Sypialnia

Wypełnienie do poduszek. Jakie wybrać?

• Zakładki: 148

Nie od dziś wiadomo, że od jakości snu zależy nasze samopoczucie w ciągu dnia. Niestety błędnie zakładamy, że odpowiednio dobrany materac sprawi, że po przebudzeniu będziemy czuć się jak młodzi bogowie. Diabeł od zawsze tkwi w szczegółach. Jeśli zatem chcesz zapewnić sobie naprawdę dobrą regenerację organizmu podczas snu, nie zaniedbuj kwestii poduszki, a ściślej rzecz biorąc jej wypełniania. Na ogół to, co jest dobre dla wszystkich, nie jest dobre dla nikogo. Dzięki naszemu poradnikowi znajdziesz poduszkę z wypełnieniem, które zapewni ci komfort, na jaki zasługujesz.

Wypełnienie poduszki to najważniejsza jej część. Ma ono wpływ nie tylko na komfort naszego odpoczynku, ale również wybór materiału na poszewkę, a ponadto ciężar poduszki. Poznaj wady i zalety poszczególnych wypełnień, by móc wybrać najlepsze (dla siebie) i zapewnić sobie sen niemowlaka. Pozycje, w których śpimy, a także nasze przypadłości (np. pocenie się) będą mieć wpływ wybór wypełniania.

Poduszka z wypełnieniem lateksowym

Poduszki lateksowe są bardzo popularne, gdyż pozwalają na swobodniejszą niż w przypadku innych typów poduszek cyrkulację powietrza. Dzięki temu nie będziesz budzić się w nocy ani też przewracać z boku na bok z powodów gorąca. Pianka lateksowa zapewnia dobre podparcie odcinka szyjnego niezależnie od pozycji, w której śpisz. Pomaga zmniejszać ból głowy. Jeśli uda ci się znaleźć rozdrobniony lateks, zapewnisz sobie naprawdę błogi sen. Poduszka będzie bardziej miękka i przytulna. Gdy tylko przyłożysz do niej głowę, przepadniesz. Nie bez znaczenia jest fakt, że poduszki z wypełnieniem lateksowym są przyjazne dla środowiska i odpowiednie dla wegan. Oczywiście, gdy mamy do czynienia ze 100% organicznym i rozdrobnionym lateksem.  Dla osób śpiących na boku lateksowe wypełnienie może być, ale nie musi, zbyt miękkie. Wadą takiej poduszki jest cena. Wersja z czystym lateksem na ogół jest 2 lub nawet 3 razy droższa od poduszki innego typu.

Wypełnienie z piór

Są miękkie, lekkie, łatwo dostępne i w rozsądnej cenie. Pokolenie wstecz były spotykane niemal w każdym domu. Niektórzy do dzisiaj darzą tego typu wypełnienie dużym sentymentem i nie wyobrażają sobie snu na poduszce, której nie można dowolnie formować, aby umościć sobie gniazdko pod głową. Niestety nie jest to najlepszy typ wypełnienia. Poduszka z pierzem zbyt szybko odkształca się i spłaszcza. Na dodatek pióra wypadają, powodując bałagan w sypialni. Nie jest to dobre rozwiązanie dla alergików. Utrzymanie w czystości poduszki z pierzem może stanowić nie lada wyzwanie. Gdy zostanie nieodpowiednio wyprana i niedosuszona, może zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Ryzykujemy również pojawieniem się pleśni. Poduszki z pierzem nie zapewniają odpowiedniego wsparcia naszemu kręgosłupowi.

Poduszka z wypełnieniem puchowym

Naturalny puch to luksusowy przedmiot pożądania wszystkich osób ceniących komfortowy sen. Jest to zdecydowanie surowiec naturalny najwyższej jakości. Charakteryzuje się lekkością i delikatnością. Ma doskonałe parametry cieplne i zapewnia wysoką cyrkulację powietrza. Znakomicie chłonie wilgoć. Na rynku nie zawsze można spotkać poduszki, których wypełnienie stanowi 100% pierza. Częściej znajdziemy miks puchu i pierza. Warto podkreślić, że puch i pierze to nie to samo.

Poduszka z gęsim puchem

Puch, nazywany piórem embrionalnym lub podszerstkiem, jest piórem, które wyrasta bezpośrednio z ptasich brodawek przed piórem rzeczywistym. Jest zatem najdelikatniejszą warstwą pierza, co sprawia, że jest bardziej puszysty niż pióra właściwe, a poduszka z takim wypełnieniem bardziej miękka. Puchowe poduszki są wystarczająco giętkie, by dopasować się do potrzeb osoby śpiącej. Osoby śpiące na brzuchu powinny wybierać poduszkę puchową o średniej wysokości i grubości. Osoby śpiące na boku docenią modele wysokie, twarde i bardziej elastyczne, zapewniające dobre podparcie głowie. Odpowiednio pielęgnowana poduszka może posłużyć nawet przez 15 lat. Warto wiedzieć, że poduszka z puchu gęsiego będzie wykazywać lepsze właściwości termoizolacyjne niż z puchu kaczego. Niestety będzie droższa. Wadą puchu kaczego jest charakterystyczny zapach utrzymujący się nawet po praniu. Trzeba pamiętać o tym, że na żywotność i czystość puchu wpływa regularne wietrzenie na świeżym powietrzu.

Osoby marznące i cierpiące na reumatyzm mogą sięgnąć po puch syberyjski, który ze względu na panujący na Syberii klimat, ma szczególne właściwości izolacyjne i higroskopijne. Obecnie najdroższy ptasi puch zbierany jest ręcznie z gniazd dzikich edredonów, które zamieszkują Holoarktykę. Poduszki wypełnione takim puchem mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy w zależności od wielkości.

Poduszka z wypełnieniem bawełnianym

Poduszka wypełniona miękką bawełną to ukłon w stronę osób ceniących naturalny wypoczynek. Bawełna jest hipoalergiczna, pozyskiwana w sposób zrównoważony – a zatem przyjazna dla środowiska – i odpowiednio przewiewna, by letnią porą nie zakłócać snu.  Czasami występuje w połączeniu z rozdrobnioną pianką z pamięcią kształtu i poliestrem. Poduszka z bawełnianym wypełnieniem jest przytulna, miękka i jest w stanie zapewnić odpowiednie podparcie głowy. Nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Wypełnienie czasami zbryla się, powodując zapadanie się poduszki. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, wypełnienie trzeba wymienić.

Poduszka z wełnianym wypełnieniem

Poduszka z wełny merynosów

Poduszka z wypełnieniem wełnianym to produkt wielu zalet, który ma zdolność sprawiania, że po nocy wstajemy jak nowo narodzeni. Wełniane włókno reaguje na temperaturę otoczenia. Kurczy się, gdy jest zimno i rozpręża, gdy jest gorąco. Oznacza to, że mamy do czynienia z produktem całorocznym. Wełniana poduszka znakomicie podpiera głowę i szyję podczas snu, neutralizując szkodliwe dla organizmu jony dodatnie, odpowiadające za ból głowy i zmęczenie. Wełna pochłania nadmiar wilgoci, więc jest odpowiednia dla osób, które pocą się w nocy. Tego typu poduszka sprawdzi się również w przypadku osób borykających się z chorobami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa, dolegliwościami reumatycznymi i nerwobólami.

Szczególnie ceniona jest wełna wielbłądzia i merynosów australijskich. Nie ulega zanieczyszczeniu, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, mimo pochodzenia zwierzęcego, i ma właściwości bakteriobójcze. Niestety wełna merynosów jest zbyt miękka i giętka, by zapewnić pełne wsparcie anatomiczne. Dodatkowo owcza wełna stanowi alergen, więc może uczulać. Aby wełniana poduszka nie uległa deformacji podczas prania, należy się z nią obchodzić bardzo delikatnie. Nie wolno jej ściskać i zbyt intensywnie spłukiwać. Temperatura wody nie może przekraczać 30 stopni. Oczywiście w grę wchodzi wyłącznie pranie ręczne. Wełniana poduszka nie jest najtrwalszym rozwiązaniem na rynku. Z czasem wełna może stać się grudkowata i zwiotczała.

Poduszka z wypełnieniem gryczanym

Łuska gryki jest twarda, chłodna i hipoalergiczna, co oznacza, że poduszka z takim wypełnieniem jest doskonałym regulatorem temperatury, który zapewnia stabilnie podparcie dla głowy, szyi i kręgosłupa. Przemieszczające się pod wpływem kontaktu z ciałem łuski gryki, masują je, zapobiegając migrenom. Pomagają pozbyć się nagromadzonego w ciągu dnia napięcia, przyczyniając się do lepszego i głębszego snu. Poduszka z gryczanym wypełnieniem stanowi pomoc przy bezsenności, bólach kręgosłupa, odleżynach, nadmiernym poceniu się podczas snu, a także chrapaniu. Ogromną zaletą poduszek wypełnionych gryką jest ich trwałość. Mogą posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Po stronie wad odstraszających wiele osób, szczególnie z lekkim snem, jest hałas powstający w momencie zderzania się ze sobą łusek. Gryczana poduszka w kontakcie z naszym ciałem „pracuje”. Innym problemem może być miękkość poduszki, a raczej jej brak. Choć mamy do czynienia z niezwykle zdrowym produktem, dla wielu osób przytulność i miękkość są cechami, które nie podlegają negocjacji podczas zakupu poduszki.

Bambusowe wypełnienie

Poduszki z bambusowym wypełnieniem cieszą się coraz większą popularnością. W domach alergików to produkt niemal obowiązkowy. Nie sposób przejść obojętnie wobec naturalnych antybakteryjnych właściwości bambusa. Chorobotwórcze drobnoustroje, grzyby, roztocza i pleśń trzymają się z daleka od takiej poduszki. Odprowadza wilgoć trzy razy lepiej niż włókna bawełniane, nie pochłania zapachów i jest biodegradowalna, czyli w pełni ekologiczna. Bambusowa poduszka jest nie tylko naturalna, ale i nieprzyzwoicie miękka. Znakomicie reguluje temperaturę ciała, zapewniając komfort w każdych warunkach, nawet podczas naprawdę upalnej nocy.  Gdyby nie fakt, że jest dosyć droga ze względu na proces produkcyjny i po jakiś czasie może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, byłoby to rozwiązanie idealne.

Poduszka z wypełnieniem syntetycznym

Jeśli ze względu na swoją alergię nie jesteś w stanie, choćby myśleć o poduszkach z pierzem lub puchem, a ponadto nie planujesz wydać fortuny na poduszkę, to już wiesz, że wypełnienie syntetyczne jest właśnie dla ciebie. Sprężyste włókna odpowiednio zajmą się twoją głową i szyją (podparciem ich), dbając o to, abyś przespał całą noc w objęciach Morfeusza. Poduszka z wypełnieniem syntetycznym ma miękkość porównywalną do poduszki puchowej. Stanowi jej wegańską alternatywę. Niestety nie będzie nigdy trak sprężysta i puchata, jak wyrób naturalny. Za to jej czyszczenie jest dużo łatwiejsze. Większość poduszek syntetycznych można prać w prace w temperaturze 60 lub nawet 90°C. Jest to zatem idealny wybór do pokoju dziecka lub sypialni osoby leżącej, gdzie zaplamienia poduszki mogą występować częściej niż zwykle.  Największą zaletą jest oczywiście stosunek jakości do ceny. Z kolei największą wadą zbyt szybka utrata pierwotnego kształtu, co nie jest zbyt korzystne dla osób śpiących na plecach lub na boku.

Wybierając poduszkę z syntetycznym wypełnieniem, postaw na poszewkę z tkaniny naturalnej, np. bawełnę lub jej odmiany (inlet, batyst, perkal). Są delikatne dla skóry i dobrze przepuszczają powietrze.

Poduszka z pianką memory

Dopasowana do kształtu głowy i szyi poduszka z pianką memory zapewnia podparcie, sprzyjające zdrowiu i wypoczynkowi, dużo lepiej niż poduszki z innymi wypełnieniem. Co ważne podparcie jest tak samo dobre w każdej pozycji spania. Na rynku można znaleźć poduszki zaprojektowane z myślą o różnych pozycjach spania. Jedna strona poduszki może być dopasowana do osoby śpiącej na plecach, a druga do śpiącej na brzuchu. Strony mają wówczas różne nachylenie i wysokość, by zapewnić jak najlepsze podparcie dla kręgosłupa i szyi. W zależności od użytego materiału wypełniania poduszki z pianką memory mają różne właściwości.  Niektóre są wielowarstwowe, dzięki czemu poduszka jest miękka na powierzchni i odpowiednio mocna w środku, aby zapewnić pożądane podparcie. Inne lekkie i miękkie.  Od wypełnienia zależy również sposób regulacji temperatury i odprowadzania wilgoci. Możemy spotkać zarówno poduszki z małymi otworami, które umożliwiają przepływ powietrza, jak i wypełnienia pozwalające na ucieczkę ciepłego powietrza i zastąpienie go chłodnym i świeżym.

Pianka blokowa lub rozdrobniona aktywowana jest pod wpływem ciepła i nacisku. Kiedy przykładasz głowę do poduszki, zaczyna się proces „rzeźbienia”. Ten rodzaj wypełniania jest mniej podatny na zapadanie się, sprawiając, że poszuka jest bardzo wygodna i miękka. Piankowa poduszka pomaga łagodzić napięcie pleców, szyi i ramion, zapewniając zdrowy sen.  Główną wadą piankowych poduszek memory jest zbyt szybkie nagrzewanie się, co może przyczyniać się do uderzeń gorąca i pocenia. Oczywiście nie każda poduszka zachowuje się w ten sposób. Dokonując zakupu, musimy uważnie przyjrzeć się parametrom. Jeśli nie trafimy na piankę nasączoną żelem, wypełnienie może po jakimś czasie powodować nieprzyjemny zapach wynikający z odgazowywania substancji lotnych.

Jak dobrać poduszkę do pozycji spania?

Jeśli śpisz na boku, postaw na poduszkę twardą. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiednie  podparcie i wypełnisz przestrzeń między barkiem a głową. Miłośnikom spania na plecach polecamy poduszkę miękką, ale płaską. Podczas snu głowa i szyja nie powinny się nienaturalnie wyginać w żadną stronę. Jako że spanie na brzuchu uważane jest za najgorszą pozycję, bo niekorzystną dla zdrowia, ciężko cokolwiek polecić. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie zmiany pozycji, to niech chociaż twoja poduszka będzie tak płaska, jak tylko się da i oczywiście miękka.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
231 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *