Prawo budowlane i pieniądze

Podatek od kupna mieszkania – ile wynosi i kto musi go zapłacić?

• Zakładki: 49

Rynek nieruchomości w Polsce od kilku już lat prężnie się rozwija. Przybywa nowych mieszkań, a zainteresowanie wzrosło także rynkiem wtórnym. Coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego M. Przeliczając swoje możliwości finansowe, pod uwagę należy wziąć nie tylko cenę mieszkania i ewentualny koszt remontu czy wyposażenia, ale także inne wydatki, jakie ponosi kupujący mieszkanie. Jednym z nich jest podatek od kupna mieszkania. Dowiedz się, jaka jest jego stawka oraz na jakie jeszcze opłaty trzeba się przygotować, kupując mieszkanie.

Podatek od kupna mieszkania – kiedy trzeba go zapłacić, a kto jest z niego zwolniony?

Podejmując najróżniejsze czynności cywilno-prawne, wymienione w kodeksie cywilnym, zobowiązani jesteśmy do uiszczenia podatku. Zakup mieszkania jest jedną z takich czynności, dlatego kupujący mieszkanie zobowiązani są do zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Jest jednak wyjątek od tej reguły – takiego podatku nie płacą osoby nabywające nieruchomość na rynku pierwotnym. W tym przypadku deweloper lub inny sprzedawca wlicza w cenę mieszkania podatek VAT, co zwalnia kupującego z obowiązku opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC).

Ile wynosi podatek od kupna mieszkania?

Na opłacenie podatku od kupna mieszkania muszą jednak przygotować się osoby, które kupują nieruchomość na rynku wtórnym. Jego stawka wynosi 2% od wartości mieszkania. Należy pamiętać, że jeśli z jakichś powodów kupujemy mieszkanie w okazyjnej cenie, która odbiega od rynkowych wartości, należy w akcie notarialnym wpisać powód, dla którego mieszkanie zostało sprzedane tak tanio. Może być nim bardzo zły stan techniczny mieszkania czy nienajlepsza lokalizacja. Urząd Skarbowy może bowiem zakwestionować podaną w akcie notarialnym kwotę, żądając zapłacenia 2% od stawki rynkowej i doliczając odsetki.

Podatek od kupna mieszkania należy opłacić do 14 dni od przeprowadzonej transakcji. Deklarację podatkową oraz opłatę składa w naszym imieniu notariusz, który należną kwotę pobiera od kupującego wraz z taksą notarialną.

Podatek od kupna mieszkania i inne koszty kupna mieszkania

Podatek od kupna mieszkania nie jest jedynym kosztem, jaki ponosi kupujący. Musi on opłacić taksę notarialną – maksymalne stawki przewidziane są w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku i uzależnione są od kwoty przeprowadzanej transakcji. Mogą być one jednak mniejsze, niż zakłada wspomniane rozporządzenie.

Kolejny koszt zakupu mieszkania ponoszą osoby, które nieruchomość kupują na kredyt. W tym przypadku podatek od czynności cywilno-prawnych wynosi 0,01% dla hipoteki zwykłej oraz 19 zł dla hipoteki kaucyjnej. Z jeszcze innym wydatkiem muszą się liczyć ci, którzy kupując mieszkanie, korzystają z usług biura nieruchomości. Zdarza się jednak tak, że tę opłatę biorą na siebie sprzedający.

Przed kupnem mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego warto skonsultować się radcą prawnym. Wyjaśni on jakie postanowienia w umowie powinny wzbudzić naszą czujność, jakich formalności trzeba dopełnić oraz z jakimi orientacyjnymi kosztami musimy się liczyć, gdy kupujemy mieszkanie. Z całą pewnością taka konsultacja pozwoli nam odpowiednio przygotować się do kupna mieszkania i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
66 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *