Design

Urządzamy pokój dziecka dla chłopca – porady, istotne kwestie

• Zakładki: 82 • Komentarz: 1


Pokój dziecka stanowi jego królestwo, azyl oraz miejsce do zabawy. Aranżacja pokoju dla chłopca wiąże się z poświęceniem również dużo uwagi, jak w przypadku pokoju dla dziewczynki.Podpowiadamy, czym należy się kierować przy urządzaniu przestrzeni pokoju, w którym chłopiec będzie uwielbiał przebywać.

Urządzanie pokoju, w którym mieszkać będzie chłopiec, powinien odpowiadać jego potrzebom i oczekiwaniom, jednak wszystko powinno być wykonane pod czujnym okiem rodziców. To opiekunowie mają przecież decydujący wpływ na to, co w pokoju dziecka się znajdzie, dlaczego i w jakim celu. Pokój dla chłopca powinien być dopasowany do jego wieku. Należy w tym pomieszczeniu wydzielić odpowiednie strefy.

Jak dobrać kolorystykę w pokoju dla chłopca?

W pokoju dziecięcym dla chłopca sprawdzi się błękit. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie też delikatny, pastelowy niebieski. W pokoju chłopięcym sprawdzą się też wszelkie pastele, a także różne odcienie zielonego i żółtego. Warto eksperymentować z delikatnymi szarościami oraz bielą. Warto też zastanowić się nad mocniejszymi akcentami kolorystycznymi, takimi jak np. czerwień lub pomarańcz – te można zastosować przede wszystkim na niewielkich przestrzeniach – np. wokół okna, czy we wnęce.

Pokój dziecięcy dla chłopca – funkcjonalność

Ażeby pokój dla chłopca był funkcjonalny, należy go podzielić na trzy strefy funkcjonalne:

 • snu i odpoczynku;
 • zabawy;
 • nauki.

Jeżeli mamy taką możliwość, strefę nauki powinniśmy ulokować przy oknie, dzięki temu zapewnimy odpowiednią dawkę naturalnego światła do czytania, odrabiania lekcji oraz nauki. Naturalne światło jest oczywiście dużo zdrowsze dla oczu od światła sztucznego, a poza tym dodaje energii oraz chęci do działania.

Wybieramy styl pokoju chłopca

Gdy planujemy pokój dla małego dziecka, warto dobrać coś uniwersalnego. Z czasem będzie można przekonać się, jakie ma zainteresowania dziecko i dopasować do nich wystrój wnętrza. W tej kwestii możemy, a nawet powinniśmy postawić na współpracę z dzieckiem. W aranżacji pokojów dla chłopców najpopularniejsze są takie motywy przewodnie jak:

 • samochody;
 • sport, np. piłka nożna;
 • dziką przyrodą;
 • przestrzeń kosmiczna;
 • marynistyka – w takim stylu występują elementy marynarskie, czyli połączenie bieli oraz niebieskiego, a także drewna;
 • meble oraz dekoracje z motywami superbohaterów.

Doskonale sprawdzą się tapety, fototapety oraz naklejki na ściany, meble i okna. W przypadku małego chłopca mogą to być np. kolorowe wzory w gwiazdki, czy też w groszki, kratki lub w zygzaki. To uniwersalne wzory, które są utrzymane w stonowanych kolorach i nie przeszkadzają w zaśnięciu.

Pokój dziecięcy dla chłopca – kwestie bezpieczeństwa

Urządzając pokój dla dziecka, bardzo istotne są kwestie bezpieczeństwa. Meble, które spełniają normy Unii Europejskiej, mają oznaczenie CE – to zgodność z unijnymi Dyrektywami Nowego Podejścia. Certyfikat Oeko-Tex dla materaców, pościeli, kołder i poduszek – świadczy o ich jakości, produkty takie są wolne od szkodliwych środków m.in.: formaldehydów, pestycydów i substancji wywołujących reakcje alergiczne. Farby, którymi malowany będzie pokój dziecka powinniśmy mieć atesty nieszkodliwości Państwowego Zakładu Higieny.

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji pokoju dziecięcego dla chłopca?

Urządzanie pokoju dla dziecka, tak jak każdej innej przestrzeni w domu, powinno być połączeniem funkcjonalności – o to powinni zadbać dorośli oraz estetyki – tu powinniśmy zasięgnąć opinii dziecka w pewnych kwestiach. Nie można pokoju dziecięcego oczywiście przeładowywać nadmiarem mebli czy bibelotów – mogą zagracić przestrzeń. Dobierając gabaryty oraz liczbą mebli, należy wziąć pod uwagę, jaką powierzchnią pokoju dysponujemy. W pomieszczeniu tym należy wygospodarować strefę do zabawy i realizacji hobby, strefę do nauki, a także strefę do wypoczynku.

Pokój dla chłopca powinien rosnąć wraz z nim – musi więc odpowiadać potrzebom dziecka w danym wieku. Dziecko nie tylko rośnie, ale również wraz z tym wzrostem kształtuje swe upodobania, może też je z czasem zmieniać. W związku z tym warto postawić na meble, które będą w uniwersalne i wraz z dzieckiem będą rosły. Warto więc zainwestować w biurko dziecięce i krzesło, które posiadają system regulacji, dzięki czemu będzie można dopasować je do rosnącego chłopca.

W przypadku aranżacji pokoju chłopięcego, na temat kwestii związanych z kolorami i estetyką. powinniśmy porozmawiać z dzieckiem. Natomiast kwestie funkcjonalności, wyznaczenia poszczególnych stref oraz doboru mebli powinny pozostać w gestii dorosłych.

Marek Lont

comments icon1 komentarz
1 komentarze
140 wyświetleń
bookmark icon

One thought on “Urządzamy pokój dziecka dla chłopca – porady, istotne kwestie

  Napisz komentarz…

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *