Technologie dla domu

Jak korzystać z klimatyzacji – 4 zasady

• Zakładki: 27

Klimatyzacja to jeden z bardziej docenianych wynalazków w czasie upałów. Przynosi ulgę i zwiększa komfort naszego życia, gdy temperatura staje się nieznośnie wysoka. Jednak wiele osób wciąż ma wątpliwości czy klimatyzacja jest w pełni bezpieczna i czy korzystanie z niej nie szkodzi zdrowiu. Dlatego postanowiliśmy wraz ze specjalistami z Centrum Rekuperacji stworzyliśmy krótki poradnik, jak korzystać z klimatyzacji, by nam nie szkodziła. 

Odpowiednie ustawienie temperatury klimatyzatora

Kluczową kwestią w przypadku korzystania z klimatyzacji jest ustawienie temperatury. Jest to też moment, w którym wiele osób popełnia błąd i ustawia zbyt niską temperaturę. Czy to nie kuszące, gdy za oknem szaleje upał, zamknąć się w chłodniutkim mieszkaniu? Niestety zbyt duże różnice temperatur bardzo źle wpływają na nasz organizm. Ustawiając temperaturę warto pamiętać, że różnica pomiędzy pomieszczeniem a temperaturą na zewnątrz nie powinna wynosić więcej niż 7 stopni Celsjusza.

Systematyczne czyszczenie klimatyzacji

Bezpieczna klimatyzacja to czysta klimatyzacja. Dlatego należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących czyszczenia urządzenia i wymiany filtrów. W przeciwnym razie w klimatyzacja stanie się idealnym miejscem dla rozwoju bakterii, a także grzybów. Zaniedbana klimatyzacja może być przyczyną alergii i złego samopoczucia. Jeżeli jednak będziecie właściwie dbać o klimatyzację, wówczas powietrze będzie dodatkowo oczyszczone. 

apartament, architektura, czarne ramki, dom

Właściwe ustawienie strumienia powietrza 

Gorący dzień i strumień chłodnego powietrza owiewający twarz — brzmi wspaniale? Niestety to przyjemność, która przepłacić możemy zapaleniem zatok, przeziębieniem, bólem gardła czy złym samopoczuciem. Strumień powietrza w żadnym wypadku nie powinien być skierowany bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Żeby prawidłowo ustawić klimatyzację w pomieszczeniu, najlepiej zaufać fachowcom! Przy dobrze umiejscowionej klimatyzacji praktycznie nie poczujemy bezpośrednio nawiewu. 

Odpowiednia wilgotność powietrza

Zbyt niska wilgotność powietrza, może powodować dyskomfort domowników. Przyjmuje się, że wilgotność powietrza w domu nie powinna spadać poniżej 40%. Suche powietrze powoduje wysuszanie śluzówek, a także spojówek oczu. W konsekwencji nasz organizm staje się bardziej wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, a także wszelkie podrażnienia. Właśnie dlatego tak ważne jest monitorowanie wilgotności powietrza. Jeżeli często spada ona poniżej normy, warto pomyśleć o specjalnym nawilżaczu powietrza.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *