Design

Sypialnia na poddaszu – najciekawsze pomysły na projekty i aranżację sypialni

• Zakładki: 1119


Poddasze to specyficzne miejsce – zazwyczaj jest ono użytkowane jako sypialnia lub pokój dla dzieci. Takie wykorzystanie tej przestrzeni związane jest przede wszystkim z tym, że poddasze jest miejscem bardzo przytulnym. Podpowiadamy jak urządzić sypialnię na poddaszu.

Skosy i elementy konstrukcyjne, np. belki to elementy, które mogą utrudniać urządzenie poddasza, jednak to jest przeszkodą, w tym przypadku można wykorzystać w niezwykle ciekawy sposób jako aranżacyjny motyw przewodni. Przestawiamy kilka ciekawych inspiracji na zaaranżowanie sypialnię w tak przytulnym i niebanalnym miejscu, jakim jest poddasze.

Sypialnia ze skosem, czyli optymalne wykorzystanie skosów i belek

Poddasze to oczywiście skosy, od których w żaden sposób nie uciekniemy – to swego rodzaju przeszkoda utrudniająca aranżację sypialni. Jeżeli jednak spojrzeć na ten temat szerzej, to okazuje się, że te skosy można bardzo ciekawie wykorzystać – warto więc pobawić się tą formą i zastosować nietypowe rozwiązania. Bardzo dużo zależy od wysokości ścianek kolankowych – im są one wyższe, tym łatwiej będzie je zagospodarować. Doskonale sprawdzą się szafki – będzie je można tam dostawić. W przypadku niskich ścianek kolankowych można zastosować np. szuflady. Sypialnia z pełnym skosem, czyli bez ścianek kolankowych, może wymagać zabudowy skosów. Wyższe ściany wykorzystamy pod większe meble, natomiast pod oknem ustawimy łóżko.

Sypialnia na poddaszu w naturalistycznym stylu nowoczesnym w drewnie

Sypialnię na poddaszu można w nowoczesny sposób wykończyć drewnem – sprawiają one przytulne wrażenie, a oświetlenie z okien dachowych jest mocniejsze. Taką sypialnię na poddaszu można wykończyć minimalistycznie. W takiej aranżacji postawimy łóżko pod skosami, a tam gdzie wyżej szafę, która będzie pasować kolorystycznie do parkietu i boazerii na poddaszu. Takie poddasze będzie emanowało naturalnym drewnem.

Sypialnia na poddaszu w kolorze bieli, czyli styl klasyczny

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem na zaaranżowanie sypialni na poddaszu jest wykorzystanie bieli jako barwy dominującej. Biel jest kolorem, który daje dodatkowe oświetlenie, a ponadto sprawia on wrażenie czystości, nadaje ładu, harmonii oraz elegancji. Na takim poddaszu – sypialni sprawdzą się np. białe meble w stylu klasycznym, a także białe pościele i dywany, na biało pomalujemy też ściany. Biel w sypialni sprawi, że taki wystrój poddasza nabierze lekkości. Możemy tam poczuć się niczym na poddaszu dworku, pałacyku lub zamku – to rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie elegancję, szyk oraz dobry smak. Należy jednak pamiętać, że wystrój każdego wnętrza w białym kolorze wiąże się ze szczególnym dbaniem o czystość.

Nowoczesne aranżacje sypialni na poddaszu jako pokoju dla dzieci

Będąc dziećmi, chyba każdy z nas marzył, aby móc spać na poddaszu. Urządzenie sypialni dla malucha na poddaszu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Urządzenie poddasza jako pokój dla dziecka – sypialnia dziecięca ma też tą zaletę, że meble dziecięce są mniejsze od tych typowych, więc można dzięki temu wykorzystać optymalnie małe ścianki kolankowe, a także skosy czy nierówności. Jeśli poddasze będzie pokojem dla dziecka, warto biurko umieścić niedaleko okna dachowego, to pozwoli na zapewnienie optymalnego naturalnego oświetlenia. Łóżko możemy natomiast postawić nieopodal ścianek kolankowych.

Mała sypialnia na poddaszu, czyli jak minimalistyczne urządzić przestrzeń

Jeżeli nasze poddasze jest bardzo małe, to w zasadzie możemy je zaaranżować tylko jako sypialnię i wstawimy tam tylko jeden jedyny mebel – łóżko. W takiej sypialni na poddaszu skosy, nierówności czy belki będą same w sobie stanowić swego rodzaju urozmaicenie. Na ścianach i podłodze zastosujemy dywan i makatki. Warto pomalować ją w krzykliwe, jaskrawe kolory, które w pewien sposób doświetlą tą małą przestrzeń. Taka mikro-sypialnia na poddaszu będzie bardzo przytulnym miejscem.

Styl tradycyjny, czyli optymalne wykorzystanie elementów konstrukcyjnych

Poszczególne elementy konstrukcyjne dachu mogą same w sobie stanowić dekorację sypialni na poddaszu. Dach, którego belki i inne elementy konstrukcyjne są widoczne może być motywem przewodnim do zaaranżowania sypialni na poddaszu w stylu tradycyjnego staropolskiego dworku szlacheckiego. W takiej aranżacji warto postawić na tradycyjne meble i dodatki związane z polską kulturą i historią, np tradycyjne lampy w kształcie świeczników.

Sypialnia z łazienką lub garderobą na poddaszu – jak dzielić skosy?

Jeśli nasze poddasze jest stosunkowo duże, możemy na nim urządzić sypialnię z łazienką. Takie podzielenie przestrzeni poddasza jest bardzo praktyczne – w razie potrzeby nie trzeba w nocy schodzić do łazienki. Kolejnym praktycznym sposobem na podzielenie przestrzeni dużego poddasza jest wykonanie sypialni z garderobą. A jeśli przestrzeń jest bardzo duża, to nasza sypialnia na poddaszu może mieć zarówno dostęp do łazienki, jak i być wyposażona w garderobę.

Nowoczesna sypialnia na poddaszu – jak wykorzystać duże przestrzenie?

Jeżeli w naszym poddaszu mamy do zagospodarowania sporą przestrzeń, sypialnię możemy też wykończyć na inne ciekawe sposoby. Warto zastanowić się nad nowoczesnymi aranżacjami – korzystając z kolorów oraz kontrastów. Niezwykle ciekawy efekt światła i cienia może przynieść pomalowanie ścian pionowych w intensywne, mocne kolory, a sufitów oraz skosów na biało. W takiej sypialni na poddaszu sprawdzą się też duże łóżko oraz ciemna wykładzina: brązowa lub szara.

Sypialnia na poddaszu w kolorze namiętnej, odważnej czerwieni

Jeśli planujemy urządzenie poddasza na sypialnię, warto pomyśleć o zastosowaniu w niej czerwieni – to ciepły i dominujący kolor miłości i namiętności. W związku z tym, że skosy zabierają sporo przestrzeni takiej sypialni, czerwień dodatkowo ociepli i ożywi to miejsce. Jeśli sufity i skosy pomalujemy na biało, to soczysta czerwień mebli, pościeli, narzuty na łóżko i innych dodatków takiemu poddaszu – sypialni nada kontrastu i ciepła. Przestrzeń taka dzięki grze barw czerwieni oraz bieli będzie dobrze doświetlona. Znakomitym dopełnieniem kompozycji będą czerwone zasłony i oranżeria.

Sypialnia na poddaszu w afrykańskim stylu etno

Sypialnia na poddaszu, która nawiązuje do afrykańskiego stylu etno pozwoli na skuteczne ukrycie w niej skosów oraz innych nierówności. Taki styl afrykański odznacza się mocnymi, wyrazistymi kolorami, jak np. czerwony, żółty czy zielony. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian oraz skosów takiego poddasza w paski – nierównomierne lecz symetryczne – we wspomnianych kolorach ewentualnie we wzory charakterystyczne dla ludów afrykańskich. Całość uzupełnią wazony, obrazy i inne elementy z afrykańskimi wzorami.

Poddasze jest tą częścią domu, która bardzo chętnie aranżowana jest jako sypialnia. To jak urządzimy sypialnię na poddaszu w dużej mierze zależy od naszych upodobań i preferencji. Lecz w przypadku aranżacji poddasza, znacznie bardziej niż przy innych pomieszczeniach, jesteśmy uzależnieni od jego wielkości oraz kształtów.

Marek Lont

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
1475 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *