Jadalnia

Aneks kuchenny z salonem – jak urządzić funkcjonalną i przytulną przestrzeń?

• Zakładki: 151


Otwarta kuchnia to jedna z najbardziej charakterystycznych cech współczesnego budownictwa. Łączy się ją z salonem zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i ogromnych willach. Projektowanie wnętrz, w których trzeba zachować spójność i funkcjonalność dwóch różnych pomieszczeń, bywa jednak wyzwaniem. Zobacz więc, co jest najważniejsze, kiedy urządza się aneks kuchenny oraz jakie zalety i wady ma to rozwiązanie!

Salon z aneksem kuchennym – gdzie najlepiej się sprawdzi?

Otwarta kuchnia to doskonałe rozwiązanie w małych mieszkaniach. Projektowanie aneksu i salonu na niewielkim metrażu czyni wnętrze zdecydowanie bardziej przestronnym. Rezygnacja ze ścian dzielących przestrzeń jest w takich sytuacjach najlepszym, co można zrobić, żeby uniknąć uczucia ciasnoty.

Z drugiej strony aneks kuchenny z salonem świetnie się sprawdza w dużych domach zamieszkiwanych przez rodziny, które lubią spędzać wspólnie czas. Jest też bardzo praktycznym rozwiązaniem w przypadku nieruchomości inwestycyjnych, zwłaszcza przeznaczonych na najem krótkoterminowy. Trudno się więc dziwić, że projektowanie takich wnętrz stało się dziś niemal standardem.

Jakie są wady i zalety aneksu kuchennego z salonem?

Jak każde rozwiązanie otwarta kuchnia ma zarówno zalety, jak i wady. Do tych pierwszych zaliczają się:

 • optymalne wykorzystanie przestrzeni,
 • ułatwienie komunikacji – można ze sobą rozmawiać, nawet kiedy jedno gotuje, a drugie siedzi na kanapie,
 • ułatwienie poruszania się – jeden krok i jesteś w kuchni lub w salonie,
 • łatwiejszy nadzór nad dziećmi – zwłaszcza podczas przygotowywania posiłków.
 • nowoczesny wygląd.

Projektowanie aneksu kuchennego ma też pewne wady, na które trzeba się przygotować. Są to przede wszystkim:

 • rozchodzące się po mieszkaniu hałasy i zapachy – choć aromat kawy, szarlotki czy nawet rosołu, dla niektórych z pewnością okaże się zaletą,
 • brak możliwości zamknięcia kuchni przed dziećmi lub zwierzakami,
 • konieczność utrzymywania stałego porządku w kuchni – co nie musi być bardzo trudne, jeśli projekt wnętrza obejmuje też zmywarkę i kilka sprytnych rozwiązań,
 • ograniczenia aranżacyjne – kuchnia musi tworzyć spójną całość z salonem, co automatycznie przekłada się na stosowanie pewnych kompromisów.

Jak widzisz, choć aneks z salonem mają pewne wady, to jednak części z nich łatwo uniknąć, a inne mogą okazać się wprost zaletą. Zanim jednak zabierzesz się za projektowanie, weź pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Zdjęcie: studio-motiv.pl

Jak zachować spójny styl przy aranżacji salonu z aneksem kuchennym?

Często najwięcej trudności w wykonaniu ciekawego projektu stwarza konieczność zachowania spójności między częścią kuchenną i wypoczynkową. Projektowanie wnętrz łączonych wymaga zastosowania jednego stylu aranżacyjnego w obu częściach. W praktyce oznacza to konsekwentny dobór kolorów, materiałów, kształtów, a nawet oświetlenia w całym pomieszczeniu. Jeśli np. masz salon urządzony w stylu nowoczesnym, to aneks też powinien taki być. Z ozdobników czy frezów na frontach szafek kuchennych trzeba będzie zrezygnować.

Oczywiście spójność wystroju nie oznacza, że nie można odgraniczyć od siebie obu części. Warto to zrobić, stosując np:

 • wyspę lub stół między kuchnią a salonem,
 • dwie różne podłogi, choć najlepiej utrzymane w tej samej kolorystyce,
 • częściową przegrodę w postaci lameli czy roślin.

O czym należy pamiętać, projektując aneks kuchenny z salonem?

Każdy, kto decyduje się na projektowanie aneksu i salonu, powinien pamiętać, że podstawą długofalowego zadowolenia z projektu jest jego funkcjonalność. Estetyka musi iść w parze z ergonomią! Konieczne jest więc:

 • zastosowanie zasady złotego trójkąta,
 • odpowiedni dobór wysokości i długości blatu,
 • wyposażenie szafek i szuflad w rozwiązania dostosowane do preferencji i stylu gotowania użytkownika.

Możesz zrobić z części kuchennej tło dla wnętrza salonu, a możesz uczynić ją efektownym dodatkiem, który podkreśli cechy wybranego stylu. Wszystko zależy od Ciebie!

Zdaj się na ekspertów w branży i zgłoś się do Studia Motiv!

Urządzenie otwartej kuchni z salonem może być trudne. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby podjąć się tego wyzwania, zleć je profesjonalistom ze Studio Motiv! Ich fachowa wiedza i wieloletnie doświadczenie w połączeniu umiejętnością wsłuchiwania się w potrzeby klienta, składają się na liczne sukcesy w projektowaniu wnętrz z aneksem. Chcesz wiedzieć, co potrafią? Niektóre z ich projektów znajdziesz tutaj. Sprawdź je i oceń!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
1945 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *