Wnętrza

Jak dbać o podłogi drewniane w domu? Czego unikać? Podpowiadają eksperci z firmy Panas

• Zakładki: 13


Drewno jest często wybieranym materiałem wykończeniowym przede wszystkim z uwagi na jego trwałość. Dość popularnym rozwiązaniem w wielu domach są podłogi drewniane, które uznaje się za inwestycję na lata. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać o należytym dbaniu o podłogę z drewna. Tylko dzięki temu można będzie się nią cieszyć przez długi czas. O czym warto pamiętać?

Ochrona przed piaskiem

Drewno to bardzo wdzięczny materiał, który prezentuje się o wiele lepiej niż jego imitacja. Trzeba jednak pamiętać, że podłogi drewniane wymagają regularnej i właściwej pielęgnacji, by mogły służyć domownikom przez lata. Jedną z podstawowych zasad jest ochrona podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu dobrze jest przed wejściem do domu umieścić wycieraczki. Piasek i kamyki przenoszone na butach mogą porysować podłogę. Istotne jest także odkurzanie, by pozbyć się z podłogi zanieczyszczeń powstałych w wyniku codziennego użytku.

Miękkie obuwie i podkładki pod meble

Wbrew pozorom nie tylko piasek czy kamienie stanowią zagrożenie dla drewnianej podłogi. Uszkodzić mogą ją również na przykład buty na obcasie. Z tego względu lepiej jest unikać chodzenia po domu w butach. Za to podziękuje nie tylko podłoga, ale i nogi. Doprowadzić do porysowania podłogi może przesuwanie mebli. Dlatego też ciężkie meble należy przenosić, a nie przesuwać po podłodze. Nóżki mebli natomiast warto zabezpieczyć warstwą filcu lub specjalnymi przyklejanymi powłokami, które regularnie należy wymieniać.

Zabezpieczenie przed wilgocią

Niekorzystne dla podłogi drewnianej jest narażenie jej na działanie wilgoci. Deski w ten sposób mogą ulec odkształceniu i zmatowieć, a lakier może się odwarstwić. Aby temu zapobiec, uwagę należy zwrócić na mycie podłogi. Myć podłogę drewnianą można z użyciem dobrze wyciśniętego mopa lub wilgotnej ścierki. Po takim czyszczeniu mimo wszystko warto wytrzeć deski do sucha. Do pielęgnacji podłogi najlepiej jest wykorzystywać przeznaczone do tego rodzaju powierzchni specjalistyczne preparaty.

Podłogi wykonane z litego drewna to nie tylko eleganckie rozwiązanie do domu czy mieszkania. To jednocześnie gwarancja żywotności i trwałości. Zapewnić to może między innymi odpowiednia pielęgnacja podłóg i unikanie popełniania błędów w jej użytkowaniu. Warto pamiętać o wspomnianych zasadach, aby mieć pewność, że drewniana podłoga będzie cieszyć oko domowników przez długi czas.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
14 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *