Design

Praktyczne funkcje drewnianej garderoby — czym się kierować przy wyborze?

• Zakładki: 23


Garderoba z założenia miała być niewielkim pomieszczeniem, służącym do przechowywania odzieży. Niegdyś utożsamiano ją z luksusem, na który pozwolić sobie mogła wyłącznie wybrana, zamożna grupa społeczna, poszukująca pojemniejszej alternatywy dla szafy. Współcześnie jednak garderobą nazywamy również stojące wieszaki albo pojedyncze szafki z lustrem. Czym zatem kierować się podczas wyboru i aranżowania swojej wymarzonej garderoby? Dlaczego tak bardzo rekomendowane są meble z drewna? Odpowiadamy!

Dlaczego warto wybrać drewno egzotyczne?

Drewno chodzi za jeden z najtrwalszych, najbardziej luksusowych i niezawodnych materiałów, które niezwykle chętnie wykorzystuje się we współczesnych wnętrzach. Bogata oferta kolorów, naturalna estetyka i uniwersalność tego tworzywa pozwala dostosować wybrane meble czy dodatki to niemalże każdego stylu – od skandynawskiego, przez rustykalny, aż po loft. Za co więc kochamy drewno?

  • Naturalne piękno — drewno oferuje ciepłą, naturalną estetykę, która wnosi do wnętrza szczyptę niewymuszonej elegancji. Każdy kawałek drewna jest unikatowy, z własnymi usłojeniami i odcieniami, co docenią wielbiciele oryginalnej, ale i klasycznej aranżacji. 
  • Wygoda i praktyczność — drewniane meble, w tym garderoby, są cenione za ich solidność i funkcjonalność.
  • Ekologiczny wybór – jest to odnawialny surowiec, wspierający zrównoważoną gospodarkę leśną i stanowiącą za interesująca alternatywę dla plastikowych czy aluminiowych rozwiązań.
  • Wszechstronność stylów – garderoby drewniane dostępne są w szerokiej gamie stylów – od klasycznych, z bogatymi zdobieniami, po minimalistyczne, nowoczesne projekty. 
  • Dobry inwestycja — ze względu na swoją trwałość i jakość, drewniane garderoby są często postrzegane jako długoterminowa inwestycja.

Wybór odpowiedniego drewna

Na rynku dostępne są meble z różnych mebli — palisandru, suar, dębu, mahoń, aż po drzewo
tekowe. To ostatnie pochodzi z trzech odmian drzew z rodziny jasnotowatych – Tectona grandis, Tectona hamiltioniana oraz Tectona philippensis. Początkowo materiał ten służył do budowy statków, ale z czasem znalazł zastosowanie także w produkcji wagonów kolejowych. Obecnie drewno to nadal jest cenione w budownictwie morskim, szczególnie w zakresie wykończenia pokładów żaglowców i jachtów, co można zobaczyć na przykładzie takich jednostek jak „Dar Młodzieży” i „Fryderyk Chopin” zbudowanych w polskich stoczniach. Drewno tekowe wykorzystywane jest również w produkcji mebli, w tym mebli łazienkowych i kuchennych, a także w aranżacji wnętrz, w tym podłóg i boazerii. Z pewnością jest to najlepszy wybór dla miłośników aranżacji w stylu kolonialnym, indyjskim czy loftowym.

Organizacja przestrzeni

Przy wyborze garderoby kluczowe jest zwrócenie uwagi na układ szafek, wieszaków, luster, regałów i półek, tak, aby zapewnić optymalne warunki do przechowywania wszystkich bibelotów. Idealna drewniana garderoba oferuje elastyczne rozwiązania – np. regulowane półki i rozwiązania cargo, które świetnie sprawdzą się do tworzenia zabudowanej szafy.

Warto przy tym zwrócić uwagę na dodatkowe elementy – tj.  wewnętrzne uchwyty, stojaki na buty czy specjalne szyny na spodnie, które mogą znacznie ułatwić organizację i dostęp do przechowywanych rzeczy.

Poznaj nasze porady!

  1. Przed zakupem garderoby, ważne jest dokładne zmierzenie dostępnej przestrzeni. Pamiętaj o uwzględnieniu nie tylko szerokości i głębokości mebla, ale również wysokości – zwłaszcza jeśli urządzasz niewielką przestrzeń, np. pod skosami.
  2. Rozmiar garderoby powinien harmonijnie współgrać z całością aranżacji wnętrza. Zbyt duży mebel w małym pokoju może przytłoczyć przestrzeń, podczas gdy zbyt mała garderoba w przestronnym pomieszczeniu może wydawać się niefunkcjonalna.
  3. Ważne jest, aby garderoba nie „zagracała” przestrzeni. Potraktuj ją więc jako uzupełnienie innych mebli. 

Ostatecznie dobrze zaprojektowana drewniana garderoba, dostosowana do indywidualnych potrzeb przechowywania i zorganizowania przestrzeni, może znacznie poprawić komfort domowników. Wybierając garderobę, zawsze miej na uwadze rozmieszczanie haczyków i półek, zwracając uwagę na to, czy mebel harmonijnie wpasuje się w istniejącą przestrzeń i obrany nurt. Pamiętaj, że garderoba to nie tylko mebel przechowujący ubrania, ale także ważny element, który wpływa na ogólną estetykę i funkcjonalność Twojego mieszkania.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
70 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *