Budowa i remont

Klamki do drzwi wewnętrznych – białe, czarne czy srebrne?

• Zakładki: 34


Obowiązkową częścią każdych drzwi, która zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania, jest klamka. Ten element występuje nie tylko w różnych rozmiarach i kształtach, ale także w wielu wersjach kolorystycznych. Jak dobrać idealny kolor klamki do drzwi wewnętrznych?

Oceń jakość wykonania klamki do drzwi

Aby korzystać z klamki do drzwi przez naprawdę długi czas, należy wybrać taką, wykonaną z wysokiej jakości materiału. Sprawdzi się tu np. klamka ze stali nierdzewnej, z aluminium czy mosiądzu. Taki materiał wyróżnia się odpornością na działanie czynników zewnętrznych, m.in. wilgoci czy promieniowania UV.

O trwałości klamki przesądza nie tylko zastosowany surowiec, ale też sposób jej działania. Zasadniczo klamki oparte są na dwóch elementach: zakładanej po obu stronach drzwi rozecie, a także wkładce, która jest umieszczana wewnątrz skrzydła. Taki system umożliwia otwieranie oraz zamykanie drzwi. Wybierając klamkę, sprawdź, czy została wyposażona w mechanizm sprężynowy, który pozwoli na jej płynne naciskanie.

Dostosuj klamki do skrzydła

Wybór klamki powinien opierać się na kryterium proporcjonalności. Co to znaczy? Wybierając ten element, weź pod uwagę wagę i rozmiar drzwi. Im cięższe drzwi, tym klamka powinna być większa i solidniejsza. Delikatna klamka w takim wypadku utrudni otwieranie i zamykanie.

Zdjęcie: Komfort.pl

Pamiętaj, że nie każda klamka pasuje do każdych drzwi. Drzwi otwierane na lewo z zawiasami po tej stronie wymagają klamki zamontowanej w lewą stronę i na odwrót w przypadku drzwi otwieranych na prawo.

Decydując się na zakup klamki, sprawdź, czy model posiada otwór na zamek. Takie rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzach o wyższym poziomie prywatności. Łazienka, toaleta czy sypialnia to miejsca, gdzie znajdzie ona zastosowanie.

Dopasuj kolor klamki do swojego wnętrza

Klamka to nie tylko funkcjonalny element każdych drzwi, umożliwiający ich otwieranie i zamykanie. To też element dekoracyjny, który uzupełnia skrzydło drzwi wewnętrznych.

Nowoczesnym, a jednocześnie bardzo uniwersalnym rozwiązaniem są klamki czarne. Taki kolor jest elegancki, przez co współgra doskonale z wnętrzami urządzonymi w luksusowym stylu. Sprawdzi się też w minimalistycznych, loftowych i nowoczesnych aranżacjach. Taka klamka pasuje do drzwi o matowym wykończeniu, a także tam, gdzie występują szklane szyby. Z drugiej strony to świetne uzupełnienie pomieszczeń w estetyce glamour, która oparta jest na ekstrawaganckich połączeniach. Barwa pasuje nie tylko do ciemnych czy czarnych drzwi, ale także do jasnych. Tworzy ciekawy kontrast z bielonymi drzwiami i jasnymi meblami oraz ścianami.

Zdjęcie: Komfort.pl

Efekt prostoty uzyskasz, wybierając klamkę w dokładnie takim samym kolorze jak drzwi. Przykładowo do białych skrzydeł pasuje biała klamka. W przypadku ciemniejszych drzwi takie zestawienie może być zbyt męczące dla wzroku. Wówczas warto postawić na nieco jaśniejsze akcesorium.

Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem są klamki utrzymane w szarej lub srebrnej tonacji. Miłośnikom klimatu retro do gustu przypadną klamki w złotych kolorach.

Zwróć uwagę na kształt klamki

Dopełnieniem całości jest odpowiednia forma klamki, przede wszystkim kształt rozety. Nietypowy efekt uzyskasz, decydując się na klamki okrągłe. Ze względu na swoje opływowe kształty, wprowadzają atmosferę przytulności i sielski klimat do wnętrza. Takie akcesoria sprawdzą się m.in. w pomieszczeniach urządzonych w stylistyce rustykalnej, boho czy art deco.

Klamki kwadratowe sprawdzą się natomiast we wnętrzach utrzymanych w stylistyce minimalistycznej, nowoczesnej lub loftowej. W przypadku niektórych akcesoriów tego typu kwadratowy kształt rozety jest nieco zmiękczony poprzez zaokrąglone kąty. Dzięki temu klamka wygląda delikatniej i znajdzie zastosowanie np. w przestrzeniach urządzonych w stylu skandynawskim.

Klamka to istotny element każdych drzwi. Sprawia, że są one bardziej wyraziste i masywne lub wręcz przeciwnie – przestają rzucać się w oczy. Aby ją dobrać, zwróć uwagę na przedstawione powyżej kwestie oraz kieruj się własnymi preferencjami estetycznymi.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *