Technologie dla domu

Pompa ciepła w domu – jakie są zalety tego rozwiązania?

• Zakładki: 37


Kiedy myślimy o naszym wymarzonym domu to zazwyczaj wyobrażamy sobie jego wygląd, ile będzie miał pięter, jaki dach, jak wiele sypialni. Czy będzie miał taras z wyjściem do ogrodu? Niewiele osób zadaje sobie wówczas pytanie – jaki system grzewczy zainstalować, jaką metodę wybrać? Tymczasem warto o tym pomyśleć już na wstępnym etapie, by móc uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze zmianami w konstrukcji budynku. 

Coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie w domach instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jeszcze do niedawna krążyła opinia, że rozwiązania takie są kosztowne, jednak aktualnie coraz częściej wydatek ten jest traktowany jako inwestycja w przyszłość. Systemy korzystające z odnawialnych źródeł energii pozwalają zmniejszyć emisję szkodliwych substancji powstających w wyniku spalania, więc są znacznie bezpieczniejsze dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pozwala na podgrzanie wody użytkowej, a także ogrzanie wnętrza domu. Tak naprawdę, to pompa ciepła nie wytwarza energii. Cenniejszym stwierdzeniem jest, że urządzenie transportuje energię z jednej lokalizacji do drugiej. Często porównuje się działanie pompy ciepła do działania klimatyzatora lub lodówki. Pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną pozyskaną z gruntu, wody lub powietrza, a następnie przekazuje je do pomieszczeń. Oczywiście konieczne są pewne procesy termodynamiczne (parowanie, sprężanie i skraplanie), które pozwalają uzyskać maksymalną ilość energii. 

Zalety pompy ciepła

Pompa ciepła umożliwia zapewnienie w 100% zapotrzebowania na energię elektryczną. Co najważniejsze jest to niemalże czysta energia, więc wybierając pompę ciepła chronimy środowisko naturalne. Teoretycznie pompa ciepła potrzebuje zasilania prądem lub gazem, ale jest to ilość energii potrzebna tylko do podtrzymania działania systemu, więc zużycie prądu lub gazu jest niewielkie. Decydując się na taki system grzewczy nie musisz martwić się o pomieszczenie na kotłownię i przechowywanie opału. Urządzenie pompy zajmuje bardzo niewiele miejsca, więc można umieścić je w garażu, piwnicy, czy innej przestrzeni w domu. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania pomp ciepła? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Centrum Rekuperacji

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
10 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *