Czy wiesz, że aby utrzymać oczko wodne czyste i estetyczne, warto stosować rośliny oczyszczające wodę? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, które gatunki roślin spełniają tę funkcję najlepiej. Poznaj ich cechy i zalety.
Sposoby oczyszczania wody w oczku wodnym
Zakładając oczko wodne w ogrodzie czy parku, chcemy cieszyć się estetyką i naturalnością zbiornika wodnego. Niestety nie zawsze oczko znajduje się w korzystnym miejscu, naturalnie zapewniającym warunki równowagi biologicznej. Aby pozbyć się glonów i zanieczyszczeń, można zdecydować się na oczyszczanie:
- środkami chemicznymi – niepolecane, bo sztuczne preparaty wybijają nie tylko zanieczyszczenia, ale także dobre, delikatne organizmy żyjące w wodzie, ponadto generują spore koszty,
- zeolitem w postaci kamieni lub żwiru,
- roślinami oczyszczającymi i natleniającymi wodę – idealne rozwiązanie łączące funkcjonalność z estetyką, jako że rośliny stają się także ozdobą oczka wodnego.
Które rośliny do oczka wodnego wybrać?
Kupując roślinki do oczka wodnego, pamiętaj o zachowaniu bioróżnorodności. Wykorzystaj kilka gatunków roślin, które zaprowadzą równowagę biologiczną w zbiorniku wodnym, oczyszczając i natleniając wodę. Popularne i chętnie wybierane są rdest ziemnowodny, rdestnica, np. przeszyta i kędzierzawa, pływacz zwyczajny, azolla karolińska, hiacynt wodny, żabiściek pływający, salwinia pływająca. Postaw na gatunek, który Ci odpowiada: pływający na tafli, wystający z wody, rosnący przy brzegu. Sprawdź też sposób wprowadzania roślin do wody. Niektóre gatunki wystarczy… wrzucić do oczka wodnego!
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Rosliny-wodne.pl.
Zdj. Shutterstock