Technologie dla domu

Jakie kanały wentylacyjne do rekuperacji wybrać?

• Zakładki: 60


Rekuperacja to coraz częściej wybierane rozwiązanie z zakresu wentylacji. Stosuje się ją zarówno w nowych domach jednorodzinnych, jak i w istniejących już budynkach. Zaletą rekuperacji, jest odzysk ciepła, który pozwala na większe oszczędności w sezonie grzewczym. Użytkownicy rekuperacji doceniają także wygodę korzystania z rekuperacji – instalacja ta jest praktycznie bezobsługowa. Żeby rekuperacja w domu działała prawidłowo, należy do jej wykonania użyć jak najlepszych materiałów. Jednym z ważniejszych elementów są kanały wentylacyjne

Jakie są rodzaje kanałów wentylacyjnych i które są najlepsze?

Kanały wentylacyjne do rekuperacji odpowiadają za dystrybucję powietrza od czerpni i rekuperatora do pomieszczeń w całym domu. To nimi jest też transportowane zużyte powietrze do wyrzutni. Warto wybrać kanały wentylacyjne wykonane z trwałych materiałów, ponieważ jest to inwestycja na lata, a dostęp do kanałów będzie praktycznie niemożliwy (zwykle umieszczane są w stropie). 

Na rynku obecnie dostępne są:

  • Kanały metalowe 
  • Kanały z tworzywa sztucznego 

W nowych inwestycjach najlepszym rozwiązaniem są kanały wentylacyjne do rekuperacji wykonane z wysokiej klasy tworzywa sztucznego. Charakteryzują się one duża trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ich niewielka średnica pozwala dobrze rozplanować położenie kanałów wentylacyjnych w budynku i ukrycie ich w stropach lub pod sufitami podwieszanymi. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Comair

Foto: Shutterstock 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *