Salon

Ekologiczne mopy parowe – posprzątaj mieszkanie bez korzystania z chemii

• Zakładki: 138

Czy można dokładnie posprzątać dom lub mieszkanie, nie korzystając przy tym z detergentów mających negatywny wpływ na środowisko? Okazuje się, że dzięki nowoczesnym sprzętom domowym jest to możliwe. Poznaj możliwości i zalety mopów parowych. Podpowiadamy też, czym się kierować przy wyborze mopa parowego.

Sprzątanie bez detergentów – jak działają mopy parowe?

Jak sama nazwa wskazuje, mopy parowe wykorzystują działanie pary wodnej. Jest ona wytwarzana przez podgrzanie wody zgromadzonej w przeznaczonym do tego pojemniku. Proces ten trwa zaledwie kilka sekund, dzięki czemu urządzenie jest gotowe do pracy niemal od razu po uruchomieniu. Czas pracy mopa parowego przy pełnym zbiorniku wody jest uzależniony od producenta i modelu – może wynosić np. 20 minut.

Każdy nowoczesny mop parowy do podłóg doskonale radzi sobie z zabrudzeniami bez chemii. Ma to swoje zalety, a do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • usunięcie prawie wszystkich (nawet 99,9 proc.) bakterii, wirusów czy roztoczy z czyszczonej powierzchni – w rezultacie mopy parowe doskonale sprawdzają się w domach alergików,
  • brak konieczności wdychania szkodliwych składników detergentów podczas sprzątania – wspomnieć wystarczy choćby o chlorze, fosforze czy sztucznych środkach zapachowych, które mogą wchodzić w skład środków czyszczących,
  • brak zacieków czy smug – nowoczesne mopy parowe nie pozostawiają śladów po sprzątaniu, dzięki czemu czyszczona powierzchnia (np. podłoga) nie wymaga dodatkowych zabiegów.

Jakie powierzchnie można czyścić, korzystając z mopa parowego?

Mopy parowe są przeznaczone do czyszczenia różnych powierzchni. Z powodzeniem zastępują zwykłe mopy podczas usuwania zanieczyszczeń z podłóg. Można przy ich pomocy czyścić m.in. powierzchnie nielakierowane – panele podłogowe, winyl, płytki, kafelki, linoleum czy kamienne posadzki. Również podłogę drewnianą (z wyjątkiem nieimpregnowanego drewna) można bez obaw wyczyścić przy pomocy gorącej pary wytwarzanej przez mop.

Inne powierzchnie, z których można usuwać brud, używając mopa parowego:

  • dywany i wykładziny – mop parowy doskonale nadaje się do ich odkażenia,
  • szyby – wystarczy jedynie dedykowana końcówka, aby mop parowy mógł zostać wykorzystany do dokładnego wyczyszczenia szyb i innych powierzchni szklanych (np. luster, szklanych elementów witryn),
  • meble tapicerowane – mop parowy nadaje się też do odświeżenia kanap czy foteli.

Wykorzystując mop parowy, można szybko wyczyścić całą łazienkę, w tym armaturę. Para wodna nadaje się też do czyszczenia mebli ogrodowych czy nawet kół samochodowych.

Czym się kierować przy wyborze mopa parowego?

Z uwagi na szerokie zastosowanie mopy parowe cieszą się sporym zainteresowaniem. Na co zwrócić uwagę, wybierając to urządzenie, aby pomogło ono utrzymać mieszkanie lub dom w czystości?

Istotny jest kształt i wielkość głowicy – producenci proponują głowice trójkątne i podłużne. Te pierwsze dobrze sprawdzają się przy sprzątaniu zakamarków (w tym narożników), z kolei głowice podłużne pozwalają na szybkie posprzątanie nawet dużej powierzchni. Najlepiej, aby głowica była obrotowa – to znacznie usprawnia sprzątanie.

Aby mop mógł zostać wykorzystany do czyszczenia różnych powierzchni, producent powinien wyposażyć go w specjalne końcówki, np. do podłóg, dywanów, szyb czy fug. To właśnie od rodzaju dołączonych do urządzenia dysz zależy to, czy będzie ono wielofunkcyjne. Znaczenie ma też możliwość regulowania mocy – dzięki tej funkcji nie będzie obawy o ryzyko uszkodzenia delikatnych powierzchni.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
224 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *