Sypialnia

Dobry materac – jaki materac wybrać do spania?

• Zakładki: 93


Budzisz się zmęczony, brakuje Ci energii i czujesz ból pleców? Zapewne w nocy wierciłeś się i często budziłeś, a teraz będziesz ponosić konsekwencje przez cały dzień. Każdy, kto choć raz doświadczył czegoś podobnego, doskonale wie, jakie znaczenie ma dobry materac. Jak go znaleźć i czym się kierować podczas wyboru?

1. Dobry materac – dlaczego warto poszukać wygodnego materaca?

2. Twardy czy miękki materac?

3. Typy materacy

Zazwyczaj dużo czasu poświęcamy na wybór łóżka, ale już dobór odpowiedniego materaca traktujemy po macoszemu. To duży błąd, ponieważ dobrze dobrany materac zapewnia komfort snu. Odpowiedzialny zakup procentuje przez wiele lat.

1. Dobry materac – dlaczego warto poszukać wygodnego materaca?

Czy wiesz, że człowiek przesypia przeciętnie 1/3 swojego życia? W łóżku spędzamy od około 6 do 8 godzin w ciągu doby. I nawet wtedy, gdy poświęcamy ten czas na beztroskie wylegiwanie się, o wiele przyjemniej wylegiwać się na dobrze dobranym materacu!

Ponadto zdrowy sen to podstawa zdrowego stylu życia. Ani zdrowa dieta, ani aktywność fizyczna, nie są w stanie zrekompensować organizmowi braku snu. Często przyczyna bezsenności lub kiepskiej jakości snu jest bardzo prozaiczna. Wystarczy wymienić materac na wygodniejszy.

Jeśli nie wiesz, jaki materac wybrać i co właściwie oznacza dobry materac, podpowiadamy.

2. Twardy czy miękki materac?

Zacznijmy od rozstrzygnięcia kwestii, która wzbudza spore kontrowersje. Najlepszy materac, to ten twardy, czy miękki? Odpowiedź brzmi: dobrze dobrany materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Najistotniejsze zadanie jakie musi spełniać materac to odpowiednie podparcie kręgosłupa, zatem podczas zakupu materaca, należy uwzględnić wzrost i wagę ciała osoby, która będzie z niego korzystać.

3. Typy materacy

Twardość materaca jest ważna, jednak nie bez znaczenia jest także rodzaj materaca (wypełnienie). Do wyboru mamy: materace piankowe, materace lateksowe bądź materac sprężynowy.

Materac piankowy to szerokie pojęcie. Do wyboru jest pianka termoelastyczna (polecana osobom ze schorzeniami stawów i kręgosłupa) i pianka wysokoelastyczna (wydłuża żywotność materaca), pianka poliuretanowa, lateksowa (znakomite właściwości wentylacyjne). Każda odpowiada na nieco inne potrzeby, każdą należy dopasować do własnych preferencji.

Podczas zakupu nie pomijajmy także kwestii tak istotnej, jak pokrowiec. Dzięki niemu możemy zadbać o higienę snu i maksymalny komfort, zarówno latem, jak i zimą.

Kupując materac, warto postawić na jakość i nie wybierać najtańszej opcji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
81 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *