Dodatki

Lampa podłogowa – oprawa, która potrafi odmienić wnętrze

• Zakładki: 123

Skuteczne oświetlenie w domu powinno składać się z przynajmniej kilku zróżnicowanych punktów świetlnych w każdym pomieszczeniu. Pozwala to dopasować warunki do konkretnych potrzeb chwili oraz indywidualnych oczekiwań. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie w danej przestrzeni efektownych opraw podłogowych – tak często niedocenianych przez wiele osób. A to olbrzymi błąd – z ich pomocą można bowiem stworzyć niepowtarzalny klimat. Do czego przydają się lampy podłogowe? Jak wybrać idealny model? W jakich typach aranżacji sprawdzają się najlepiej? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Lampa podłogowa w modnych wnętrzach – praktyczne źródło światła i ozdoba

Lampy podłogowe stosuje się w aranżacji wnętrz i przy budowaniu systemów oświetleniowych od dawna. To rozwiązania niezmiernie praktyczne, chętnie używane jako dodatkowe źródło światła. Z ich pomocą doświetla się wybrane strefy, w których potrzeba nieco mocniejszego światła niż to, które gwarantuje centralna lampa sufitowa lub wisząca. Niekiedy lampy stojące przydają się jako oświetlenie tła – budujące klimat przytulności, sprzyjający błogiemu wypoczynkowi.

Trzeba bowiem zauważyć, że tego typu produkty – głównie ze względu na okazałe rozmiary i dekoracyjną formę – zazwyczaj pojawiają się w przestronnych pomieszczeniach reprezentacyjno-rekreacyjnych (oświetlenie w kąciku wypoczynkowym w salonie, w pobliżu łóżka jako lampka nocna), gdzie dopełniają aranżację, a przy tym nie utrudniają przemieszczania się czy korzystania z danej strefy.

Oprawy oświetleniowe stojące wpisujące się w różne trendy – co wybrać?

Podłogowe lampy wpisują się w wiele modnych aranżacji. Wystarczy tylko zdecydować się na odpowiedni model. Spory wybór rozwiązań oferuje choćby AZzardo.

Czym się wyróżniają? Produkty w duchu nowoczesnym są minimalistyczne, często monochromatyczne, utrzymane w stonowanej bieli, czerni lub szarościach, by jak najlepiej dopasować się do prostej przestrzeni. Cała lampa jest oparta na najprostszych bryłach geometrycznych – ma kwadratową lub okrągłą podstawę, proste bądź łukowo wygięte ramię, a osłona może być kulista, prostopadłościenna lub otwarta od spodu i lekko rozkloszowana.

Dość zbliżone do lamp nowoczesnych są oprawy skandynawskie. W ich przypadku stawia się jednak nie tylko na prostotę form, ale też zastosowanie naturalnych materiałów. Króluje wszechobecne drewno, z którego wykonuje się choćby konstrukcję – często w kształcie regulowanych trójnogów. Obok standardowych szklanych kloszy (np. lampy kule) chętnie stawia się na tekstylne abażury w odcieniach bieli, szarości lub czerni – przyjemnie rozpraszają światło i budują klimat do wypoczynku.

Lampy industrialne są bardziej surowe. Niejednokrotnie bliżej im do technicznych lub fabrycznych produktów, choć nie można stwierdzić, że są całkowicie pozbawione elementów dekoracyjnych. Konstrukcja jest prosta, wykonana z metalu w neutralnym kolorze (biel, czerń). Niekiedy pojawiają się warianty w odcieniu samego metalu (srebrzyste powierzchnie, opcje miedziane lub mosiężne). Ciekawym rozwiązaniem są lampy łączące matową czerń lub biel na zewnętrznej części kloszy z połyskującym złotem wnętrzem osłony. Pozwala to uzyskać przyjemne efekty wizualne. Zdarzają się również lampy z elementami drewnianymi lub takie, w których osłonę źródła światła zredukowano do cienkiej siatki, spod której widać ozdobne źródło światła LED.

Miłośnikom luksusu zdecydowanie bardziej przypadną do gustu lampy podłogowe glamour. To metalowe, mocno wypolerowane konstrukcje, zazwyczaj zwieńczone szklanym kloszem. Dla uzyskania jeszcze ciekawszego efektu niejednokrotnie w takich oprawach pojawiają się liczne kryształki, które pięknie odbijają światło, stanowiąc dodatkową dekorację.

Pięknie oświetlone wnętrze – a może lampa podłogowa?

Dobra lampa podłogowa powinna być praktyczna i stylowa, by skutecznie doświetlić wybrane fragmenty wnętrza. Warto stawiać na trwałe oprawy wysokiej jakości, dopasowane wielkością i stylem do konkretnej przestrzeni. Równie ważna jest długość przewodu (lampy stojące są często zasilane z gniazda wtykowego) oraz rodzaj włącznika na obudowie. Warto zwrócić na to uwagę, by zawsze wybrać idealne rozwiązanie do swoich wygodnych wnętrz.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
68 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *