Design

9 pomysłów na stół ogrodowy

• Zakładki: 71


Jeśli cieplejsza pogoda, coraz bardziej niebieskie niebo i zapach rozmarynu otulonego dymem drzewnym skutecznie odciągnęły cię od komputera, zwracając światu i naturze, to już czas pomyśleć o swojej oazie pod chmurką.  Niezależnie od tego, czy masz zamiar jeść posiłki na świeżym powietrzu, pić kawę o poranku, czy też pracować w pięknych okolicznościach przyrody, na pewno przyda ci się stół. Jak wybrać stół ogrodowy? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz artykuł. Zebraliśmy dla ciebie aż 9 pomysłów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając stół ogrodowy?

Wybierając stół ogrodowy, musimy zwrócić uwagę zarówno na rozmiar i kształt mebla, jak i upewnić się, że będzie on pasować do stylu aranżacji przestrzeni, a ponadto wkomponuje się w architekturę krajobrazu. Ważne, by nie zaburzyć istniejących już linii. Jeśli w ogrodzie występuje wiele krzywizn i okrągłych kształtów, stół okrągły lub owalny znakomicie dopełni tę przestrzeń. W ogrodzie o nasadzeniach liniowych lepiej sprawdzi się stół prostokątny lub kwadratowy. Jeśli meble ogrodowe mają znajdować się na zewnątrz przez całe lato, trzeba zadbać o to, aby były wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Decydując się na stół drewniany, dobrym wyborem będzie akcja, która jest używana do budowy statków lub egzotyczne drewno tekowe. Trwały i łatwy w utrzymaniu jest również rattan, czyli drewno palmy Calamus Rotang. W przypadku stołu z metalu lub z elementami metalowymi sprawdzi się zarówno kute żelazo, jak i aluminium, które nie rdzewieje.

Jeśli chodzi o blat stołu, do trwałych i łatwych w utrzymaniu produktów zaliczamy szkło, beton, kamień, ceramikę i aluminium.

Stół ogrodowy – nieśmiertelny rattan

Wysokiej jakości meble ogrodowe z rattanu to absolutna klasyka, która sprawdza się w każdej przestrzeni przydomowej. Nie powinno zatem dziwić, że to właśnie od nich zaczynamy nasze zestawienie. Tego typu meble nie tylko świetnie wyglądają, ale i są łatwe w utrzymaniu, a także zwycięsko wychodzą ze starcia z siłami natury – szczególnie wersja z technorattanu (syntetycznego rattanu).  Czy to słońce, czy to deszcz, rattan daje radę! Podłużny, okrągły, ze szklanym blatem – rattanowy stolik może przybierać różne formy i kolory. Stanowi doskonałą bazę do różnorodnych aranżacji. Szczególnie dobrze czuje się jako element stylów boho i scandi.

Kolonialny stół tekowy z ławkami lub krzesłami rattanowymi

Drewno tekowe pozyskiwane jest z drzew tekowych, które naturalnie występują jedynie na wschodnich i południowych terenach Azji. Ten ceniony od wieków materiał, który można było spotkać w wielu bogatych rezydencjach, pokochali producenci mebli ogrodowych. Dzięki dużej zawartości oleju naturalnego, stanowiącego doskonałą barierę ochronną, drzewo tekowe jest niezwykle trwałe i odporne na działanie wody. Stół z drewna tekowego o pięknym miodowym wykończeniu, które z czasem zmienia się we wspaniałą srebrzysto-szarą patynę (jeśli na to pozwolimy), to funkcjonalna ozdoba każdego ogrodu. Uroda prostego mebla tkwi w nieregularnie usłojonym blacie i surowym wykończeniu. Jeśli tekowy stół zestawimy z lekkimi, rattanowymi krzesłami, otrzymamy strefę wypoczynkową w sielskim, bardzo naturalnym klimacie. Ciekawym pomysłem jest uzupełnienie mebla z egzotycznej teczyny (drzewa tekowego) prostymi ławkami w klimacie nieco biesiadnym. Teraz tylko murowany piec ogrodowy i można zacząć odliczać dni do lata.

Kolorowy zawrót głowy

Stół ogrodowy nie musi występować w neutralnych kolorach. Może stać się doskonałym wyzwalaczem energii i elementem terapii kolorem. Postaw na model o żywej barwie, a już sam widok twojej ogrodowej strefy relaksu będzie zachęcać do porzucenia przyziemnych zajęć domowych i oddania się błogiemu odpoczynkowi. Jeśli połączysz stół z krzesłami w tym samym kolorze, uzyskasz bardzo efektowny zestaw. Możesz również postawić na siedzenia w neutralnych odcieniach, by nieco stonować efekt. Jest jeszcze trzecia opcja. Niczym dj miksuj różne kolory, kształty i faktury. Jeśli będą dopełniać się, niepowtarzalny efekt gwarantowany. Kropką nad i niecodziennego, ale jakże radosnego klimatu, będą kolorowe girlandy. W końcu, jak szaleć, to szaleć!

Ogrodowy stół betonowy

Jeśli szukasz stołu, który nie odwróci uwagi od piękna kwiatów w ogrodzie, a jednocześnie wpisze się w aktualne trendy wnętrzarskie, to wybór jest tylko jeden – nieśmiertelny beton! Gładka powierzchnia i przyjemne dla oczu linie sprawiają, że betonowy stół znakomicie odnajduje się w ogrodowej przestrzeni urządzonej w minimalistycznym stylu. Surowość materiału bez problemu można złagodzić miękkimi narzutami, dekoracyjnymi poduszkami i klimatycznymi lampionami. Jeśli twój ogród skąpany jest w kwiatach i zieleni, betonowy stół będzie stanowić uderzający wręcz kontrast, sprawiając, że ogród będzie wyglądać bardzo nowocześnie. Beton wytrzyma najcięższe warunki pogodowe. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i wahania temperatur. Meble wykonane z tego materiału pokrywane są specjalną powłoką, dzięki czemu są wodoodporne.

Ogrodowy stół z kamienia

Stoły ogrodowe z blatem z kamienia to wnętrzarski przebój, który opuścił salony, by nieco namieszać w ogrodowej przestrzeni. Kojarzony zarówno z wnętrzami nowoczesnymi, jak i glamour kamienny blat zdobył uznanie nie tylko dzięki walorom dekoracyjnym, ale również praktycznym. Naturalne kruszywo wykazuje odporność na ścieranie i wysokie temperatury. Ręczna obróbka sprawia, że każdy stół jest oryginalny i niepowtarzalny. Kamień doskonale czuje się w towarzystwie polerowanej stali szlachetnej i naturalnego drewna. Możemy zatem wprowadzić do ogrodu zarówno nieco elegancji i wyrafinowania, jak i minimalistyczny styl skandynawski. Wszystko zależy od tego, na jakie połączenie materiałów i w jakiej konfiguracji się zdecydujemy. Kamienny stół i metalowe krzesła czy też kamienna góra stołu podkreślona drewnianymi nogami? To już kwestia naszych preferencji estetycznych.  Podobnie jak w przypadku stołu betonowego tutaj również możemy zadziałać tekstyliami. Ułożone warstwami poduszki nie tylko dodadzą +30 do przytulności, ale i zwiększą komfort osób siedzących.

Ogrodowy stół jak bar

Jeśli sama myśl o kolorowych koktajlach wypijanych w towarzystwie przyjaciół lub też szklance świeżo wyciśniętego soku, w którym właśnie rozpuszczają się kostki lodu – by letnią porą przynieść ci odrobinę wytchnienia – sprawia, że nie możesz skupić się na pracy, to znak, że czas pomyśleć o ogrodowym stole w formie baru na świeżym powietrzu. Wprowadzi on do ogrodowej przestrzeni prawdziwie wakacyjny klimat, przywodząc na myśl bary spotykane na plażach. Stół powinien być lekki i jasny oraz na tyle duży, by mogło przy nim usiąść kilka osób. Jeśli nie planujesz przyjęć w ogrodzie i w związku z tym nie masz potrzeby inwestowania w długi stół, dobrym rozwiązaniem będzie kompaktowy stolik okrągły, który po rozłożeniu może posłużyć jako barek. Wystarczy dolną część wypełnić lodem, by móc cieszyć się orzeźwiającymi napojami. 

Stół z kuchnią na świeżym powietrzu

Polacy wiele razy zdobywali tytuł mistrza świata w grillowaniu. Grillujemy wszystko i wszędzie, chętnie zapraszając znajomych na kulinarną ucztę pod gołym niebem. Czy jest lepsze miejsce niż własny ogród, by na kilka godzin wcielić się w szefa kuchni i przyrządzać posiłki dla bliskich nam osób? Urządzając ogrodową przestrzeń, wybierz takie meble, które pozwolą ci stworzyć kuchnię na świeżym powietrzu.  Na rynku nie brakuje stołów grillowych, które stanowią zarówno przestrzeń do przyrządzania posiłków, jak i przechowywania produktów oraz akcesoriów kuchennych. Możemy również zdecydować się na zwykły podłużny stół i zakup małej wyspy kuchennej na kółkach. Zestawienie tych dwóch mebli pozwoli nam połączyć strefę gotowania ze strefą relaksu. Umieszczenie rodziny i przyjaciół przy stoliku blisko miejsca przyrządzania posiłków to sposób na prowadzenie rozmów bez wykluczania kucharza.

Stół ogrodowy z paleniskiem

Wieczory przy ognisku mają niepowtarzalny klimat. Patrzenie na migoczące płomienie hipnotyzuje i uspokaja. Czy mieszkając w mieście, pozbawiamy się nocnego biesiadowania pod gołym niebem? Nic z tych rzeczy. Wystarczy zainwestować w stół z paleniskiem gazowym i cieszyć się rozmowami do białego rana. Palnik gazowy może być wbudowany w blat, zabudowę skrzyniową lub misę gazową, będącą częścią stolika. Możliwości aranżacyjne ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. W razie potrzeby można przykryć palenisko płytą, a całą powierzchnię stołu wykorzystać do ucztowania. Na dodatek mamy możliwość regulacji płomienia. Wyjątkowy stół z paleniskiem to sposób na odrobinę magii na co dzień i przytulne ciepło niezależnie od warunków atmosferycznych. Jeśli połączymy stół z wygodnymi narożnikiem lub fotelami, w których można się zanurzyć czy wręcz zapaść w ich miękkości, to uzyskamy godną pozazdroszczenia strefę relaksu.

Twoje małe bistro w ogrodzie

Elegancki, okrągły lub kwadratowy stolik w klimacie bistro to sposób na kawiarniany klimat we własnym ogrodzie. W połączeniu z dwoma krzesłami z wysokim oparciem stanowi szykowny zestaw dekoracyjny, który jest jednocześnie idealnym miejscem do delektowania się aromatyczną kawą, popołudniową herbatką lub rozmową z przyjacielem. Chcąc zaoszczędzić miejsce, warto wybrać stolik z przewracanym blatem typu topalit, który łatwo przechowywać, gdyż po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
315 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *