki, glina, terakota – te i wiele innych materiałów nie tylko odnajdują się w domowej przestrzeni, ale i sprawiają, że staje się ona niepowtarzalna. Odpowiednio wyeksponowane sprawiają, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Na dodatek nie tracą urody przez wiele lat. Zahartowało je ich naturalne środowisko.
Kuchnia w stylu toskańskim – drewno, drewno i jeszcze raz drewno
Toskańskie domy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz wypełnione są drewnem. Jest ono wszędzie. Najbardziej charakterystyczny element to oczywiście odsłonięte drewniane belki, które pokrywają sufit. Urządzając kuchnię w stylu toskańskim, warto zastanowić się nad odkryciem belek konstrukcyjnych, a także wyłożeniem ścian drewnem. Możesz również zamontować na suficie belki rustykalne podsufitowe, czyli imitację drewnianych belek stropowych. Drewno wprowadza ciepło do wnętrza, sprawiając, że przestrzeń staje się przytulna. Znakomitym sposobem na uzyskanie klimatu starego świata jest pokrycie podłogi w kuchni postarzanymi starymi deskami. Najlepiej, by drewno miało różne odcienie i nie stroniło od pozornych wad, czyli mocno widocznego usłojenia, sęków, drobnych pęknięć. To właśnie niedoskonałe rzeczy wpływają na estetykę wnętrza, czyniąc je bardziej szlachetnym. Jest pięknie, bo nie jest idealnie. Jeśli zmiany w obrębie podłogi i sufitu nie wchodzą w grę, o toskański klimat trzeba będzie zawalczyć drewnianymi szafkami i dodatkami.
Meble w toskańskiej kuchni
Są proste, solidne, niepokryte barwiącymi lakierami, a często nawet postarzane (charakterystyczne przecierki). Chodzi o stworzenie wrażenia, że kuchnia została urządzona przed laty, właśnie w czasach wspomnianych wcześniej babć. W przestrzeni inspirowanej słoneczną Toskanią sprawdzą się antyki i meble vintage. Nie ma przeciwwskazań do zakupu nowych mebli, o ile będą w odpowiedniej stylistyce. Najważniejsze miejsce zarezerwowane jest dla dużego stołu, przy którym domownicy będą spożywać posiłki i odbywać rodzinno-przyjacielskie rozmowy. Stół może być zarówno drewniany, jak i żeliwny. Ten drugi będzie stanowić szczególnie piękny akcent. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch opcji, czyli postawienie na honorowym miejscu masywnego drewnianego stołu i gdzieś obok mniejszego stołu żeliwnego, który stanie się dodatkową przestrzenią do serwowania posiłków lub też miejscem na odkładanie brudnych naczyń. Krzesła kuchenne powinny charakteryzować się prostą formą.
Meble w kuchni w stylu toskańskim są najczęściej jasne, ale nie białe. Drewno na ogół występuje w naturalnym kolorze lub jest wybarwione w odcieniach brzozy, jesionu lub buku. Styl toskański dopuszcza także meble w ciemniejszym kolorze, o ile kontrastują z jasnymi ścianami. Kuchenne szafki są proste, ale niezupełnie gładkie. Nie brakuje rzeźbień i ornamentów. Fronty często zawierają przeszklenia, by wyeksponować liczną ceramikę i szło, a także wprowadzić do kuchni świetliste refleksy. Jeśli chcesz jeszcze bardziej nawiązać do kultury Toskanii, która nierozerwalnie łączy się z winnicami, rozważ zamianę klasycznych drzwi szafek na drzwi z kratami, na wzór tych, których winiarze używają do podtrzymywania winorośli.
Bar-jadalnia
Kuchnia w stylu toskańskim to przestrzeń, w której nie tylko przygotowuje się posiłki, ale i celebruje chwile spędzone na ich spożywaniu. Chociaż obiad i kolację dzieli kilka godzin, domownicy i ich goście potrafią cały ten czas spędzić przy stole, oczekiwanie na kolejne danie wypełniając rozmowami przy kieliszku (butelce, butelkach) wina. Aranżując kuchnię, warto pomyśleć o barze, który będzie przestrzenią zarówno do przygotowywania posiłków, jak i kontaktów towarzyskich.
Kuty żyrandol
Dębowy stół na masywnych nogach tworzy niepowtarzalny duet z wiszącym nad nim żyrandolem z kutego żelaza. To typowo toskański element aranżacji kuchni. W zasadzie bardziej toskańsko już się nie da. Ta wyjątkowa świetlna oprawa wprowadza do pomieszczenia rustykalny klimat, sprawiając, że robi się ono zarazem sielskie, jak i romantyczne. To swoistego rodzaju ukłon w stronę włoskiej wsi. Jeśli dysponujesz dużą kuchnią, możesz pozwolić sobie na dwie lub nawet trzy tego typu oprawy.
Kuchnia toskańska – kolory
Na ścianach w kuchni w stylu toskańskim dominują barwy lokalnej przyrody. Możemy spotkać tutaj piaskowy beż, rdzawe czerwienie, intensywne brązy, oliwkową zieleń, ugier, ochrę, złocistą żółć i nawet brzoskwiniowy róż. Toskańska aranżacja bawi się kolorami, łącząc neutralne ziemiste barwy z żywymi kolorami. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, dodatki mogą być utrzymane w tej samej kolorystyczne co ściany lub też kontrastować z nimi.
Płytki
Toskański styl to odtwarzanie natury w możliwie największej liczbie aspektów. Materiały o surowej urodzie, która przejawia się niewygładzoną fakturą i niecodziennym wybarwieniem, zdobią ściany i podłogi kuchni rodem z Półwyspu Apenińskiego. Oprócz nielakierowanego drewna znajdziemy tutaj kamienne płytki, cegłę i terakotę o śródziemnomorskim rodowodzie, czyli ręcznie formowane płytki cotto. Czerwona glina kojarzona z dachami domów pod słońcem Toskanii równie dobrze, jak na wysokościach, czuje się w parterze. Toskański wystrój nie musi przytłaczać przestrzeni kolorem. Wybierając płytki do kuchni, możemy postawić na elegancką biel lub ciepłe beże. Taki zestaw kolorystyczny będzie znakomitym dopełnieniem sękatej powierzchni drewna o niezwykłej urodzie. Jeżeli z jakichś powodów nie możemy zaprosić do wnętrza wyłącznie naturalnych materiałów (najczęściej chodzi oczywiście o kwestie finansowe), możemy sięgnąć po materiały imitujące dawne wzory – terakotowe płytki do złudzenia przypominające cotto, gresy wyglądające jak naturalny kamień czy też płytki na wzór mozaik z okolic Morza Śródziemnego.
Myśląc o kuchni w klimacie toskańskim, nie można nie wspomnieć majestatycznych wręcz kamiennych blatów. Połączenie granitu ze szlachetnym dębem to sposób na oszałamiający wygląd! Odporny na działanie wysokiej temperatury i uszkodzeń mechanicznych kamień to sposób na utrzymanie pięknego wyglądu kuchni przez lata.
Kuchnia w stylu toskańskim – stylowe łuki
Powiedzieć, że Włosi kochają łuki to nie powiedzieć nic. Włoskie prowincje wypełnione są łukami – są naprawdę wszędzie. Łukowy otwór w kuchni to sposób nie tylko na dramatyczny wygląd, ale również wizualne powiększenie przestrzeni. Taki otwór wprowadza do wnętrza światło i powietrze. Łuk zapobiega stagnacji powietrza i dlatego ułatwia szybkie wietrzenie kuchni. W małych kuchniach łuk ozdobny oszczędza cenną przestrzeń. Jeśli zdecydujesz się na zbudowanie przejścia między kuchnią a jadalnią, to koniecznie wyłóż je ziemistym materiałem – kamieniem, cegłą lub sztukaterią. Dzięki takiemu rozwiązaniu w twojej kuchni zrobi się bardziej toskańsko.
Piec do pizzy
Opalany drewnem kamienny piec do pizzy to sposób na uczynienie kuchni przestrzenią bardziej toskańską. Nie jest to element obowiązkowy, gdyż nie wszyscy mieszkańcy Toskanii mogą pochwalić się takim cudem w swojej kuchennej strefie. Nie zmienia to faktu, że piec do pizzy, w którym można również upiec chleb, to +100 do sielskości wnętrza.
Żeliwny piec
W toskańskiej kuchni liczy się autentyczność. Przedmioty w starym stylu, z tak zwaną duszą, zajmują szczególne miejsce w takiej przestrzeni. Jeśli marzysz o absolutnie majestatycznym elemencie w swojej kuchni inspirowanej Toskanią, to postaw na żeliwną kuchenkę lub piekarnik. Ten piękny akcent szybko stanie się nie do zastąpienia.
Metaliczne elementy
W toskańskiej kuchni nie brakuje ciepłych, metalicznych kolorów. Najczęściej występują na mosiężnych lub miedzianych garnkach w stylu vintage. Mimo iż w takiej przestrzeni nie brakuje szafek i wielu schowków, mieszkańcy Toskanii lubią wieszać garnki i patelnie na widoku. Przedmioty wyeksponowane w ten sposób, mające za tło ciemne drewno, naturalny kamień lub jasne, eleganckie płytki, prezentują się wyjątkowo pięknie. Ponadto są łatwo dostępne, co również nie jest bez znaczenia. W kuchni w stylu toskańskim powinniśmy czuć się tak swobodnie, jak tylko się da. To przestrzeń, do której negatywne emocje mają wstęp wzbroniony. Włochom obce jest uczucie pojawiające się w momencie niemożności odnalezienia czegoś.
Malowane misy, gliniane dzbany, talerze, chochle, durszlaki, rondle, spłowiałe ściereczki, słoiki do przechowywania suchych produktów, pojemniki typu kanister na oliwę, szklane butelki, żeliwne lampiony – toskański arsenał o dużym potencjale klimatycznym, przechowywany na wierzchu, jest naprawdę okazały.
Kuchnia w stylu toskańskim – dywan
Kuchnia w stylu toskańskim musi być klimatyczna, zapraszająca w swe progi. Jako że podłogi z płytek lub drewna mogą być śliskie albo zimne, Włosi otulają je dywanem. Sprawia on, że wnętrze nabiera przytulnego charakteru, a ponadto chroni podłogę przed uszkodzeniem. Tego typu dekorację można często wymieniać, zyskując zupełnie nowych wygląd pomieszczenia. W kuchni najlepiej sprawdza się podłużny dywanik w kształcie prostokąta, czyli tzw. chodnik. Bardzo dobrze wpasowuje się w przestrzeń i można go ułożyć wzdłuż szafek, zapewniając sobie wygodę podczas wykonywania różnych prac kuchennych. Dywan często spotykany jest również pod stołem, wówczas jego kształt i rozmiar powinien być zbliżony do blatu.
Tekstylia
Rejon Toskanii słynie z pięknych tekstyliów. W twojej kuchni nie może zabraknąć wykończonych koronką obrusów, pikowanych serwet, lnianych ręczników kuchennych i zwiewnych, koronkowych zasłon.
Lampy z butelek od wina
Toskański posiłek bez odrobiny wina nie jest kompletny. Nawet jeśli nie pijesz alkoholu, to na pewno masz w domu jakąś podarowaną przez kogoś butelkę wina. Połącz przyjemne z pożytecznym. Poczęstuj gości zawartością butelki, a samą butelkę przerób na rustykalną oprawę oświetleniową. Nie tylko zyskasz piękną i niecodzienną lampę, ale i zrobisz coś dobrego dla planety, podkreślając swoje proekologiczne nastawienie. Poza butelką po winie będziesz potrzebować wiertarkę, wiertła do szkła i ceramiki, oprawkę do żarówki, kabel z przełącznikiem i opcjonalnie farby do szkła.
Wypełnij przestrzeń sztuką
Renesans narodził się we Włoszech. Obecność dzieł sztuki we włoskich domach jest zatem czymś tak naturalnym, jak oddychanie. Skoro w kuchni w stylu toskańskim wiele zwyczajnych przedmiotów, wyeksponowanych na zewnątrz, ma charakter ozdobny, warto zadbać o to, by na kuchennych półkach nie znajdowały się kolejne naczynia, oleje czy też przyprawy, lecz niewielkie obrazy, rysunki i małe rzeźby.
Rośliny i zioła w toskańskiej kuchni
Rozległe winnice, bujne drzewa oliwne, wysokie rzędy smukłych cyprysów i pola słoneczników – roślinność Toskanii to wspaniała wizytówka tego regionu Włoch. Myśląc o kuchni w stylu toskańskim, nie sposób nie wprowadzić do wnętrza choćby maleńkiego drzewka oliwnego. Raczej nie wyda owoców, ale pięknie ozdobi wnętrze. Toskańska kuchnia bez ziół będzie po prostu niekompletna. Świeże, aromatyczne zioła powinny być zawsze pod ręką. W Toskanii zapach ziół i przypraw pozwala określić porę roku lub nawet miesiąc. Styczeń pachnie kolendrą, maj miętą, a lato zwiastuje zapach bazylii. W domowym zielniku powinny znaleźć się takie zioła jak rozmaryn, tymianek, szałwia, estragon i oczywiście kultowa bazylia. Najlepiej hodować je w glinianych donicach przy oknie kuchennym.
M.Ś.