Technologie dla domu

Montaż wentylacji w domu – pomysł na brak zanieczyszczeń w domu

• Zakładki: 51 • Komentarz: 1


Świeże powietrze to jeden z najważniejszych elementów równowagi naturalnej, która w istotny sposób wpływa na ludzkie zdrowie i dobre samopoczucie. Kto z nas nie pamięta uczucia towarzyszącego braniu głębokiego wdechu w lesie albo na łące, kiedy do płuc dostaje się aromat drzew lub świeżo skoszonej trawy? Trudno wyobrazić sobie coś bardziej relaksującego. Niestety, życie w dużych, wciąż rozwijających się miastach nie sprzyja oddychaniu świeżym powietrzem. Najczęściej nad aglomeracjami unosi się trujący i gryzący smog, który dostaje się do naszych dróg oddechowych i pozostawia tam smolisty nalot. Czy jednak taka sytuacja oznacza, że budowa domu w mieście wiąże się z problemami nie do rozwiązania? Na szczęście nie. Nowoczesne technologie pozwalają zastosować system rekuperacji, który eliminuje konieczność otwierania okien w miejskich mieszkaniach. Jak to możliwe i czym właściwie jest rekuperacja?

Rekuperacja – co to takiego?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny sposób na zapewnienie komfortu termicznego i dopływu świeżego powietrza do domu czy mieszkania. Rozwiązanie to jest wyjątkowo ekologiczne, ponieważ umożliwia użytkownikom odzyskanie części energii cieplnej ze zużytego już powietrza, które niebawem zostanie wypuszczone poza obręb budynku.

Montaż rekuperacji w miejskim domu

Doskonałym pomysłem na zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza jest właśnie montaż wentylacji w domu położonym w centrum dużego miasta. Taki system umożliwia kontrolowanie ilości powietrza wpadającej do poszczególnych pomieszczeń, dzięki czemu cały dom ma szansę być regularnie wentylowany. Decydując się na instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, nie musimy już otwierać ani nawet uchylać okien, jeśli zależy nam na przykład na polepszeniu komfortu termicznego w domu czy mieszkaniu. Wystarczy, że odpowiednio wyregulujemy system rekuperacji, a poszczególne pomieszczenia będą miały zapewniony stały dopływ świeżego powietrza. Poza tym, rekuperacja w centrum miasta pozwala też eliminować zanieczyszczenia i kurz, które w tradycyjnych warunkach dostawałyby się do pomieszczeń razem z powietrzem z zewnątrz. Umożliwiają to specjalistyczne filtry montowane bezpośrednio za wentylatorami.

Rekuperacja w miejskim domu to zatem nie tylko wygoda, ale także przepis na zdrowie. Dzięki temu rozwiązaniu można na dobre zapomnieć o nadmiernie wysokiej wilgotności powietrza i zbyt dużej ilości drobnoustrojów.

Jakie filtry do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wybrać?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych typów filtrów do rekuperatora. Każdy z nich został oznaczony specjalnym symbolem, który pomaga klientom w rozróżnianiu poszczególnych modeli. Wybór filtra powinien zależeć przede wszystkim od stopni zanieczyszczenia, z którym mamy do czynienia.

Filtr z oznaczeniem G4, tzw. kieszeniowe to element, w który rekuperator zostaje zwykle zaopatrzony na samym początku, przez producenta. Warto uzupełnić filtr G4 innymi modelami, aby zwiększyć efektywność jego działania.

Następną możliwością jest wybór filtra F5, który będzie kompatybilny z wcześniej wspomnianym modelem G4. Jeśli zależy nam na wyjątkowo szczegółowej filtracji zanieczyszczeń, dobrym pomysłem będzie zastosowanie filtra F5 jako dodatku do modelu o wyższej wartości. Dzięki temu montaż wentylacji w domu czy mieszkaniu przyniesie jeszcze lepsze efekty.

Filtr klasy F7 nie daje szans smogowi. Jego technologia zatrzymuje do 95% drażniącego i niebezpiecznego pyłu, na którego obecność skarżą się dziś przede wszystkim mieszkańcy większych miast, aglomeracji i terenów sąsiadujących z kopalniami.

Ostatnią grupę stanowią tzw. filtry specjalistyczne, wzbogacone o jonizator powietrza lub wkład węglowy. Dzięki takim dodatkom, filtry specjalistyczne umożliwiają wychwycenie i eliminację pyłów, których cząsteczki mają średnicę równą nie więcej niż 2,5 μm, a montaż wentylacji w domu rozwiązuje problem zanieczyszczeń niemal całkowicie.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
32 wyświetlenia
bookmark icon

1 thoughts on “Montaż wentylacji w domu – pomysł na brak zanieczyszczeń w domu

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *