Elewacja z blachy – czy to dobry pomysł?

Pomysłów na wykończenie domu jest bardzo wiele. Wystarczy przejrzeć kilka katalogów z projektami domów, by przekonać się, że wyobraźnia projektantów jest nieograniczona… Ostatnie trendy zdecydowanie kierują się w stronę budynków bardzo nowoczesnych. Moden sa broste, geometryczne formy. Do wykończenia elewacji stosuje się wiele materiałów – kamienia, szkła, drewna, a także blachę. Wielu z Was wykończenie elewacji z blachy może kojarzyć się raczej z budynkami użyteczności publicznej lub siedzibami firm. Jednak blaszana elewacja coraz częściej gości na domach jednorodzinnych. A jak sprawdza się w praktyce?

Nowoczesny minimalizm

Warto na wstępie zauważyć, że elewacja wykonana z blachy nie pasuje do każdego rodzaju domu. Z pewnością dobrze sprawdzi się w przypadku nowoczesnych projektów. Doskonale w takim opakowaniu wyglądają budynki parterowe, lub piętrowe z płaskim dachem. Istnieją też realizacje domów z dachem dwuspadowym. Stosuje się czasem tę samą blachę na dach i elewację – takie domy wyglądają niesamowicie! Bardzo ważna jest jakość blachy wybranej na pokrycie elewacji. Najnowszy trend w architekturze to minimalizm. W związku z tym wybierane materiały powinny być tylko najlepszej jakości.

Jaki wzór blachy wybrać?

Blacha kojarzy się z szarym kolorem. Faktycznie większość blach jest w takiej barwie dostępna, jednak na rynku sporo jest różnych wariacji, które pozwalają na mniej typowe realizacje. Bardzo popularne jest użycie blachy perforowanej. Jej specyficzna faktura wprowadzi urozmaicenie i podkreśli wyjątkowy styl domu. Propozycją dla odważnych jest elewacja z blachy postarzanej, z ażurowym wzorem.

Zaletą blachy jest jej duża trwałość na działanie warunków atmosferycznych. Do tego świetnie prezentuje się z innymi materiałami. Kilka odcieni szarości będzie świetnie się prezentować na elewacji budynku. A może wolisz zestawienie na zasadzie kontrastu? Połączenie szarości i ciepłego odcieniu cegły lub drewna da nieoczekiwany efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *