Budowa i remont

Pracownik budowlany – czym się zajmuje, na jakie zarobki może liczyć?

• Zakładki: 32


Branża budowlana to rozwijające się pole rynku, a rola pracownika budowlanego jest istotnym elementem każdego projektu. Zajmować może się on pracami konstrukcyjnymi czy detalami wykończenia. W artykule poznasz zakres działań czy zróżnicowane aspekty związane z jego potencjalnymi zarobkami.

Praca w budowlance – co trzeba wiedzieć?

Prace na budowie to ciekawe i wielowymiarowe, chociaż często wymagające zajęcie. Obejmują one bowiem wiele elementów fizycznych związanych z procesem budowy.

Zadania pracownika budowlanego wiązać mogą się z rozładunkiem materiałów do budowy, wytyczaniem i przygotowaniem terenu. Jako pracownik zajmować możesz się montażem konstrukcji i instalacją elementów budowlanych. Przydatną umiejętnością będzie także czytanie rysunków technicznych, wykonywanych przez różnych innych pracowników. Budowlanka to także bowiem współpraca z różnymi specjalistami, na różnych etapach projektu. Możesz więc mieć kontakt z architektami, inżynierami czy elektrykami. Wymaga to umiejętności pracy w grupie, dobrej komunikacji oraz otwartości.

Podczas prac wykończeniowych – w kolejnych fazach projektu, możesz być zaangażowany w prace wykończeniowe, obejmujące m.in. malowanie, układanie podłóg czy montaż elementów dekoracyjnych.

Praca na budowie może nieść ze sobą pewne ryzyko związane z używaniem specjalistycznych narzędzi czy maszyn. Dlatego pracownik powinien znać normy bezpieczeństwa. Jest to jeden z elementów, przez które pracownicy budowlani to poszukiwany zawód. Ryzyko czy trudne warunki – także pogodowe sprawiają, że budowlańców wciąż brakuje.

Pracownik budowlany – jakie kwalifikacje posiada?

Umiejętność planowania swoich działań i kreatywne podejście do problemów może pomóc Ci odnaleźć się w trudniejszych sytuacjach. Praca na budowie to wiele zadań, które będziesz mógł wykonywać.

Pracodawcy poszukują przede wszystkim osób sprawnych fizycznie. Pracownik budowlany powinien być wytrzymały, a do tego przydatne będzie jakiekolwiek doświadczenie w zawodzie. Im więcej go masz, tym większa szansa na szybkie zatrudnienie. Możesz być również po szkole z wykształceniem budowlanym czy szkole zawodowej, a także technikum budowlany. Niezależnie jednak od wykształcenia, liczyć będą się różne inne umiejętności.

W zawodzie przydatna będzie znajomość różnorodnych narzędzi oraz umiejętność pracy w zespole. Współpracować będziesz bowiem z wieloma osobami, a także kierownikiem budowy.

Zarobki i perspektywy – praca budowlanka

Zarobki pracownika budowlanego zależą od wielu czynników – m.in. posiadanego doświadczenia, ale także aspektów projektu, w który jest zaangażowany. W Polsce, średnie wynagrodzenie dla pracownika budowlanego może występować w szerokim zakresie, zależnie od miejsca i wielkości inwestycji. Jednak w miarę zdobywania doświadczenia i poszerzania swoich umiejętności np. o prace wykończeniowe wnętrz możesz liczyć na stopniowe zwiększanie swoich zarobków.

Swoje możliwości rozwoju zweryfikować możesz na wielu stronach z ofertami pracy m.in. GoWork.pl. Branża budowlana oferuje także możliwości rozwoju zawodowego i awansu, co stanowi dodatkowy atut dla tych, którzy widzą w niej perspektywiczną ścieżkę kariery.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
125 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *