Meble

Jak zorganizować domowe biuro w 10 krokach?

• Zakładki: 89


Coraz więcej pracowników biurowych, specjalistów z różnych branż, docenia możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej. Ogromna oszczędność czasu – zarówno dla osób mieszkających poza miastem, jak i dla osób, które dojeżdżają do pracy z jednego końca miasta na drugi – oraz większa elastyczność i wygoda sprawiają, że możliwość pracy w domu jest jednym z kluczowych warunków stawianych przez potencjalnych pracowników. Home office wraz ze swoimi zaletami nie jest jednak pozbawiony wad – większa samodzielność w organizacji czasu pracy, większy wysiłek włożony w utrzymanie koncentracji oraz konieczność przygotowania miejsca do pracy w domu to trzy największe wyzwania dla pracowników zdalnych. Dzisiaj przyjrzymy się ostatniemu z nich – jak zorganizować domowe biuro w 10 krokach?

Jak wybrać najlepsze krzesło do domowego biura?

Nasz przewodnik po urządzaniu domowego biura nie przez przypadek zaczynamy właśnie od doboru właściwego krzesła. Aby zdać sobie sprawę, jak ważny jest to wybór, trzeba uzmysłowić sobie, że  pozycja siedząca jest najmniej naturalną postawą dla człowieka. Nasi przodkowie nie mieli krzeseł – główną część dnia chodzili, biegali lub pracowali w polu, a gdy mieli już czas na odpoczynek, kładli się lub siadali w pozycji półleżącej, często opierając się o drzewo, skałę, a później o ścianę swojego prowizorycznego schronienia. I chociaż od dawna korzystamy z krzeseł i foteli, nadal powinniśmy pamiętać, że pozycja siedząca może być dla nas komfortowa tylko pod pewnymi warunkami.

Pierwszym z nich jest wygodny fotel. Dobre krzesła komputerowe to przede wszystkim regulowane meble – możemy zmieniać ustawienia wysokości oraz kąta nachylenia oparcia, a jeśli krzesło posiada nagłówek, również powinien być regulowany. Obowiązkowym elementem są także podłokietniki, które umożliwiają zachowanie odpowiedniej postawy ciała podczas pracy przy komputerze. Jest ona drugim warunkiem, jaki musi być spełniony. Wyprostowane plecy, stopy swobodnie opierające się o podłogę oraz ramiona oparte na podłokietnikach, które znajdują się na tej samej wysokości, co blat biurka umożliwiają utrzymanie prawidłowej postawy przy biurku podczas całego dnia pracy. Monitor powinien być ustawiony tak, by wzrok kierować na wprost (a nie w dół) – pozwoli to nam unikać wychylania głowy do przodu. Po trzecie pamiętajmy o odpoczynku od pracy przy komputerze – 5 minut na godzinę pracy poświęćmy na zrobienie herbaty lub kawy, na krótki spacer lub ćwiczenia rozciągające. Jest to bardzo ważne zarówno ze względu na nasz kręgosłup, jak i wzrok.

W jakie biurko wyposażyć nasze domowe biuro?

Biurko, choć jest niezbędnym elementem aranżacji domowego biura, nie musi spełniać tak ścisłych wytycznych, jak krzesło komputerowe. Oczywiście najlepiej by było, by powierzchnia robocza, a więc blat biurka, był jak największy. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na wstawienie dużego biurka, np. do niewielkiego mieszkania w bloku. Wówczas możemy ratować się niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, takimi jak komoda czy sekretarzyk z rozkładanym blatem czy blatem przytwierdzonym do ściany, który będzie pełnił jednocześnie rolę biurka i półki. Na rynku dostępne są także wygodne, składane stoliki pod laptopa – decydując się taki mebel, koniecznie należy zwrócić uwagę, czy jest stabilny.

W jakim miejscu zorganizować domowe biuro?

Mieszkańcy domków jednorodzinnych podczas organizacji domowego biura mają zdecydowanie łatwiejsze zadanie. W większości przypadków możemy wygospodarować jedno pomieszczenie i przeznaczyć je na gabinet. Nierzadko jest to warunek stawiany architektom jeszcze na etapie projektowania domu. Nawet nie mając osobnego gabinetu, duża powierzchnia salonu również pozwoli nam na aranżację komfortowego biura w domu.

Inaczej sytuacja przedstawia się w blokach. Małe mieszkania, małe pomieszczenia, a tym bardziej kawalerki to trudna przestrzeń do aranżacji domowego biura. Ale nie ma rzeczy niemożliwych! Wspomniane składane biurka, komody 2w1 czy blato-półki rozwiązują problemy małej powierzchni mieszkania. Pamiętajmy, że najbardziej prowizoryczne biurko wraz z wygodnym krzesłem komputerowym jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż praca na kanapie z komputerem na kolanach.

Wybierając miejsce na biuro w domu, warto pamiętać o odpowiednim oświetleniu – najlepiej wykorzystać światło dzienne, którego przez większą część w roku nam brakuje. Jeśli mamy taką możliwość, urządźmy nasze domowe biuro w pomieszczeniu z oknem na wschód lub południe. Pamiętajmy też, że światło dzienne nie może być jedynym źródłem oświetlenia w biurze.

Jakie oświetlenie w domowym biurze sprawdzi się najlepiej?

Wróćmy na chwilę do światła dziennego. Idealnym rozwiązaniem będzie ustawienie biurka tak, by okno było po przeciwnej stronie ręki, którą piszemy. Jeśli jesteśmy praworęczni, okno powinno być po naszej lewej stronie. Chociaż w przypadku pracy przy komputerze nie ma to aż tak dużego znaczenia, podczas robienia ręcznych notatek będzie to dodatkowy atut.

Krótkie dni, praca po godzinach czy pochmurne dni sprawiają, że światło dzienne nie jest wystarczające, by zapewnić komfortowe oświetlenie do pracy przy komputerze. Niezbędnym elementem wyposażenia domowego biura będzie także lampka biurkowa LED. Dlaczego LED? Będziemy z niej korzystać codziennie lub co najmniej przez kilka dni w tygodniu przy pracy hybrydowej. LED to technologia energooszczędna i jednocześnie bardzo wydajna – przy małym poborze energii elektrycznej zapewni nam odpowiednie oświetlenie biurka. Lampkę ustawmy tak, by znajdowała się po przeciwnej stronie naszej wiodącej ręki i by źródło światła znajdowało się na wysokości 35-50 cm od blatu. Co do zasady w pracy lepiej sprawdza się światło zimne i właśnie tę barwę warto wybrać do oświetlenia domowego biura.

Kolorystyka w biurze – jak zaaranżować domowe biuro przyjazne skupieniu i koncentracji?

Wiemy już, w jakim miejscu najlepiej zaaranżować biuro, jak sobie poradzić z brakiem miejsca na duże biurko i przede wszystkim, jakie krzesło komputerowe kupić. Zastanówmy się, jak zaaranżować domowe biuro, by łatwiej było nam się w nim skupić. Kluczową rolę odgrywa tutaj kolorystyka, którą warto dopasować nie tylko do naszych osobistych preferencji, ale i charakteru pracy. Osoby wykonujący analityczną pracę, powinny postawić na stonowaną kolorystykę – dokładnie taką, jaką proponuje się do wnętrz w stylu skandynawskim. Beże, szarości i pastelowe odcienie wpiszą się w wystrój domowego biura idealnie. W niewielkim stopniu możemy ożywić taką kolorystykę żywymi odcieniami – fuksją, kobaltem, butelkową zielenią, różem czy kolorem żółtym. Najlepiej jednak zrobić to za pomocą dodatków i dekoracji. Osoby, które na co dzień wykonują kreatywną pracę, mają nieco większą dowolność w urządzaniu domowego biura – jednak niezależnie od charakteru wykonywanej pracy stonowane kolory bardziej sprzyjają skupieniu i to właśnie na nie warto postawić, urządzając biuro w domu.

Czy dekoracje w domowym biurze to dobry pomysł?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Aranżując domowe biuro, starajmy się dążyć do minimalizmu – ale niekoniecznie za wszelką cenę. Jeśli uwielbiamy otaczać się dodatkami, nie musimy z nich całkowicie rezygnować. W pierwszej kolejności warto postawić na roślinność – kwiaty nie tylko oczyszczają powietrze, ale wprowadzają do biura harmonię i spokój. Możemy także postawić na biurku lub przywiesić na ścianie jedno lub dwa (ale nie więcej) zdjęcia naszej rodziny lub gadżet, który przynosi nam szczęście. Designerskim gadżetem może być również wspomniana lampka.

Wyposażenie domowego biura – co powinno się w nim znaleźć?

Wyposażenie domowego biura oczywiście powinno być uzależnione od naszych potrzeb. Drukarka, niszczarka do dokumentów, notesy, karteczki samoprzylepne, długopisy, zakreślacze, spinacze, zszywacze – to akcesoria biurowe, po które sięgamy najczęściej. Ważne, aby wszystkie je mieć uporządkowane. Pomoże nam w tym organizer na akcesoria biurowe – pudełko z przegrodami oraz kuweta na dokumenty. Warto także zaopatrzyć się w podstawkę pod kubek, by nie zniszczyć blatu biurka. Dobrym pomysłem może być również postawienie na biurku lub powieszenie na ścianie kalendarza, w którym będziemy mogli zaznaczać (choćby symbolicznie) ważne daty czy deadliny.

Jak porządek w miejscu pracy wpływa na naszą koncentrację?

Chociaż nie brakuje zwolenników, że twórczy chaos sprzyja koncentracji, to z całą pewnością możemy stwierdzić, że porządek sprzyja jej jeszcze bardziej. Nawet jeśli potrafimy odnaleźć się w nieładzie, uporządkowane i czyste miejsce pracy to ergonomiczne miejsce pracy – dlatego powinniśmy dbać o porządek w domowym biurze. Kluczowe jest utrzymaniu porządku na biurku, bieżąco wyrzucanie śmieci (warto zaopatrzyć się w mały kosz na śmieci) oraz sprzątanie biura raz w tygodniu. Nieodzowny jest również odpowiedni system przechowywania.

Jak zorganizować ergonomiczne biuro domowe?

Aranżując domowe biuro, zadbajmy o właściwą przestrzeń do przechowywania. Nawet jeśli na co dzień nie korzystamy ze zbyt wielu akcesoriów biurowych, notes, długopis czy krem do rąk powinny mieć swoje miejsce. Jeśli pracujemy przy biurku, które nie ma szuflady ani półek, przygotujmy przestrzeń do przechowywania we własnym zakresie. Wystarczyć może niewielkie, ozdobne pudełko, do którego po pracy schowamy podręczne akcesoria biurowe. W miarę potrzeby możemy także kupić niewielką szafkę na kółkach.

Komfortowe domowe biuro latem i zimą

Organizując domowe biuro, musimy pamiętać, że będziemy pracować w nim przez cały rok. Zimą może być nam zimno, a przegrzewanie pomieszczeń nie sprzyja naszemu zdrowiu, koncentracji i rachunkom za ogrzewanie. Korzystniej będzie zadbać, by na podłodze znalazł się dywanik, a do naszej dyspozycji wygodny kocyk. Z kolei latem, jeśli nie mamy w domu klimatyzacji, będzie nam gorąco. Zaplanujmy, gdzie postawimy wentylator, żeby nie wiał bezpośrednio na nas. Nie zapominajmy również o roletach w oknach, które znacząco ograniczą ekspozycję na promienie słoneczne w upalne dni. Dobrym pomysłem będzie również moskitiera w oknie, które będziemy otwierać, by wietrzyć nasze domowe biuro.

Już wiemy, jak zorganizować domowe biuro w 10 krokach. Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze oraz do pracy zimą i latem. Zaangażujmy się w aranżację miejsca do pracy zdalnej, by była ona wydajna i byśmy czerpali z niej dużo satysfakcji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
58 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *