Łazienka

Jaki WC kompakt do małej łazienki wybrać? Podpowiadamy!

• Zakładki: 82

Obok umywalki, wanny lub prysznica obowiązkowym elementem łazienki jest toaleta. Rosnącą popularnością, głównie ze względów estetycznych, cieszą się miski wiszące, jednak nadal to tradycyjne sedesy dominują w łazienkach. Kompakt WC z miską stojącą to również dobre rozwiązanie w mniejszej łazience. Natomiast nadal inwestor musi zwrócić uwagę na rodzaj odpływu. Znaczenie mają też parametry techniczne i estetyka.

Kompakt WC czy miska wisząca – co lepsze do małej łazienki?

Kompakt WC stanowi alternatywę dla tradycyjnych misek sedesowych. To produkt wykonany z ceramiki dlatego wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania, przebarwienia oraz działanie silnych detergentów. Cechą charakterystyczną kompaktów jest ich budowa. To rozwiązanie technologiczne łączące dwa elementy – miskę ustępową oraz zbiornik na wodę. Kompakty WC mocuje się do podłogi, dlatego są stabilne i trwałe. Producenci dają też możliwość doboru w zakresie rozmiarów oraz kształtu, a nawet koloru. Najczęściej ceramika ma kolor biały, rzadziej szary czy czarny, dobrze wpisujący się zwłaszcza w nowoczesne łazienki. Połączenie muszli sedesowej ze spłuczką daje też możliwość wykorzystania przestrzeni nad systemem. To ważne, jeżeli łazienka jest niewielka, ponieważ wolne przestrzenie można wykorzystać do zawieszenia półek czy szafek.

Zdjęcie: leroymerlin.pl

Dlatego kompakt WC ma liczne cechy misek wiszących, a w pewnych obszarach również przewagę nad takimi systemami. Należy pamiętać, że montaż wiszącej miski WC wymaga ingerencji w strukturę ściany, a jeżeli nie jest to możliwe – zamocowania i zabudowania stelaża, co skutkuje zmniejszeniem przestrzeni w łazience. Duży problem stanowi także naprawa lub wymiana zbiornika na wodę czy mechanizmu spłukującego. Ponieważ elementy są zabudowane w ścianie, wymaga to demontażu płytek. W przeciwieństwie do systemów wiszących kompakt WC jest szybszy i mniej kłopotliwy w montażu czy naprawie, a także tańszy.

Zdjęcie: leroymerlin.pl

Kompakt WC do małej łazienki – poziomy, pionowy czy narożny?

Kompakty WC można podzielić pod względem konstrukcji. Wyróżnia się sedesy z odpływem poziomym, pionowym oraz narożnym:

  • kompakt WC poziomy (boczny, uniwersalny) – z przeznaczeniem do łazienek z instalacją kanalizacyjną umieszczoną w ścianie;
  • kompakt WC pionowy (dolny) – z przeznaczeniem do łazienek z instalacją kanalizacyjną umieszczoną w podłodze;
  • kompakt WC narożny – ze zbiornikiem w kształcie trójkąta umieszczonym w narożniku między dwiema ścianami. Pozwala to zaoszczędzić sporo przestrzeni, dlatego to rozwiązanie optymalne z przeznaczeniem do naprawdę niewielkich metrażowo łazienek. Kompakt narożny ma również walory estetyczne.
Zdjęcie: leroymerlin.pl

Kompakt WC w małej łazience – parametry techniczne i walory estetyczne

Przy wyborze kompaktu WC należy skupić się na konstrukcji i instalacji kanalizacyjnej. Znaczenie mają także parametry techniczne, a dodatkowo system musi wpisywać się w wygląd łazienki.

  • Rozmiar – dla komfortu korzystania z miski toaletowej boczna krawędź sedesu powinna być oddalona od ściany przynajmniej o 20 cm. Wymaga się również minimum 90 cm odległości przed muszlą.
  • Rodzaj odpływu – w zależności od instalacji kanalizacyjnej w łazience należy postawić na kompakt z odpływem pionowym (rury wyprowadzone z podłogi) lub poziomym (instalacja wyprowadzona ze ściany).
  • Sposób mocowania – tradycyjnym rozwiązaniem jest standardowe mocowanie do podłogi od góry za pomocą śrub dołączonych do zestawu. Bardziej estetyczne jest mocowanie schowane w obudowie. To również dobry wybór z uwagi na łatwiejsze utrzymanie misy w czystości.
  • Pojemność zbiornika na wodę – standardowo zbiornik mieści około 6 litrów wody. Żeby zaoszczędzić, należy wybierać w spłuczki z przyciskiem dwudzielnym. To rozwiązanie dające możliwość spłukania połowy lub całego zbiornika.
  • Kolor – ceramika sanitarna nie ulega odbarwieniom, dlatego toalety zwykle są dostępne w kolorze śnieżnobiałym. To uniwersalny i bezpieczny wybór niezależnie od stylu wykończenia oraz wielkości łazienki, również do mniejszych pomieszczeń.
  • Dodatkowe funkcje – poszczególne kompakty mogą być wyposażone w praktyczne funkcje. Na oszczędzanie wody pozwala mechanizm start-stop. Drugie naciśnięcie przycisku zatrzymuje proces spłukiwania. Producenci oferują także rozwiązania ułatwiające utrzymanie czystości i higieny miski sedesowej (m.in. systemem spłukiwania kropelkowego).

Bezsprzecznie kompakt WC to dobry wybór do mniejszych łazienek. System łączący sedes ze spłuczką stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnej miski i wyżej zamontowanej spłuczki, ewentualnie również toalety wiszącej. To rozwiązanie trwałe, funkcjonalne oraz estetyczne. Właściciele mniejszych łazienek docenią też ograniczoną ilość zajmowanego miejsca, szczególnie w przypadku modeli narożnych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
127 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *