Różne

Nowoczesne pompy ciepła – tanie i ekologiczne ogrzewanie domu

• Zakładki: 37


Decyzja o sposobie, w jaki ogrzewany będzie budynek wymaga przeanalizowania różnych dostępnych systemów. Jednym z najchętniej wybieranych są nowoczesne pompy ciepła, które z powodzeniem można wykorzystywać do regulowania nie tylko temperatury powietrza, ale również wody. Są ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla popularnych systemów grzewczych — elektrycznego, gazowego oraz olejowego. Inwestorzy, którzy sięgają właśnie po to rozwiązania zwracają też uwagę na stosunkowo niskie koszty późniejszej eksploatacji nowoczesnej pompy ciepła. 

Tym, co wyróżnia ten produkt na tle konkurencyjnych jest jego całoroczna użyteczność. Oznacza to, że zimą pompa ogrzewa powietrze, a latem chłodzi je, poprawiając komfort termiczny domowników. Korzysta przy tym z niewyczerpalnych i niezależnych zasobów — energii słonecznej zgromadzonej w ziemi, powietrzu i wodach gruntowych, jak również z energii geotermalnej. Zalet tego systemu jest więcej, ale zanim do nich przejdziemy warto bliżej przyjrzeć się schematowi działania ogrzewania. 

Jak działają pompy ciepła?

Schemat działania nowoczesnej pompy ciepła składa się z czterech etapów:

  1. Absorpcji ciepła ze źródła o niskiej temperaturze przez umieszczony w parowaczu czynnik chłodniczy. Źródłem może być przepływ powietrza wymuszony wentylatorem (w przypadku pomp powietrznych) lub odpowiedni przepływ cieczy przez wymiennik ciepła wymuszony pompą cyrkulacyjną (w przypadku pomp ciepła gruntowych).
  2. Czynnik chłodniczy jest zasysany do sprężarki, gdzie jego ciśnienie i temperatura podnosi się.
  3. Sprężony już czynnik trafia do skraplacza, w którym ulega schłodzeniu a w efekcie skraplaniu. Na tym etapie oddaje ciepło do obiegu grzewczego — basenu kąpielowego, systemu centralnego lub instalacji podgrzewającej wodę użytkową.
  4. Czynnik, który oddał ciepło przepływa przez zawór rozprężny i tam jego temperatura oraz ciśnienie ulegają zmniejszeniu. Proces zaczyna się od nowa w parowniku.

Dla sprawnego i efektywnego działania nowoczesnych pomp ciepła liczy się temperatura źródła ciepła oraz czynnika ogrzewanego. Dlatego tak ważne jest, aby pilnować różnic pomiędzy medium o niskiej i medium o wysokiej temperaturze, by nie doprowadzić do zbyt drastycznych różnic.

Czy warto inwestować w nowoczesną pompę ciepła?

nowoczesny dom energooszczędny

Pompy ciepła odpowiadają wymogom budownictwa energooszczędnego. Choć koszt ich instalacji jest relatywnie wysoki, to jednak w dłuższej perspektywie inwestycja zwróci się, redukując koszty ogrzewania nawet o 60% w skali roku. Na rynku dostępnych jest coraz więcej wersji w szerokim zakresie cenowym, dlatego zakup i instalacja nie muszą zrujnować domowego budżetu. Wraz ze wzrostem społecznej świadomości i coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami, zakup nowoczesnych pomp ciepła może zostać wsparty rządowym programem dofinansowania.

Zalety nowoczesnych pomp ciepła to przede wszystkim wielofunkcyjność i możliwość całorocznego wykorzystania do grzania i chłodzenia, niskie koszty eksploatacyjne, brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne, wysoki poziom bezpieczeństwa dla ludzi oraz niemal nieograniczone możliwości montażu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
63 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *