Kuchnia

Dobry projekt kuchni – co uwzględnia, a jakich błędów pozwala nam uniknąć?

• Zakładki: 48 • Komentarz: 2


Remont kuchni to ogromne przedsięwzięcie – nie tylko pod względem kosztów, ale także organizacji. Przed jego rozpoczęciem, warto zainwestować w dobry projekt kuchni lub przygotować go samodzielnie. Plany pozwolą odpowiednio zagospodarować przestrzeń, dzięki czemu kuchnia będzie nie tylko stylowa, ale również funkcjonalna. O jakich zasadach przy projektowaniu kuchni należy pamiętać?

Projekt kuchni – trójkąt kuchenny i strefy w kuchni

Prace nad projektem kuchni powinniśmy rozpocząć od planowania rozkładu poszczególnych urządzeń i mebli w kuchni. Pomoże nam w tym zasada trójkąta kuchennego, którego trzy wierzchołki wyznaczają lodówka, kuchenka i zlewozmywak:

 • 120-210 cm – to odległość, jaką powinniśmy zachować pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką
 • 120-210 cm – taką odległość zachowajmy pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem
 • 120-270 cm – a taką pomiędzy kuchenką i lodówką

Wiele ekspertów przekonuje, że zasady trójkąta kuchennego nie wolno łamać – tylko jej zastosowanie pozwala uzyskać ergonomiczny układ w kuchni. Jednak rzeczywistość bywa przewrotna i nie zawsze jesteśmy w stanie kuchenkę, lodówkę i zlewozmywak ustawić zgodnie z powyższą zasadą. Należy bowiem pamiętać, że lodówka nie może stać przy oknie, podobnie jak kuchnia – oba sprzęty też nie mogą stać obok siebie. Projekt kuchni musi uwzględniać również istniejące już instalacje, jeśli nie możemy ich przerobić, a także wielkość pomieszczenia, w jakim aranżujemy kuchnię. W małej kuchni odległości te ulegną zmniejszeniu, z kolei w dużej znacząco się zwiększą. W drugim przypadku warto pomyśleć o dodatkowych rozwiązań – wyspie kuchennej z drugim zlewozmywakiem i drugim blatem roboczym, a nawet o drugiej lodówce.

Funkcjonalna kuchnia – dobry projekt kuchni z najdrobniejszymi detalami

Nie tylko rozkład urządzeń oraz ich wysoka jakość zagwarantuje nam, że przyrządzanie posiłków, zarówno tych w pośpiechu, jak i kilkudaniowych, będzie przebiegało sprawnie i sprawi nam przyjemność. Zadbajmy również o nowoczesne, ergonomiczne rozwiązania, jakie zastosujemy w szafkach i szufladach. Systemy cargo pozwolą nam w pełni wykorzystać przestrzeń, również tę trudno dostępną w narożnych szafkach. Organizery, kratownice, a także odpowiednia głębokość poszczególnych szuflad pomogą nam pomieścić wszystkie naczynia, akcesoria czy przyprawy, a także utrzymać w nich porządek.

Zdajemy sobie sprawę, że remont kuchni wiąże się z dużymi kosztami, jednak zachęcamy do zastosowania najlepszej jakości materiałów, a także zainwestowania w meble kuchenne na wymiar oraz systemy, usprawniające przechowywanie produktów w kuchni oraz przygotowywanie posiłków. Taką inwestycję doceniać będziemy każdego dnia, a o remoncie kuchni będziemy mogli zapomnieć na wiele lat.

Artykuł powstał we współpracy z Pracownią Architektoniczno-Urbanistyczną Mr AeroPlan.

comments icon2 komentarze
2 komentarze
82 wyświetlenia
bookmark icon

2 thoughts on “Dobry projekt kuchni – co uwzględnia, a jakich błędów pozwala nam uniknąć?

  Napisz komentarz…

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Najstarsze
  Najnowsze
  Najwyżej oceniane