Kształtki spawalnicze hamburskie to ważne elementy instalacji spawanych, w których płyną ciecze i gazy. Poza redukcją hamburską (zwężką stalową) i kolanem hamburskim 90° instalacje spawane mogą składać się też ze stalowego trójnika hamburskiego. Czym jest trójnik hamburski i kiedy się go używa?
Trójnik hamburski ze stali – co to?
Trójnik hamburski jest istotną częścią wielu instalacji spawanych. Używa się go w instalacjach wodnych, cieplnych i gazowych. Stalowy trójnik hamburski to kształtka równoprzelotowa lub redukcyjna, która pozwala zmienić bieg instalacji albo ją rozgałęzić. Element tworzy się z rur stalowych bez szwu, co ma ogromne znaczenie dla jego wytrzymałości. Proces produkcji trójników powinien przebiegać zgodnie z określonymi normami, które wskazują, do jakich ciśnień i temperatury przeznaczone są poszczególne kształtki.
Stalowy trójnik hamburski – zastosowanie
Trójników stalowych hamburskich używa się, aby łączyć ze sobą trzy rury, także o różnej średnicy. Omawiane kształtki pozwalają na precyzyjne zaprojektowanie i wykonanie skomplikowanych instalacji wodnych, grzewczych i gazowych. Umożliwiają łączenie rur w różnych płaszczyznach i pod różnym kątem.
Jakie inne elementy wykorzystuje się powszechnie w instalacjach wykonanych ze stali? Wszystkie rury i złączki powinny być wykonane ze stali, odpornej na wysokie i zmienne temperatury, a także na wysokie ciśnienie. Poza trójnikami hamburskimi projektanci często sięgają po stalową zwężkę redukcyjną oraz kolano hamburskie, umożliwiające zmianę biegu instalacji.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Plastmetix.
Fot. Shutterstock