Design

Rodzaje łóżek piętrowych. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

• Zakładki: 155


Nie zajmują dużo miejsca, sprawiają, że pokój dziecięcy staje się strefą zabaw, łączą ergonomię z przyjemną dla oka estetyką, pomagają rozwiązać problem pojawiający się w momencie niezapowiedzianej wizyty gości. Łóżka piętrowe to rozwiązanie wielu zalet, które, choć kojarzone jest z najmłodszymi domownikami, już od dawna nie jest zarezerwowane wyłącznie dla nich. Jeśli chcesz zmaksymalizować przestrzeń i wynieść przygotowania do wizyty krewnych na wyższy poziom, zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się, jakie rodzaje łóżek piętrowych wyróżniamy i jakie korzyści niosą ze sobą poszczególne rozwiązania. Dzięki temu łatwiej wybierzesz opcję w pełni dopasowaną do swoich potrzeb.

Krótka historia piętrowych łóżek

Historia łóżek piętrowych jest trudna do ustalenia. Nie sposób wskazać wynalazcę.  Uważa się, że ten rodzaj konstrukcji sięga czasów średniowiecza, gdy biedni próbowali zaoszczędzić miejsce. Pierwszymi użytkownikami, którzy rozsławili piętrowe łóżko, byli żołnierze. Używane przez wojsko łóżka skutecznie maksymalizowały przestrzeń, zapewniając miejsce do spania dwukrotnie większej liczbie żołnierzy. Z wojskowych koszmar poziomowa konstrukcja trafiła do mniejszych domów, a następnie mieszkań. W latach 80. i 90. minionego stulecia łóżka piętrowe pojawiały się w wielu popularnych programach telewizyjnych i filmach jako uwielbianie przez dzieci miejsce do spania, łączące zabawę i funkcjonalność. Trend utrzymuje się do dzisiaj, a projektanci prześcigają się w pomysłach, by stworzyć meble wielofunkcyjne o wyjątkowej estetyce.

Standardowe podwójne łóżko piętrowe

Myśląc o łóżku piętrowym, mamy przed oczami standardową konstrukcję, gdzie jedno łóżko umieszczone jest nad drugim. Do górnego łóżka, które zabezpieczone jest barierką, prowadzi drabinka. Wiele podwójnych łóżek piętrowych zostało tak skonstruowanych, aby można było je rozdzielić i w miarę potrzeb używać indywidualnie. Tego typu konstrukcja najczęściej pojawia się w pokojach dziecięcych. Istnieją jednak łóżka piętrowe przystosowane do osób dorosłych. Są one dłuższe i szersze, by zapewnić komfort odpoczynku. Najczęściej spotykamy się z nimi w hostelowych pokojach wieloosobowych. Małe dzieci i niemowlęta również mogą korzystać z łóżek piętrowych. Konstrukcja przeznaczona dla nich została tak zaprojektowana, aby wspinanie się na górne łóżko wiązało się z pokonaniem tylko 3 schodków. Takie łóżka są niższe i krótsze, a ponadto odpowiednio zabezpieczone. To znakomite rozwiązanie dla dzieci w zbliżonym wieku. O tym jak wybrać komfortowe łóżko dla dziecka, przeczytasz też na blogu edinos w tym artykule, na który serdecznie zapraszam

Podwójne łóżko typu 2+1

Mniej powszechną formą łóżka piętrowego jest konstrukcja, w której dół stanowi podwójne łóżko, mogące pomieścić osoby dorosłe, a góra standardowe łóżko pojedyncze, gdzie może spać dziecko. To rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba funkcjonalnego wyposażenia pokoju bez konieczności zabierania przestrzeni w parterze. Jeśli zdecydujesz się na tego typu łóżko wykonane na wymiar, nie zapomnij o uwzględnieniu limitu wagi, a także prześwitu nad głowami osób śpiących.

Potrójne łóżko piętrowe

Jak sama nazwa wskazuje, posiada trzy miejsca do spania. Choć rozwiązanie jest powszechnie stosowane w akademikach i hostelach, nic nie stoi na przeszkodzie, by przenieść je do przestrzeni prywatnej, szczególnie gdy najmłodsi domownicy są w podobnym wieku i na etapie, że wszystko muszą mieć równe. Tego typu łóżka występują w różnych konfiguracjach, więc niekoniecznie muszą być przeznaczone dla dzieci. Jeśli rodzina często przyjeżdża z wizytą, możesz zdecydować się na wersję, gdzie najwyższe piętro stanowią dwa łóżka pojedyncze, środkowe tworzy pełne łóżko o standardowych wymiarach, a dolny poziom to łoże małżeńskie. Warto podkreślić, że nie jest dobre rozwiązanie w przypadku mieszkań z niskim sufitem. Osoba śpiąca na samej górze łóżka musi mieć możliwość swobodnego przyjęcia pozycji siedzącej. Przed zakupem trzeba upewnić się, że łóżko rzeczywiście udźwignie ciężar 3 osób, co w praktyce oznacza zastosowanie odpowiednio twardego drewna lub metalu.

Łóżko piętrowe z wysuwanym łóżkiem

Inną wersją trzyosobowego łóżka piętrowego jest model z wysuwanym elementem, który zapewnia dodatkowe miejsce do spania.  To rozwiązanie sprawdzi się podczas wizyty gości. Gdy trzecie łóżko nie jest używane, znajduje się pod ramą łóżka dolnego i czeka na moment, w którym będzie mogło zaistnieć.

Łóżko piętrowe z biurkiem

Fot. Viameble

Łóżko i biurko w jednym to rozwiązanie znane i lubiane. Oszczędzający miejsce mebel, nawiązujący do loftowej estetyki, sprawdzi się nie tylko w pokoju ucznia, ale również studenta, czy też osoby pracującej zdalnie, szczególnie gdy ograniczona powierzchnia mieszkania nie pozwala na wygospodarowanie miejsca na domowe biuro. Niektóre wersje łóżka piętrowego z biurkiem mają wbudowaną półkę na książki, co pozwala na stworzenie komfortowej przestrzeni do nauki i pracy.

Łóżko piętrowe ze zjeżdżalnią

Dorośli potrzebują zdecydowanie więcej czasu, by z trybu dajcie mi kawę, a nikomu nic się nie stanie wejść w tryb przypominający nieudawaną radość życia. Wielu dzieciom wystarczy przeciągnąć się po przebudzeniu, by tryb zabawowy został aktywowany. Jeśli twój maluch już od samego rana dopytuje o atrakcje, które w jego odczuciu powinni zapewnić mu rodzice, to koniecznie zdecyduj się na piętrowe łóżko ze zjeżdżalnią. W prosty sposób stworzysz pokój zabaw, które zajmie malucha na jakiś czas, pozwalając ci odsapnąć po pracy. Zjeżdżalnia zamontowana jest w miejscu, w którym na ogół znajdują się schody, więc ten model wcale nie zajmuje więcej przestrzeni. Na górę prowadzi drabinka.

Łóżko piętrowe ze schodami

Łóżko piętrowe ze schodami i biurkiem na dolnym poziomie

Jeśli twoje dziecko przewraca oczami na hasło plac zabaw, czując się dużym-małym człowiekiem, zapomnij o zjeżdżalni. Tutaj schody są potrzebne. Łóżko piętrowe ze schodami to mebel nie tylko do spania, ale i przechowywania skarbów twojego dziecka. Pod stopniami schodów są pojemne schowki, które tworzą dodatkową przestrzeń na książki, zabawki, ubrania i każdą inną rzecz, która powinna być poza zasięgiem wzroku rodziców. Tego typu łóżko co prawda zajmuje nieco więcej miejsca, ale stanowi znakomitą strefę do spania, zabawy i przechowywania. Oczywiście w zależności od wybranego modelu. Dwuosobowa wersja zapewnia miejsce do spania na górze i na dole i przestrzeń do przechowywania pod schodami. Wersja jednoosobowa pozwala na zaaranżowanie kącika do zabawy na dole i miejsca do spania u góry. 

Łóżko typu futon

By zrozumieć innowacyjność tego projektu, trzeba zacząć od wytłumaczenia, czym jest futon. Otóż jest rodzaj japońskiego materaca, który łączy w sobie dwie funkcje – miejsce do spania i siedzisko (mebel wypoczynkowy) wykorzystywane w ciągu dnia. Łóżko piętrowe typu futon oferuje zatem łóżko na górnym poziomie i miejsce do siedzenia (funkcja sofy) na poziomie dolnym. Łóżka z futonem, który na ogół nie jest dołączony do zestawu, co pozwala na swobodę wyboru, są atrakcyjnym rozwiązaniem do małych kawalerek.

Łóżko piętrowe ze schowkiem

Łóżko piętrowe to konstrukcja wielu możliwości, która pozwala na niemal całkowitą eliminację szaf i półek. Możesz skonstruować je w taki sposób, by przestrzeń pod dolnym łóżkiem zapewniała wystarczającą ilość miejsca do przechowywania, a schowki pod schodami prowadzącymi na górny poziom zastępowały szuflady.

Łóżko Murphy’ego

Łóżko chowane w ścianie już od ponad 100 lat pozwala na skuteczną maksymalizację przestrzeni. Nic dziwnego, że projektanci wpadli na pomysł łóżka piętrowego, które działa na tej samej zasadzie jak pierwowzór z ok. 1900 roku. Poręcze górnego łóżka są zdejmowane, aby całość mogła schować się w ścianie, a dokładniej w specjalnej ramie przypominającej boki szafy.

Łóżko piętrowe: rodzaj materiału

Sposób zaprojektowania łóżka piętrowego decyduje o efektywności tego mebla. Można zatem uznać, że to najważniejszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę w momencie zakupu. Po piętach depcze mu materiał, z którego łóżko zostało wykonane. Do najpopularniejszych materiałów należą oczywiście drewno i metal. Warto dokładniej się im przyjrzeć, by postawić na właściwego konia.

Drewniane łóżko piętrowe

Łóżka piętrowe na ogół wykonane są z twardego drewna (dębu, orzecha, jesionu), więc mamy do czynienia z naprawdę solidnym rozwiązaniem, które przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji posłuży przez długie lata. Kolejną zaletą drewna jest jego elastyczność aranżacyjna. Bez problemu dopasujesz drewniane łóżko piętrowe do wystroju pokoju. Możesz nawet zdecydować się na kolor, w którym drewno nie występuje w naturalnej odsłonie. Takie możliwości zapewniają ci nadające kolor preparaty do impregnacji drewna, lakiery, bejce i lakierobejce. Drewno wprowadza do pomieszczenia przytulną atmosferę.

Metalowe łóżko piętrowe

Choć piętrowe łóżka metalowe nie są tak powszechne, jak łóżka drewniane, jest to rozwiązanie, nad którym warto pochylić się nieco dłużej. Są lżejsze, a przez to łatwiejsze w montażu i przenoszeniu, a ponadto dużo tańsze niż odpowiedniki z drewna. Posłużą ci przez 10-15 lat.  Sprawdzą się nie tylko we wnętrzach industrialnych. Oferują minimalistyczny i nowoczesny wygląd i mogą stać się sposobem na wprowadzenie kontrastowego elementu do wystroju twojego wnętrza.

Łóżko piętrowe: styl

Wybierając łóżko do pokoju dziecka lub też sypialni dla gości, zwróć uwagę na estetyczne dopasowanie. Styl łóżka może równoważyć, podkreślać lub przełamywać atmosferę pomieszczenia. Przed zakupem zastanów się, co tak naprawdę chcesz osiągnąć.

Jeśli szukasz łóżka piętrowego pasującego do tradycyjnego wystroju wnętrza, postaw na drewniany projekt o prostej konstrukcji, gdzie pierwsze skrzypce gra funkcjonalność. Drewno w czystej i surowej postaci sprawdzi się również we wnętrzach rustykalnych. To znakomite rozwiązanie do domków letniskowych, gdzie klimat musi wybijać się na pierwszy plan. Proste konstrukcje o ostrych liniach sprawiają, że metalowe łóżko piętrowe jest pierwszym wyborem w przypadku aranżacji industrialnych.  Łóżka łączące różne materiały i tekstury, często wyposażone w dodatkowe funkcje (np. przechowywania), sprawdzą się w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

M.Ś.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
226 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *