Design

Oświetlenie na poddaszu – jakie lampy najlepiej wykorzystać?

• Zakładki: 334

Wykorzystanie poddasza do celów mieszkalnych to opcja, z której chętnie korzysta wiele osób. Nawet wnętrza ze skosami da się urządzić tak, by były nie tylko funkcjonalne, ale też naprawdę przytulne i klimatyczne. Dużą rolę odgrywa w tym właściwie dobrane oświetlenie. Jakie lampy warto zamontować na poddaszach? Czym się kierować, dobierając oprawy i źródła światła? Kilka praktycznych wskazówek znajdziecie poniżej.

Do czego służy oświetlenie skosów na poddaszu?

Lampy na skosach stosuje się w różnym celu. Często bywa to podstawowe źródło światła, zapewniające bezpieczne warunki do swobodnego przemieszczania się czy wykonywania podstawowych czynności. Zdarza się, że montuje się oprawy, których zadaniem jest uzupełnienie systemu (oświetlenie boczne), by doświetlić ciemne zakamarki oraz zbudować nastrojowy klimat. Niekiedy w tym miejscu pojawiają się punktowe lampy, pozwalające na doświetlenie wybranych detali wyposażenia lub architektury – w ten sposób tworząc charakter danej przestrzeni.

Jak oświetlać poddasza – najpraktyczniejsze typy lamp

Do oświetlenia sufitów ze skosami stosuje się różne rodzaje opraw oświetleniowych. Do najpopularniejszych zaliczają się oczywiście kinkiety i plafony, montowane bezpośrednio na skośnych sufitach. Niekiedy stosuje się również lampy sufitowe i oprawy wiszące, których spory wybór oferuje między innymi sklep z lampami: https://lightplus.pl.

To one potrafią stać się stylowym dopełnieniem aranżacji oraz głównym źródłem światła, które zapewnia warunki do korzystania z użytkowego poddasza o każdej porze dnia lub nocy.

Cały system niejednokrotnie dopełnia się z pomocą opraw stojących (podłogowych i stołowych), dostosowując warunki do specyfiki danego wnętrza.

W jaki sposób dobrać oświetlenie poddasza?

By zbudować skuteczny i stylowy system oświetleniowy, trzeba dokładnie przemyśleć projekt. W tym przypadku wszystko zależy od planu przestrzeni. Jeżeli we wnętrzu skosów jest niewiele, można zdecydować się na klasyczne rozmieszczenie punktów świetlnych, w tym lamp sufitowych, ściennych i stojących. W wysokich wnętrzach można zdecydować się natomiast na praktyczne żyrandole i większe oprawy wiszące na długich przewodach (w tym również oprawy pająki), umieszczone na odpowiedniej wysokości w punkcie styku skosów. Bardzo wysokie sufity bez płaskiej powierzchni można ponadto zabudować z pomocą sufitów podwieszanych, co znacznie ułatwia aranżację wnętrza. Czasami z kolei poddasza użytkowe są bardzo niskie. Wówczas zamiast okazałych opraw wiszących lepiej sprawdzają się mniejsze plafony, niekiedy zastępowane nawet przez drobne oczka wpustowe, równomiernie rozmieszczone na skosach. Tak buduje się dobre oświetlenie całego pomieszczenia.

Idealne źródła światła przy skosach – co wybrać?

Na poddaszach stosuje się różne typy źródeł światła. Najchętniej stawia się oczywiście na produkty LED – są energooszczędne, trwałe, a przy tym występują w wielu wariantach, co ułatwia dobranie idealnego rozwiązania do każdego pomieszczenia na poddaszu. Pamiętajmy bowiem, że na poddaszu da się urządzić sypialnię, pokój dziecięcy, salon czy łazienkę – każde z wnętrz wymaga też konkretnych rodzajów oświetlenia ogólnego, zadaniowego i dekoracyjnego, by zachować optymalną funkcjonalność przestrzeni.

Dotyczy to nie tylko samych opraw oświetleniowych, ale też źródeł światła. Powinno się dobierać ich parametry do specyfiki pokoju. W miejscach do wypoczynku lepiej sprawdza się delikatniejsze światło, o ciepłych tonach – sprzyja rekreacji i wyciszeniu nie tylko przed snem. W strefach przeznaczonych do pracy i realizacji precyzyjnych zadań wzrokowych lepszą opcją okazuje się chłodniejsze światło, dzięki któremu da się skoncentrować na wykonywanych czynnościach.

Praktyczne i modne oświetlenie na poddaszach – podsumowanie

Poddasza ze skosami bywają problematyczne w aranżacji. Wciąż jednak dają sporo możliwości, by urządzić je modnie, funkcjonalnie i bezpiecznie. Dużą rolę odgrywa w tym odpowiednie oświetlenie – sufitowe, ścienne i podłogowe. Z pomocą lamp tworzy się warunki do codziennego działania i wypoczynku. Bez nich żaden strych użytkowy nie nada się do zamieszkania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
149 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *