Salon

Stolik kawowy – kropka nad i aranżacji

• Zakładki: 81

Stolik kawowy to nieoceniony element każdego salonu. Poza ukrytym w nazwie przeznaczeniem służy nam do przechowywania cennych drobiazgów, pilotów, książek lub też jako miejsce do pracy albo oddawania się pasji. Choć ten funkcjonalny mebel jest nam wsparciem w wielu momentach dnia, na ogół nie poświęcamy wiele uwagi na znalezienie go. Często dosłownie w ostatnim momencie dorzucamy go do salonu, by domknąć całą aranżację. To duży błąd. Przekonujmy się o tym, gdy między królową salonowej przestrzeni a czarnym koniem aranżacji zaczyna mocno zgrzytać. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki rozmiar i kształt stolika kawowego pasuje do twojej sofy, a także poznać kilka zasad, którymi należy kierować się przy zakupie, koniecznie przeczytaj nasz miniporadnik.

Jeśli po tym wstępie uważasz, że nieco przesadzamy, bo wybór stolika kawowego to prosta sprawa, to wiedz, że zbłądziłeś! Chcąc zadbać o to, by kropka nad i twojej aranżacji była nie tylko wyrazista, ale również w tak zwany punkt, mocno zaznaczając swoją obecność w salonie, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Stolik kawowy musi mieć odpowiedni rozmiar – zarówno wysokość, jak i długość oraz szerokość – wagę, a także skalę w odniesieniu do przestrzeni, by móc idealnie współgrać z pozostałymi meblami w pomieszczeniu, w szczególności z sofą. Kształt również nie jest bez znaczenia. Powinien odpowiadać potrzebom twojej rodziny. Stolik musi być wykonany z materiału, który idealnie wpisze się w twój styl życia. Nie dla każdego drewno i marmury.  Zanim udasz się sklepu, by dokonać zakupu, którego nie będziesz żałować, upewnij się, że odrobiłeś lekcje.  Jeśli teraz zastanawiasz się, jak ustalić to i owo, czytaj dalej. Podpowiadamy!

Stolik kawowy: rozmiar

Nie to ładne, co ładne, lecz to, co się komuś podoba. Nie ma przeciwwskazań, by kierować się tą prostą zasadą przy wyborze stolika kawowego i wrócić do domu z meblem o dowolnym kształcie i rozmiarze. Można, ale czy powinno się tak zrobić? Jeśli nie chcesz, aby w aranżacji coś zgrzytało, zapamiętaj, że stolik kawowy powinien mieć przynajmniej połowę i nie więcej niż 2/3 długości sofy. Jednym z niewybaczalnych błędów stolikowego savoir-vivre’u jest decydowanie się na stolik wyższy od siedziska sofy. Dla komfortu użytkownika powinien być na równi z siedziskiem lub poniżej (nie więcej niż 10% niżej). Nie bój się niskich (niższych) stolików nawet w dużym salonie. Nie zapominaj o tym, że niemal na 100% sam go wizualnie podwyższysz stosem książek, świecznikiem, zegarem lub jakimś elementem dekoracyjnym.

Nie musisz podchodzić do zadania z zegarmistrzowską precyzją. Rozwaga jest jednak wskazana. Jeśli bowiem wybierzesz zbyt mały stolik, będzie sprawiał wrażenie samotnej wyspy, która dryfuje po pokoju. Równowaga przestrzeni zostanie zaburzona, a to z kolei wpłynie na twoje samopoczucie podczas przebywania w salonie. Oczywiście w żaden sposób nie połączysz tego z rozmiarem stolika, ale my zapewniamy, że tak właśnie jest. Sofa i stolik powinny tworzyć duet idealny. Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie kolejnego performera do pokoju, czyli np. dywanika pod stolik, to cały czas miej na uwagę harmonię. Musi grać i trąbić lepiej niż zespół Kombi.

Stolik kawowy: dopełniaj, nie przytłaczaj!

Aby przestrzeń wydawała się proporcjonalna i zrównoważona, stolik kawowy musi uzupełniać inne meble. Innymi słowy, równowaga przede wszystkim – ale to już wiesz!  Jeśli twoja sofa ma wysokie i wąskie nogi, rozważ zakup stolika, który osadzony jest na masywnych nogach.  Przysadzistą sofę na krótkich nogach znakomicie dopełni stolik kawowy z wyższymi i smukłymi nogami. To w sumie dosyć oczywista sprawa, a jednak nasz gust czasami za bardzo przytłacza zmysł wzroku. Wybierając stolik, nie zapominaj o jego przeznaczeniu. Tak naprawdę od tego powinniśmy zacząć. Jeśli założyłeś, że będzie jednym z elementów dekoracyjnych, więc jego funkcjonalność zeszła na dalszy plan, możesz sobie pozwolić na bardziej masywny stół – w końcu nie zamierzasz go przesuwać. Stolik kawowy do zadań codziennych i specjalnych (zmiana spożywanego napoju i odświętne okoliczności spożywania go) powinien być na tyle lekki, by można było bez problemu go przyciągnąć bliżej siebie i odsunąć, gdy już nie będzie potrzebny.

stolik Jakarta

Stolikowa matematyka

Bardzo często wybór kształtu stolika sprowadza się do wymaganej długości i prześwitu wokół niego. Mamy tyle i tyle miejsca, ten się nada, bierzemy. Znajoma scena? Czy wiesz, ile wynosi optymalna odległość stolika od sofy? To 30-45 cm.  Jeśli ustawisz stolik bliżej lub dalej, korzystanie z niego będzie niekomfortowe. I nagle popołudniowa kawa w naszej najlepszej filiżance jakoś inaczej smakuje, a ty zaczynasz mieć grzeszne myśli na temat smolistej substancji w papierowym kubku. Po co te nerwy?! Miara w dłoń i do dzieła. Jako że po drugiej stronie sofy na ogół znajduje się komoda (a na niej stoi telewizor), nie możemy nie brać pod uwagę tej odległości. Twoja minimalna przestrzeń na swobodne krążenie po pomieszczeniu to od 60 do 75 cm. Jeśli chcesz poznać idealną szerokość swojego stolika wystarczy, że zmierzysz odległość między sofą a szafką pod telewizor (kominkiem) i odejmiesz od uzyskanej liczby 105 cm.

Stolik kawowy: znajdź pisany tobie materiał

Wybór materiału, z którego będzie wykonany stolik, zależy tak naprawdę od dwóch czynników – ilości domowników i ich usposobienia. W domu pełnym dzieci marmurowy i szklany blat raczej nie wchodzą w grę. Marmur jest bardzo trwały, jednak po stronie jego słabości zapiszemy podatność na uszkodzenia i wchodzenie w niebezpieczną relację z kwasami i silnymi zasadami. Jeśli nie planowałeś poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację blatu, nie zamierzasz też chuchać i dmuchać na niego, to odpuść sobie ten elegancki kamień. Blat z odciskami dziecięcych dłoni, skrywającymi się pod warstwą kurzu, to też nie jest to, o czym marzysz, rodzicu. Szklany blat przynajmniej na pierwsze kilka lat życia twoich pociech musi pójść w odstawkę. Jeśli jesteś zwolennikiem teorii, że tak jak każda blizna opowiada historię, tak każda rysa/zadrapanie uszlachetnia drewno, to chyba znalazłeś swój materiał idealny.  Wybierz odpowiedni kolor i ciesz się swoim stolikiem. PS czarny zbiera kurz.

Różnicuj materiały

Ze stołami jest jak z rodzeństwem. Tylko bliźniaki wyglądają dobrze w tych samych ciuchach. Co to oznacza? Nie dopuść do tego, by stoliki w salonie – boczny lub ten z jadalni (gdy masz otwartą kuchnię) – wyglądały identycznie, były z tej samej kolekcji. Różnorodność materiałów i wykończeń to sukces udanej aranżacji pomieszczenia. Zachowaj ten sam klimat, ale podkreśl indywidualność każdego projektu.

Trzymaj się jednego stylu

O ile ty możesz pozwolić sobie na oderwanie się od rzeczywistości (od czasu do czasu), tak twój stolik powinien podążać za tłumem, czyli w tym przypadku innymi meblami. Odzwierciedlenie stylu danej przestrzeni jest w bardzo dobrym guście. Oczywiście nikt nie zabrania uczynienia ze stolika centralnego punktu aranżacji, który mocno podkreśla swoją indywidualność. Ważne jednak, żeby cały czas dało się odnaleźć punkty wspólne stolika i stylu aranżacji. Jeśli się wyróżniać, to tylko z właściwych powodów. Unikamy przaśności i złego gustu. Kupując stolik kawowy myśl (jeśli trzeba, to nawet głośno) o stylu, nie zapominaj o właściwym kolorze, miej na uwadze, że nie wszystko do siebie pasuje. Z ludźmi jest tak samo!

Kształt wszystko ci powie

Zanim zdecydujesz się na jeden z czterech podstawowych kształtów stolika kawowego, jeszcze raz rzuć okiem na przestrzeń, w której zamierzasz ugościć ten mebel, a także przypomnij sobie, jak planujesz ją wykorzystywać, jakie masz potrzeby.

źródło: mes.homary.com

Prostokątny stolik kawowy

Klasyczną sofę (lub sofę z szezlongiem) najlepiej dopełni prostokątny stolik kawowy. Taki duet to sposób na uzyskanie uporządkowanego, wręcz formalnego wyglądu. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku liczniejszych rodzin, gdyż zapewnia każdemu z domowników łatwy dostęp do spożywanych napojów i przekąsek. Jeśli służy również jako miejsce konsumowania głównych posiłków (w przypadku braku jadalni lub nieustawnej kuchni), warto zainwestować w wersję z podnoszonym blatem, by móc zachować naturalną pozycję kręgosłupa i się nie garbić. Prostokątny stolik kawowy to rozwiązanie zarówno do wnętrz wąskich (z wąskim prześwitem między meblami), jak i przestronnych (gdzie możemy pozwolić sobie na nieco więcej aranżacyjnego szaleństwa).  W zależności od typu przestrzeni musimy zadbać o odpowiednie rozstawienie mebli wokół. W takim układzie stawianie fotela naprzeciw sofy nie jest dobrym pomysłem.

Kwadratowy stolik kawowy

Tego typu stolik, podobnie jak stolik okrągły, to opcja w tak zwany punkt, gdy jesteś właścicielem segmentowej sofy, czyli sofy w kształcie litery L.  Zapewnia najlepsze wykorzystanie przestrzeni. Kwadratowy stolik to najpopularniejsza odsłona coffee table. Poza strefą mieszkalną szczególnie często wykorzystywany jest w miejscach użyteczności publicznej. Z powodzeniem można zaprosić go do sypialni, gdzie może pełnić funkcję szafki nocnej lub przedpokoju, by służyć pomocą, gdy chcemy coś zrobić z kluczami i drobiazgami, które nosimy w kieszeniach. Jeśli zdecydujemy się na stolik kawowy w formie kubika, posłuży nam zarówno jako schowek, jak i siedzisko dla dziecka.

Okrągły stolik kawowy

Jeśli nie liczysz godzin i lat, ale musisz liczyć centymetry ze względu na niewielki metraż, zetknij narożniki i postaw na okrągły stolik. Dopełni każdy zakątek, wtapiając się tam, gdzie mu na to pozwolisz. Lubi obecność sofy z szezlongiem. Potrafi żyć w dobrej komitywie z jej prostszymi w obsłudze kuzynkami.  Stół bez narożników po prostu ułatwia poruszanie się po niewielkim obszarze, jest naprawdę ustawny i nie zagraża dzieciom (gładkie krawędzie). Wersja ze szklanym blatem dodatkowo optycznie otwiera pomieszczenia, sprawiając, że wydaje się większe.

Owalny stolik kawowy

Posiadacze niezwykle ruchliwych salonów, gdzie dzieci biegają, pies im wtóruje, a partnerzy lub współmałżonkowie mijają się w drodze do lub z kuchni, powinni mocno rozważyć zakup owalnego stolika. To również doskonała opcja dla miłośników nowocześnie urządzonych wnętrz. Owalny stolik „zmiękcza” wygląd sofy (nawet tej najbardziej fikuśnej), wprowadzając do wnętrza harmonię i lekkość. Jest tak samo funkcjonalny jak stolik prostokątny, dlatego duże rodziny lub po prostu osoby towarzyskie, chętnie zapraszające gości, nie będą żałować takiej decyzji zakupowej.

Fot. Tessa Neustadt

Stolik kawowy a duża powierzchnia

Jeśli należysz do dumnych posiadaczy wnętrz o ponadprzeciętnych rozmiarach i sen z powiek spędza ci nie walka o centymetry, lecz myślenie o tym, jak wypełnić przestrzeń, by wybrany przez ciebie stolik nie zginął w tych przepastnościach, to mamy kilka rad wartych przeanalizowania. Przestań martwić się o stolik. Jeśli dokupisz drugi, na pewno jakoś sobie poradzi ten pierwszy. To oczywiście pół żartem, pół serio.  Ustaw dwa prostokątne stoliki obok siebie, tworząc jeden duży kwadrat, a twój problem zniknie. Staraj się unikać rozwiązań z masywnymi nogami, by nowy duet nie przytłoczył aranżacji. Możesz również wsunąć jeden stół pod drugi, by uzyskać ciekawą kompozycję, która automatycznie rozwiąże twój problem. Kolejnym sposobem jest otoczenie stolika, czyli dopełnienie go. Jak to zrobić?  Z pomocą przyjdą pufy i podnóżki. Jeśli sprytnie je rozstawisz, możesz sam siebie podsumować radosnym voilà!

źródło: mes.homary.com

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
257 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *