Budowa i remont

Montaż styropianu krok po kroku. Jak zadbać o właściwą termoizolację budynku?

• Zakładki: 17


Styropian to jeden z materiałów najczęściej wykorzystywanych podczas budowy czy remontu. Nic w tym dziwnego, jego uniwersalne zastosowanie pozwala naprawdę na wiele. Bez względu na to, jaki rodzaj styropianu wybierzemy, ważne, aby jego montaż przebiegł właściwie. Niezbędny będzie do tego wybór odpowiedniego kleju do styropianu. To od jego jakości i przeznaczenia w dużej mierze zależy, czy praca wykonana z użyciem styropianu grafitowego przebiegnie bez problemów i przyniesie oczekiwany efekt.

Montaż styropianu – o czym warto pamiętać

Podobnie jak w przypadku innych etapów budowy czy renowacja, także podczas przyklejania styropianu obowiązują pewne zasady. Najważniejsza spośród nich mówi o konieczności dokładnego zapoznania się z instrukcją dodaną przez producenta styropianu. Bez względu na to, czy montujesz styropian zawodowo, czy robisz to dopiero pierwszy raz w życiu, dokładne przeczytanie instrukcji pozwoli się do tego doskonale przygotować.

Poza tym, zanim zaczniemy montować na przykład styropian grafitowy elewacyjny Swisspor, koniecznie przygotujmy podłoże w odpowiedni sposób. Aby raz przyklejony styropian trzymał się mocno i długo, zacznij o usunięcia z izolowanej powierzchni wszelkich zabrudzeń. Zadbaj też o to, aby na ścianie nie było pozostałości tynku ani farby.

Na przygotowaną w ten sposób powierzchnię warto nałożyć preparat gruntujący, który dodatkowo zwiększy przyczepność.

Kolejną ważną zasadą jest ta, mówiąca, że kleju do styropianu nigdy nie nanosimy bezpośrednio na izolowaną powierzchnię. Należy połączyć go bezpośrednio ze styropianem grafitowym i można to zrobić na dwa sposoby.

Metody nanoszenia kleju do styropianu

Pierwszy z nich to tzw. metoda punktowo-obwodowa. Polega ona na umieszczaniu niewielkich ilości kleju na środku płyty styropianowej oraz stworzenia szerokiej na 4-  6 centymetrów ramki z kleju w odległości kilku centymetrów od krawędzi. W ten sposób pokrywamy maksymalnie do 60% powierzchni styropianu grafitowego.

Drugi sposób nanoszenia kleju styropianową powierzchnię może być stosowany wyłączenie, jeśli jest ona naprawdę równa. Wówczas możemy sobie pozwolić na wypróbowanie tzw. metody grzebieniowej. Nanosząc klej do styropianu przy pomocy packi zębatej, rozprowadzamy go po całej powierzchni płyty styropianowej.

Klejenie styropianu – co potem?

Ostatnim etapem prac jest tzw. kołkowanie, czyli wbijanie w płytę ze styropianu grafitowego specjalnych, wzmocnionych elementów. W ten sposób zapewniamy trwałość stworzonej konstrukcji i dbamy o jej uniwersalność. Zgodnie z zaleceniami, docieplając dom jednorodzinny, należy montować cztery kołki na powierzchni 1 m2. Zanim jednak przystąpimy do pracy, warto dokładnie przeczytać wszystkie wskazówki i upewnić się, że nasza wiedza w tym zakresie jest aktualna.

Artykuł powstał na podstawie opisów hurtowni styropianu Styro24.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
20 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *