Budowa i remont

Okna drewniane czy plastikowe – które lepsze?

• Zakładki: 22 • Komentarz: 1


Wybór okien jest niezwykle istotny i warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Skutki tej decyzji będziemy odczuwać przez kolejne lata każdego dnia żyjąc w naszych domach. Dobrze dobrane okna zwiększają wydajność energetyczną naszych domów i mieszkań, a także chronią nas przed hałasami z zewnątrz. Podczas remontu lub na pewnym etapie budowy musimy stanąć przed trudną decyzją doboru okien. Najpopularniejszymi modelami okien stosowanych w domach prywatnych i mieszkaniach w blokach są okna drewniane i plastikowe. Czym się różnią, który rodzaj okien lepiej się sprawdzi? O tym opowiemy dziś w naszym artykule przygotowanym przy współpracy z firmą Twoje Okna ze Szczecina.

Okna plastikowe – szczelne i niedrogie

Bardzo częstym wyborem do wielorodzinnych budynków mieszkalnych są okna plastikowe. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim cenie – to najtańsza opcja okien dostępna na rynku. Okna wykonane z trwałego PVC są bardzo szczelne i zapewniają doskonałą izolację termiczną, a także akustyczną. Najczęściej dostępne są w wariancie z białymi ramami, choć coraz częściej producenci oferują okna plastikowe w różnych wariantach kolorystycznych. Warto jednak zauważyć, że ramy w ciemnych kolorach szybko się nagrzewają, co może doprowadzić do odkształcania się i deformacji PVC. 

Gdzie okna plastikowe najlepiej się sprawdzą? To doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, w których jest wysoka wilgotność powietrza, ponieważ są odporne na działanie wody. Wybierając okna plastikowe warto zwrócić uwagę na opcje ich otwarcia – żeby usprawnić wentylację pomieszczeń przydatna będzie tzw. mikrowentylacja. 

Tradycyjne okna drewniane

Klasycznym rozwiązaniem będą z pewnością okna drewniane. Ramy okienne wykonywane są z różnych rodzajów drewna – sosnowego, świerkowego, dębowego, a także z niektórych odmian drzew egzotycznych. Zaletą okien drewnianych jest trwałość i ponadczasowa estetyka – elegancko prezentują się szczególnie w klasycznych wnętrzach. Wybierając okna drewniane warto pamiętać o tym, że wymagają one co pewien czas konserwacji. Jednocześnie w przypadku zadrapania okien drewnianych czy lekkiego uszkodzenia powierzchni ramy, możemy z łatwością odnowić jej wygląd przy niewielkich kosztach. Wybierając okna drewniane należy liczyć się z większymi kosztami – jednak odwdzięczą się nam one doskonałą izolacją termiczną – przepuszczają jeszcze mniej ciepła na zewnątrz niż okna PVC! 

comments icon1 komentarz
1 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Okna drewniane czy plastikowe – które lepsze?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *