Każdy ogrodnik wie, jakie cenne właściwości posiada naturalny kompostownik domowy. To doskonała baza dla ekologicznego nawozu, który znakomicie użyźni glebę. Jak zrobić kompostownik w domowych warunkach? Wszystkie informacje znajdziesz w naszym poradniku!
Jak nawóz z kompostu wpływa na rośliny?
Nawóz z kompostu dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, wspierając ich zdrowy wzrost. Dlatego, jeśli w czasie porządków pozbywasz się z ogrodu pozostałości obumarłych roślin, owoców, warzyw traw czy gałęzi – nie wyrzucaj ich! Spożytkuj je tworząc naturalny i ekologiczny nawóz, który w wielu przypadkach jest niezastąpiony dla roślin. Przejdźmy więc do najważniej kwestii — jak zrobić kompost w warunkach domowych?
Jak zrobić kompost w warunkach domowych?
Każda działka czy ogród potrzebuje kompostownika, który posłuży do utylizacji odpadów biodegradowalnych, które produkujemy w naszych gospodarstwach. Tak jak wspomnieliśmy wyżej – to doskonały sposób na otrzymanie wysokiej jakości, darmowego nawozu, który wzbogaci glebę, poprawi jej strukturę i zwiększy jej zdolność do zatrzymywania wody.
Zacznij od wyboru kompostownika
Wybierz kompostownik, który najlepiej odpowiada na potrzeby Twojego gospodarstwa domowego i ilości dostępnego miejsca. Kompostownik możesz kupić w internecie lub nieco utrudnić sobie zadanie i stworzyć własną konstrukcję.
Jak zrobić kompostownik? Możesz w tym celu wykorzystać palety, czy stare deski. Pamiętaj o najważniejszych zasadach – dobry kompostownik ogrodowy musi być solidny, ale też posiadać odpowiednią pojemność.
Zadbaj o odpowiednie warunki w kompostowniku
Nie ważne, czy wybierzesz kompostownik kuchenny czy ogrodowy. Każdy z nich ma swoje wymagania środowiskowe względem poziomu wilgoci, temperatury oraz dostępu powietrza do mikroorganizmów. Wpływają one na występowanie dwóch procesów, które są źródłem powstawania najlepszego nawozu ogrodowego. Humifikacji – czyli tworzeniu się próchnicy, a także mineralizacji, która rozkłada skomplikowane związki odpadów na prostsze. Gdzie w takim razie założyć kompostownik domowy? W miejscu o ograniczonym dostępie słońca i wiatru, aby nie doszło do przesuszenia masy kompostowej. Pamiętaj jednak, aby zacienienie nie było zbyt duże, ponieważ spowolni to rozkład kompostu.
Zacznij kompostować!
Wyżej już zdradziliśmy, że kompostownik warto wyposażyć w pozostałości roślin z naszego ogrodu. Co jeszcze należy kompostować? Resztki warzywne, owocowe, fusy z kawy czy skorupki jajek. Kompostowanie odpadów organicznych nie obejmuje natomiast mięsa, wszelkich resztek żywności zakonserwowanej przy pomocy soli i octu produktów mlecznych i tłuszczów. Mogą one przyciągać szkodniki i wydłużają proces kompostowania.
O czym musisz pamiętać przy kompostowaniu?
Pamiętaj o zachowaniu równowagi między składnikami „zielonymi” (bogatymi w azot, np. resztki kuchenne) a „brązowymi” (o wysokiej zawartości węgla, np. suche liście). Idealne proporcje w kompostowniku to około 1 część składników „zielonych” oraz 2-3 części „brązowych”. Zróżnicowanie zawartości kompostu oraz jego prawidłowe napowietrzanie, da znakomite efekty w niedługim czasie. Jeśli chcesz przyspieszyć cały proces, zaopatrz się w preparat do kompostownika. Dlaczego warto go stosować?
Preparat do kompostowania – zadbaj o swój kompostownik!
Preparaty do kompostowania znacząco skracają czas potrzebny do uzyskania gotowego kompostu – nawet z 10 do 3 miesięcy, a także poprawiają jego jakość. Zawierają w sobie mikroorganizmy i substancje odżywczcze, które stymulują aktywność biologiczną w kompoście, przyczyniając się do efektywniejszego rozkładu materiału organicznego. Pomagają też w redukcji nieprzyjemnych zapachów związanych z procesem kompostowania.
Kompostownik domowy to najlepsza inwestycja dla rozwoju roślin. Powstały nawóz możesz stosować w uprawie kwiatów doniczkowych czy hodowli warzyw we własnym ogrodzie. Cały proces nie wymaga dużych nakładów finansowych i pracy. Wystarczą chęci, a kompostowanie może stać się satysfakcjonującym procesem, za który rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem i obfitością w plony.