Kuchnia

Wysokość blatu w kuchni – ile powinna wynosić i w jaki sposób ją dobierać?

• Zakładki: 97

Wysokość blatu w kuchni jest jednym z kluczowych elementów projektowania tego pomieszczenia, który ma ogromny wpływ na funkcjonalność i wygodę użytkowania. Odpowiednio dobrana wysokość blatu może znacząco ułatwić codzienne czynności kuchenne, takie jak gotowanie, przygotowywanie posiłków czy sprzątanie. Jednakże wybór właściwej wysokości blatu nie jest prostym zadaniem, ponieważ zależy on od wielu czynników, takich jak wzrost użytkowników, rodzaj i częstotliwość wykonywanych prac, a także ogólny układ kuchni. W jaki sposób odpowiednio ją dobrać?

Dlaczego wysokość blatu kuchennego jest ważna?

O tym, jak ważny jest odpowiednio duży blat roboczy, przekona się każdy, komu go zabraknie. Niestety, sytuacje takie wcale nie są rzadkie, szczególnie w blokach, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni. Jednak nie tylko wielkość się liczy, wszak spore znaczenie ma też wysokość. Mówiąc najprościej, zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie umieszczenie blatu będzie przeszkadzać w codziennej pracy. 

W pierwszym przypadku ucierpią ręce, które trzeba będzie trzymać nienaturalnie wysoko. Drugą opcję najbardziej odczuje szyja i kręgosłup. Co więcej, niewygodna pozycja przełoży się też na dokładność wykonywania poszczególnych czynności. Oczywiście, w przypadku robienia kanapek nie ma to większego znaczenia, jednak przy bardziej skomplikowanych zabiegach różnica będzie naprawdę duża.

Jasna kuchniaz meblami i frontami w  kolorze białym oraz fornir imitujący drewno
Zdjęcie: woodlove.to

Blat kuchenny – wysokość optymalna

Standardowa wysokość blatu kuchennego to zazwyczaj około 86 cm od podłogi. Jest to standard, który pasuje do średniego wzrostu osób, wynoszącego około 165 cm. Pamiętajmy jednak, że każdy ma inne potrzeby i indywidualne cechy fizyczne. Jeśli jesteś wyższy lub niższy niż 165 cm, warto rozważyć dostosowanie wysokości blatu do własnego wzrostu – szczególnie jeśli jesteś pasjonatem gotowania i spędzasz w kuchni dużo czasu, odpowiednie wyposażenie staje się kluczowe. Niewłaściwie umiejscowiony blat kuchenny może nie tylko utrudniać pracę podczas przygotowywania potraw, ale także zmuszać do przyjmowania niewygodnych pozycji, co może prowadzić do dolegliwości, takich jak bóle karku czy pleców.

Jak dobrać wysokość blatu kuchennego?

Dla osób o niższym wzroście, które mierzą mniej niż 165 cm, standardowa wysokość blatu kuchennego może okazać się niewystarczająco wygodna. Dlatego właśnie warto rozważyć personalizację tej ważnej części kuchni. Jak o to zadbać? Aby dostosować wysokość blatu kuchennego do własnych potrzeb, można zacząć od prostego pomiaru. Wystarczy zgiąć ręce w łokciach i zwrócić uwagę na wysokość, na jakiej znajduje się łokieć. Następnie od tej wysokości odejmuje się 15 cm. Otrzymany wynik wskazuje, jaka powinna być standardowa wysokość blatu kuchennego dla danej osoby. Dzięki temu dostosujemy go do swojego wzrostu i uczynimy pracę w kuchni o wiele bardziej komfortową.

Zdjęcie: woodlove.to

Sprzęt AGD a wysokość blatu kuchennego

Kiedy już zdecydujesz się na odpowiednią wysokość blatu w kuchni, warto pamiętać, że równie ważnym krokiem jest odpowiednie dostosowanie sprzętu AGD do tej wysokości. Najczęstszym problemem w tym zakresie są zmywarki. Większość dostępnych na rynku zmywarek jest przystosowana do blatów o standardowej wysokości, zbliżonej do 86 cm (przy typowej grubości blatu wynoszącej 38 mm). Blat umieszczony zbyt nisko może uniemożliwić swobodne umieszczenie zmywarki pod nim. Z kolei blat o zwiększonej wysokości może sprawić, że zmywarki nie da się podnieść na odpowiedni poziom. Co więcej, aby estetycznie dopasować sprzęt do blatu, konieczne może być zamontowanie wyższych frontów.

Zdjęcie: woodlove.to

Wysokość blatu dopasowana do hokerów

Planując użycie hokerów w kuchni, najlepiej zastanowić się nad tym już na etapie projektowania tego pomieszczenia. Niemniej jednak, czasami nie jest to możliwe, a potrzeba wprowadzenia do aranżacji dodatkowych krzeseł barowych może pojawić się później. Kluczową zasadą, jaką warto się kierować jest zadabanie o to, aby blaty kuchenne zostały umieszczone około 25 centymetrów powyżej siedziska hokera. Jeśli standardowy blat kuchenny znajduje się na wysokości 110-120 centymetrów oznacza to, że idealna wysokość hokera powinna wynosić od 85 do 95 centymetrów.

Wysokość między blatem a górnymi szafkami

Szafki wiszące w kuchni zazwyczaj cechuje mniejsza głębokość niż ich stojące odpowiedniki, co sprawia, że nie stanowią one przeszkody w codziennych czynnościach kuchennych, nawet jeśli są zamontowane nieco niżej aniżeli sugerują to standardy projektowania. Wartością orientacyjną dla odległości między powierzchnią blatu a górnymi szafkami jest zakres od 55 do 60 cm – zgodnie z zaleceniami projektantów wnętrz. Warto rozważyć dostosowanie wysokości szafek wiszących do własnego wzrostu. Taki krok przede wszystkim zwiększy ergonomię kuchni i wygodę w zakresie jej użytkowania.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
145 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *